با هم تهران را بهتر بشناسیم !!

خشکسالی در انتظار باغ های میوه تهران

نویسنده :تهران شناسی
تاریخ:چهارشنبه 29 شهریور 1396-11:31 ب.ظ

کشاورزی در اطراف تهران و شهرستان های اطراف آن این سال ها با مشکلات کم آبی مواجه است، زمین های کشاورزی منطقه قلعه شمس آباد و فیروز بهرام از شهرستان اسلامشهر نیز با این مشکلات بصورت فاجعه آمیزی روبرو هستند.
خبرگزاری تسنیم: کشاورزی در اطراف تهران و شهرستان های اطراف آن این سال ها با مشکلات کم آبی مواجه است، زمین های کشاورزی منطقه قلعه شمس آباد و فیروز بهرام از شهرستان اسلامشهر نیز با این مشکلات بصورت فاجعه آمیزی روبرو هستند و این در حالی است که کانال آب محمدیه از کنار زمین های آنان عبور می کند.به گفته یکی از باغداران، امسال به علت کم آبی و تنش های ایجاد شده با شرکت آب منطقه ای تهران ،محصول خود را زودتر از موقع مقرر برداشت کرده اند که این امر منجر به نیم بها شدن محصولات شده است.
   
خشکسالی در انتظار باغ های میوه تهران 
 
خشکسالی در انتظار باغ های میوه تهران 
 
خشکسالی در انتظار باغ های میوه تهران 
 
خشکسالی در انتظار باغ های میوه تهران
 
 خشکسالی در انتظار باغ های میوه تهران
 
خشکسالی در انتظار باغ های میوه تهران 
 
خشکسالی در انتظار باغ های میوه تهران 
 
خشکسالی در انتظار باغ های میوه تهران 
 
خشکسالی در انتظار باغ های میوه تهران 
 
خشکسالی در انتظار باغ های میوه تهران 
 
خشکسالی در انتظار باغ های میوه تهران 
  داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

انتقاد از تخریب برخی از بناهای تاریخی در تهران

نویسنده :تهران شناسی
تاریخ:یکشنبه 12 شهریور 1396-07:14 ب.ظ

رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر تهران ضمن انتقاد از عدم توجه شهرداران مناطق و نواحی به بناهای تاریخی گفت: متأسفانه شاهد تهاجم و برخورد سودجویانه به این اماکن هستیم.
به گزارش شفاف، رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر تهران ضمن انتقاد از عدم توجه شهرداران مناطق و نواحی به بناهای تاریخی گفت: متأسفانه شاهد تهاجم و برخورد سودجویانه به این اماکن هستیم.

محمدجواد حق شناس در جریان چهارمین جلسه شورای شهر تهران گفت: در روزهای گذشته در حوزه میراث فرهنگی گزارشات کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران در رابطه با تخریب برخی از بناهای تاریخی شهر تهران رسیده است.

وی گفت: تعدادی از خانه‌های تاریخی شهر تهران که در بافت قدیمی هستند مورد تهاجم و بخروردهای سودجویانه قرار گرفته‌اند.

رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر تهران با تأکید براینکه این بناهای تاریخی باید حفظ و حراست شوند، گفت: از شهرداران مناطق و نواحی درخواست می‌شود که به این حوزه توجه ویژه ای را داشته باشند.

حق شناس گفت: بناهای تاریخی می‌توانند تولیدکننده منابع ثروت و درآمدهای پایدار شهر تهران باشند و در حال حاضر این بی توجهی به این بناها نگران کننده است.داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

علت مهار نشدن مگس‌ های سفید در تهران

نویسنده :تهران شناسی
تاریخ:جمعه 10 شهریور 1396-01:00 ق.ظ

عضو هیئت رئیسه شورای اسلامی شهر تهران گفت: نوارهای زرد رنگی که از سوی شهرداری برای مهار مگس‌های سفید به روی درختان چسبانده شده کافی نبوده و لازم است اقدامات موثر تری در دستور کار قرار گیرد.
خبرگزاری میزان: عضو هیئت رئیسه شورای اسلامی شهر تهران گفت: نوارهای زرد رنگی که از سوی شهرداری برای مهار مگس‌های سفید به روی درختان چسبانده شده کافی نبوده و لازم است اقدامات موثر تری در دستور کار قرار گیرد.
 
زهرا نژاد بهرام گفت: از دهه ۸۰ شاهد مگس‌های سفید در شهر تهران بوده ایم، اما طی سال‌های اخیر گسترش مگس‌های سفید در پایتخت آزار دهنده شده است.

وی افزود: خوشبختانه سایر شهر‌های کشور با مشکل مگس‌های سفید مواجه نیستند و بدون شک می‌توان برای مقابله با این مگس‌ها برنامه ریزی کرد.

عضو هیئت رئیسه شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به برنامه‌های کمیسیون محیط زیست شورای چهارم شهر تهران برای مهار مگس‌های سفید در پایتخت خاطرنشان کرد: کمیسیون محیط زیست شورای چهارم شهر تهران در رابطه با مگس‌های سفید یا همان سفید بالک‌ها و مهار آن‌ها برنامه داشت، اما این برنامه‌ها یا از سوی مسئولان مدیریت شهری وقت مغفول مانده و یا کمتر به آنها پرداخته شده است.

نژاد بهرام با تاکید بر خطرات مگس‌های سفید برای شهروندان و به ویژه کودکان تصریح کرد: به دلیل ریز بودن مگس‌های سفید و پرواز مداوم آن‌ها، کنترل این حشرات برای شهروندان و به ویژه کودکان بسیار دشوار است و در موارد متعدد این حشرات وارد دهان و یا بینی افراد می‌شوند.

وی ادامه داد: بدون شک ورود مگس‌های سفید به دهان و ریه افراد می‌تواند سبب بروز عارضه‌های بهداشتی برای آن‌ها شده و مشکلاتی را برای شهروندان به همراه داشته باشد.

عضو هیئت رئیسه شورای اسلامی شهر تهران با تاکید بر ناکافی بودن شیوه چسباندن نوار‌های زرد رنگ به بدنه درختان برای مهار مگس‌های سفید اذعان کرد: روش چسباندن نوار چسب‌های زرد به بدنه درختان کافی نبوده و لازم است درختان سم پاشی شوند.

نژاد بهرام با بیان اینکه "شهرداری باید مهار مگس‌های سفید را در دستور کار قرار دهد" گفت: تذکری را به طور کتبی به شهردار تهران ارائه کرده ام تا از این طریق مدیریت شهری هر چه سریع‌تر برای مهار مگس‌های سفید در شهر تهران برنامه ریزی کند.داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

خبرهای نگران کننده از زلزله تهران

نویسنده :تهران شناسی
تاریخ:پنجشنبه 2 شهریور 1396-09:58 ق.ظ

رخداد زلزله‌های کوچک در دریاچه نمک قم و مناطق پردیس، ارجمند و فیروزکوه استان تهران در گزارش لرزه‌ای هفته گذشته درج شده، ضمن آنکه دو زلزله بزرگ در استان فارس، سمنان و کرمان نیز به ثبت رسیده است.
کد خبر: ۴۳۷۵۱
تاریخ انتشار: ۲۷ : ۱۰ - ۱۳ خرداد ۱۳۹۶
زلزله

به گزارش تیترشهر:در هفته گذشته چندین زلزله بزرگ در استان‌های فارس، سمنان و کرمان به ثبت رسید که شرح زلزله‌ها به این شرح است:  

در خراسان رضوی زلزله‌های ذیل رخ داد:

سفید سنگ خراسان رضوی دو زلزله 2.5 ریشتری. دو زلزله 1.3 ریشتری، 2.3، 2.4 و دو زلزله 1.7 ریشتری در دررود.

در خراسان جنوبی:

در نایبند نیز زلزله 1.5 و شوسف زلزله 1.8 ریشتری گزارش شده است.

علاوه بر آن در ونک اصفهان زلزله 2، هرسین کرمانشاه زلزله 2.1، دلوار بوشهر زلزله 2.9، شنبه بوشهر زلزله 2.4، بهاباد یزد دو زلزله 2.2 و 2.1 و تسوج آذربایجان شرقی زلزله 2.5 ریشتری رخ داده است.

در ارجمند تهران نیز زلزله 1.4 ریشتری گزارش شده است.

یکشنبه 7 خرداد

در فیروزکوه در ساعت یک بامداد روز 7 خرداد زلزله 1.6 ریشتری رخ داد که عمق 10 کیلومتری زمین بوده است. زلزله 2.5 ریشتری گلبافا کرمان و زلزله 2.3 ریشتری بهاباد یزد از دیگر رخدادهای لرزه‌ای این روز بوده است.

در سفیدسنگ خراسان رضوی نیز زلزله‌های 2.5، 1.7،1.5، 1.8، 2.6،  1.6، 1.9، 2.4 و 1.6 ریشتری به ثبت رسیده و بزرگترین زلزله این منطقه زلزله 3.7 ریشتری در عمق 6 کیلومتری رخ داده است. علاوه بر آن در ریوش خراسان رضوی زلزله 1.6 و مود خراسان جنوبی زلزله 2.3 ریشتری رخ داده است.

در فراشبند استان فارس زلزله‌ای به بزرگای 3.3 در عمق 20 کیلومتری رخ داد. کانون این زلزله در 13 کیلومتری فراشبند، 35 کیلومتری دهرم و 39 کیلومتری بوشکان استان بوشهر گزارش شده است.در فسا استان فارس نیز بعد از زلزله 3.7 ریشتری، زلزله دیگری با بزرگای 3.2 ریشتر در عمق 17 کیلومتری به ثبت رسید. کانون این زلزله که در عمق 15 کیلومتری بوده در 5 کیلومتری فسا، 24 کیلومتری نوبندگان و 26 کیلومتری رونیز استان فارس است.اندوهجرد استان کرمان زلزله 2.7، لیکک کهگیلویه و بویر احمد دو زلزله 2.3 و 2، آغاجاری استان خوزستان زلزله 2.7، خوی استان آذربایجان غربی زلزله 2، هیر اردبیل زلزله 2.8 و بافق یزد زلزله 2.4 ریشتری را تجربه کرده‌اند. ضمن آنکه در حسینیه خوزستان دو زلزله 2.3 و 2.2، سپید دست استان لرستان زلزله 2.4، جیرفت کرمان زلزله 2.7، سومار کرمانشاه زلزله 2.3 رخ داد.

در فیروزکوه استان تهران زلزله 2.3 در عمق 10 کیلومتر بوده است. کانون این زلزله در 10 کیلومتری فیروزکوه، 33 کیلومتری ارجمند تهران و 42 کیلومتری سرخه استان سمنان است.

در میرآباد آذربایجان غربی زلزله 2.6 رخ داده است.

دوشنبه 8 خرداد

میمه استان ایلام زلزله 2، راور کرمان زلزله 2.9، تازه کند انگوت اردبیل زلزله 2.3، ترکمنچای آذربایجان شرقی زلزله 2.1 و اشکنان استان فارس زلزله 2.7 ریشتر رخدادهای اولیه این روز به شمار می‌روند.

زلزله 4 ریشتر شهمیرزاد استان سمنان از جمله زلزله‌های بزرگ این روز بوده است. کانون این زلزله که در عمق 8 کیلومتری بوده، در 18 کیلومتری شهمیرزاد، 24 کیلومتری مهدی شهر استان سمنان و 28 کیلومتری پل سفید استان مازندران گزارش شده است.پردیس تهران نیز زلزله 1.6 ریشتری را تجربه کرده است، این زلزله در عمق 8 کیلومتری و در کانون 2 کیلومتری پردیس، 3 کیلومتری بومهن و 6 کیلومتری رودهن تهران بوده است.

در سردشت خوزستان زلزله 2.2، اکواز استان ایلام زلزله 2، عقدا استان یزد زلزله 2.2، شول آباد استان لرستان زلزله 2.7 و در سفید سنگ استان خراسان رضوی نیز دو زلزله 1.6 ریشتری گزارش شد.  

در ترکمنچای استان آذربایجان شرقی زلزله 4 ریشتر در عمق 7 کیلومتری به ثبت رسید. کانون این زلزله در 18 کیلومتری ترکمنچای، 25 کیلومتری سراب و 27 کیلومتری ترک استان آذربایجان شرقی بوده است.

در این منطقه همچنین زلزله‌های 2.4، 2.1 و 1.7 ریشتری نیز تجربه شده است.

در فیروزه خراسان رضوی زلزله 2.5، بهاباد یزد زلزله 2، خانوک کرمان زلزله 2.2، قلعه گنج کرمان زلزله 2.7، رخ داده است.

سه‌شنبه 9 خرداد

در راور کرمان نیز زلزله 3.1 ریشتری در عق 10 کیلومتری رخ داده است. کانون این زمین‌لرزه 71 کیلومتری راور، 74 کیلومتری کوهبنان استان کرمان و 74 کیلومتری بهاباد استان یزد بوده است.

هیر اردبیل زلزله 2.9، راین کرمان زلزله 2.3، آغاجاری استان خوزستان زلزله 2.3، حسینیه استان خوزستان زلزله 2.5، قطور استان آذربایجان غربی زلزله 2.3، مهریز یزد زلزله 2.1، نجف آباد اصفهان زلزله 2 ریشتر، نجف آباد اصفهان زلزله 2، شهداد کرمان زلزله 2.8 و بافق یزد زلزله 2.1 را تجربه کرده‌اند.

در کیاشهر استان گیلان نیز زلزله 3.1 ریشتری در عمق 22 کیلومتری رخ داده و کانون آن 36 کیلومتری کیاشهر، 37 کیلومتری لنگرود و 39 کیلومتری رودبنه استان گیلان گزارش شده است.

در پلدختر استان لرستان نیز زلزله 3.1 ریشتر در عمق 6 کیلومتری به ثبت رسید. این زلزله در 36 کیلومتری پلدختر استان لرستان، 38 کیلومتری حسینیه استان خوزستان و 42 کیلومتری مورموری استان ایلام بوده است.

در این منطقه زلزله دیگری با بزرگای 2.4 ریشتر رخ داد، ضمن آنکه زلزله‌های حسینیه استان خوزستان با بزرگای 2.4، بجنورد استان خراسان رضوی با بزرگای 2.7 و سالند استان خوزستان با بزرگای 2.5 نیز به ثبت رسیده است.

چهارشنبه 10 خرداد

زلزله‌های دو گنبدان استان کهگیلویه و بویراحمد با بزرگای 2.1، تازه کند انگوت اردبیل با بزرگای 2.3، سرخنکلاته استان گلستان با بزرگای 2.2 و حویق استان گیلان با بزرگای 2 ریشتر از جمله زمین‌لرزه‌های اولیه این روز است.

در دریاچه نمک قم نیز زلزله 1.5 ریشتری در عمق 16 کیلومتری رخ داد. کانون این زلزله در 25 کیلومتری دریاچه نمک قم و در 71 کیلومتری ابوزید آباد و 76 کیلومتری آران و بیدگل استان اصفهان بوده است.

زلزله 2.1 ریشتری دو گنبدان استان کهگیلویه و بویر احمد، زلزله 2.3 ریشتری تازه کند انگوت اردبیل، 2.2 ریشتری سرخنکلاته استان گلستان، زلزله 2 ریشتری حویق استان گیلان، 2.4 ریشتری تایباد خراسان رضوی و 2.9 ریشتری دیشموک کهگیلویه و بویراحمد از جمله رخدادهای لرزه‌ای روز 10 خرداد بوده است.

علاوه بر آن انارک اصفهان زلزله 2.1 ریشتری، بافق استان یزد زلزله 2.4 ریشتری و لالی استان خوزستان زلزله 2.5 ریشتری را تجربه کرده‌اند.

پنج‌شنبه 11 خرداد

زلزله‌های گرمسار استان سمنان با بزرگای 2، خانببین استان گلستان با بزرگای 2.9 ریشتر، بیشه بنه استان مازندران با دو زلزله بزرگای 2.7 و 2.9 ریشتر و گلبافت استان کرمان زلزله 2.3 ریشتر از جلمه زلزله‌های این روز بوده است.

در چکنه استان خراسان رضوی زلزله‌ای به بزرگای 3.2 ریشتر با بزگای 8 ریشتر در عمق 10 کیلومتری رخ داده است. کانون این زلزله در 6 کیلومتری چکنه و 38 کیلومتری قوچان استان خراسان رضوی و 49 کیلومتری صفی‌آباد استان خراسان‌شمالی بوده است.

لوجلی استان خراسان رضوی نیز با زلزله 3.1 ریشتری لرزید. کانون این زلزله که در عمق 12 کیلومتری بوده در 7 کیلومتری‌ لوجلی، 20 کیلومتری ینگی قلعه علیا و 23 کیلومتری شیروان استان خراسان شمالی گزارش شده است.

در تایباد استان خراسان رضوی با دو زلزله 2.5 و 2.2، بافق استان یزد زلزله 2.1، نوشین آذربایجان غربی زلزله 2.2، آوج استان قزوین زلزله 3و 2.3، بستان آباد آذربایجان شرقی زلزله 2.6 و حسینیه استان خوزستان زلزله 2.4 گزارش شده است.

بروات استان کرمان نیز زلزله 3.4 ریشتری در عمق 8 کیلومتری از دیگر زلزله های بزرگ روز 11 خرداد ماه بوده است. کانون آن5 کیلومتری بروات، 8 کیلومتری بم و 22 کیلومتری نظام‌شهر استان کرمان بوده است.

در جویم استان فارس نیز زلزله بزرگی با بزرگای 3.6 در عمق 10 کیلومتری رخ داده است. این زلزله در 19 کیلومتری جویم،24 کیلومتری شهر پیر و 31 کیلومتری حاجی آباد استان فارس بوده است.

جمعه 12 خرداد

زلزله‌های روز 12 خرداد با زلزله کنگاور استان کرمانشاه با بزرگای 2.6 ریشتر آغاز شد و به دنبال آن دو زلزله در جویم استان فارس با بزرگای 2.9 و 2.6 ریشتر رخ داد.

سمیرم استان اصفهان با دو زلزله به بزرگای 2.1 و 2.4، تنکابن استان مازندران با زلزله‌ای به بزرگای 2.2 ، لالی استان خوزستان با زلزله‌ای به بزرگای 2.3، خرم آباد استان لرستان با زلزله‌ای به بزرگای 2.2  کیانشهر استان کرمان با زلزله‌ای به بزرگای 2.1 لرزیدند.داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

تهران رکورددار جهان در فرونشست زمین/ زلزله ۴.۵ ریشتری هم پایتخت را خراب می‌کند

نویسنده :تهران شناسی
تاریخ:پنجشنبه 2 شهریور 1396-09:57 ق.ظ

هر روز یک میلی متر از زمین در تهران نشست می کند یعنی در سال ۳۶ سانتی متر. این میزان نشست تهران را رکورد دار نشست زمین در دنیا کرده است.
آفتاب‌‌نیوز :فروچاله‌ها یکی از تهدیدهایی است که این روزها قدم به قدم به شهر تهران نزدیک‌تر می‌شود و صدای پای آن از دشت‌های خشکیده ورامین به گوش می‌رسد. شاید تا به امروز شهروندان تهرانی این بحران را حس نکرده باشند اما اگر رویه فعلی ادامه پیدا کند تهرانی‌ها هر روز باید شاهد فرو ریختن ساختمان و ایجاد چاله‌ها در خیابان‌های سطح شهر باشند.

به گزارش تسنیم، در سال گذشته بحران فرونشست زمین به دلیل کاهش شدید منابع آب زیرزمینی باعث شد کمیسیون کشاورزی، آب و صنایع غذایی دست به کار شود و بیشتر به بررسی این موضوع بپردازد، نمایندگان بخش خصوصی در کنار نمایندگانی از نهادهای دولتی و عمومی در این نشست به بررسی این بحران زیستی پرداختند.

جنوب تهران به طور جدی با مخاطرات نشست زمین مواجه است و بررسی‌ها و گزارش‌های مطالعاتی نشان می‌دهد که در میان مناطق 22 گانه تهران، در مناطق شمالی و به طور کلی در شهر تهران دو عامل برای فرونشست وجود دارد که عامل اول فرسودگی تاسیسات شهری از جمله فرسودگی لوله‌های آب و نشت آب و در نتیجه نشست زمین ناشی از این عامل است و عامل دیگر حفاری‌های صورت گرفته است که در چند ماه گذشته با چند مورد از این فرونشست‌ها در شهر تهران مواجه بودیم.

رییس کمیسیون کشاورزی، آب و صنایع غذایی اتاق تهران، یکی از مهم‌ترین دلایل ایجاد فرونشست زمین را برداشت اضافی از آب‌های زیرزمینی دانست و گفت: تبعات فرونشست زمین در دشت تهران منجر به افزایش ریسک تخریب تاسیسات زیربنایی و فرونشست در شبکه‌های گاز در این منطقه شده است.

برخی کارشناسان عنوان می‌کنند میزان فرونشست خاک در تهران به دلیل سستی لایه‌های زیرین زمین و پوکی خاک ناشی از برداشت آب‌های زیرزمینی، در حال حاضر حد مقاومت لرزه‌ای تهران را از 6 ریشتر به 4.5 ریشتر کاهش داده و عملا شهر را آسیب‌پذیرتر کرده است. اما رییس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی و رییس پژوهشکده ساختمان این مرکز معتقدند ارتباط معناداری بین تاثیر سست شدن خاک بر شدت زلزله تهران به اثبات نرسیده و تهدید واقعی، قرار داشتن این کلان‌شهر روی گسل است.

مشکل فرونشست زمین در تهران یکی از مشکلاتی است که ممکن است به بحران بزرگی تبدیل شود اما بیش از هر چیز باید به دنبال راه حلی برای این مشکل بزرگ بود.شهروندان تهرانی با مصرف نادرست آب یکی از دلایل بروز این مشکل هستند، مصرف آب در شمال شهر تهران بیشتر از مناطق دیگر است. در حالی که مصرف سرانه آب خانگی در ایران با بسیاری از مناطق و کشورهای مختلف جهان چندان فرق ندارد اما بخش مهمی از مصرف مربوط به اتلاف آب در شبکه است.

دریاره فرونشست زمین همه مقصر هستند؛ از مردمی گرفته که بدون ملاحظه آب را هدر می‌دهند تا دولت‌هایی که برای مصرف بهینه آب هیچ آموزشی برای مردم در نظر نگرفته اند. باید دید شورای شهر و شهرداری برای مقابله با این مشکل چه تمهیداتی اندیشیده اند؟ اگر لحظه‌ای سیاسی کاری در نهادهای درگیر این مشکل را کنار بگذاریم باید گفت که تا امروز هیچکس برای مقابله با این بحران چاره جدی نیاندیشیده است.داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 


  • تعداد صفحات :2
  • 1  
  • 2  
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic