با هم تهران را بهتر بشناسیم !!

اخبار زلزله تهران در ماه گذشته - جستجوی گوگل

نویسنده :تهران شناسی
تاریخ:یکشنبه 31 اردیبهشت 1396-01:23 ق.ظ

زلزله تهران نزدیك است - ایسنا

www.isna.ir/news/96022515746/زلزله-تهران-نزدیك-است
Translate this page
6 days ago - محاسبات ریاضی، ریتم ۲۰۰ ساله را برای زلزله تهران نشان می دهد و طبق محاسبات، از این ۲۰۰ سال ۱۸۵ سال گذشته و ۱۵ سال باقی مانده است.»

پدر علم زلزله‌شناسی ایران: زلزله تهران نزدیک است - رادیو زمانه

https://www.radiozamaneh.com/340360
Translate this page
5 days ago - پدر علم زلزله‌شناسی ایران: زلزله تهران نزدیک است | رادیو و وب‌سایت مستقل برای عرضه اخبار، گزارش، گفت‌وگو و تحلیل.

پیش بینی نیویورک ‌تایمز درباره زلزله تهران - خبرگزاری میزان

www.mizanonline.ir/.../پیش-بینی-نیویورک-‌تایمز-درباره-زلزله-...
Translate this page
Apr 22, 2017 - نیویورک ‌تایمز پیش‌بینی کرد که زلزله احتمالی، در تهران یک میلیون کشته و استانبول، تنها ۳۰هزار قربانی خواهد داشت.

کم کاری درباره زلزله تهران - برترین ها

www.bartarinha.ir/fa/news/525119/کم-کاری-درباره-زلزله-تهران
Translate this page
May 3, 2017 - رئیس بخش زلزله‌شناسی مرکز تحقیقات راه، مسکن‌ و شهرسازی با انتقاد از کم‌کاری برخی دستگاه‌های مسوول درباره زلزلهاحتمالی شهر تهران از تشکیل «کارگروه مخاطرات ...

تهران پس از زلزله احتمالی چگونه خواهد بود؟ - آفتاب

aftabnews.ir/fa/news/.../تهران-پس-از-زلزله-احتمالی-چگونه-خواهد-بو...
Translate this page
Apr 22, 2017 - نیویورک‌تایمز پیش‌بینی کرد که زلزله احتمالی، در تهران یک میلیون کشته و استانبول، تنها 30هزار قربانی خواهد داشت.

زلزله تهران - آپارات

www.aparat.com/v/j5Tlf/زلزله_تهران
Translate this page
May 12, 2017 - صابر سخنان تکان دهنده دکتر عیسی کاکویی در رابظه با زلزله تهران ...کانال دکتر عیسی کاکوییhttps://t.me/dr_kakoei زلزله تهران چقدر نگران زلزله تهران هستی.

زلزله پردیس استان تهران را لرزاند - نمناک

namnak.com/زلزله-پردیس.p48389
Translate this page
Apr 28, 2017 - پردیس و زلزله پردیس و پردیس استان تهران را در نمناک بخوانید.

امان از روزی که گسل تهران بیدار شود/ زلزله تهران فاجعه تاریخ - ایران آنلاین

www.ion.ir/News/214500.html
Translate this page
May 7, 2017 - ایران آنلاین-امان از روزی که گسل تهران بیدار شود/ زلزله تهران فاجعه تاریخ : : تهران شهری بزرگ است که هزاران خطر پیش روی دارد. شهری که هر لحظه امکارن دارد با اتفاقی در ...

قوانینی که باعث می‌شود زلزله تهران ویرانگر باشد - تجارت امروز

tejaratemrouz.ir/.../قوانینی-که-باعث-می‌شود-زلزله-تهران-ویرانگر...
Translate this page
May 10, 2017 - اسناد شهرسازی و معماری نظام فنی و اجرایی کشور، در افزایش آسیب‌پذیری بناها در برابر زلزله چه تأثیری دارند؟

IranPressNews : ایران پرس نیوز: زلزله در تهران؛ آخرالزمان از راه خواهد رسید!

www.iranpressnews.com/source/205592.htm
Translate this page
May 9, 2017 - زلزله در تهران؛ آخرالزمان از راه خواهد رسید! پدر علم زلزله شناسی ایران: زلزله تهران نزدیک است. «محاسبات ریاضی، ریتم ۲۰۰ ساله را برای زلزله تهران نشان می دهد و طبق ...


نوع مطلب : تهران و زلزله 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

کم کاری درباره زلزله تهران

نویسنده :تهران شناسی
تاریخ:جمعه 15 اردیبهشت 1396-11:35 ب.ظ

رئیس بخش زلزله‌شناسی مرکز تحقیقات راه، مسکن‌ و شهرسازی با انتقاد از کم‌کاری برخی دستگاه‌های مسوول درباره زلزله احتمالی شهر تهران از تشکیل «کارگروه مخاطرات زلزله و لغزش لایه‌های زمین شهر تهران» خبر داد.
روزنامه دنیای اقتصاد: رئیس بخش زلزله‌شناسی مرکز تحقیقات راه، مسکن‌ و شهرسازی با انتقاد از کم‌کاری برخی دستگاه‌های مسوول درباره زلزله احتمالی شهر تهران از تشکیل «کارگروه مخاطرات زلزله و لغزش لایه‌های زمین شهر تهران» خبر داد.

علی بیت اللهی، با بیان اینکه به‌رغم تهدید آشکار زلزله احتمالی پایتخت و خطرپذیری شهر تهران به جهت قرار‌گیری روی چندین گسل اصلی وفرعی، هنوز موضوع زلزله تهران و مخاطرات حاصل از آن، آن‌طور که باید و شاید مورد توجه قرار نگرفته است، افزود: هم‌اکنون بیش از 25 دستگاه و نهاد دولتی و غیردولتی در ارتباط با موضوع زلزله در پایتخت مسوولیت دارند این در حالی است که موضوع زلزله آن‌طور که باید به‌عنوان مهم‌ترین مخاطره شهر تهران مورد توجه قرار ندارد.
 
وی تاکید کرد: مهم‌ترین انتقادی که هم‌اکنون در ارتباط با زلزله احتمالی شهر تهران مطرح است این است که تقریبا هیچ کدام از دستاوردهای مطالعاتی در این‌باره به دستورالعمل‌های لازم‌الاجرا برای دستگاه‌های تصمیم‌ساز و موثر در ارتقای تاب‌آوری شهر تهران تبدیل نشده است. بیت‌اللهی گفت: هم‌اکنون در کشور و به‌خصوص در شهر تهران تنها تعداد محدودی از کارشناسان و مسوولان موضوع خطرپذیری پایتخت را در برابر زلزله بزرگ احتمالی دنبال می‌کنند و به این موضوع به‌عنوان چالشی تهدید‌آمیز می‌اندیشند.

وی تاکید کرد: زلزله احتمالی شهر تهران که سال‌ها است محققان‌وزلزله شناسان نسبت به احتمال وقوع آن در آینده نزدیک هشدار می‌دهند، نه‌تنها یک موضوع در مقیاس پایتخت، بلکه مساله‌ای ملی محسوب می‌شود که در صورت وقوع می‌تواند صدمات جبران‌ناپذیری به شهر تهران و کل کشور وارد کند. بیت‌اللهی گفت: با وقوع چند زمین‌لرزه در اطراف شهر تهران طی یکسال گذشته هرچند، بار دیگر موضوع زلزله احتمالی شهر تهران با بزرگای تخریب‌کننده –بیش از 7 ریشتر-مورد توجه قرار گرفت اما عملا اقدامات مشخصی در راستای کاهش خطرپذیری شهر تهران و افزایش ایمنی پایتخت از سوی دستگاه‌ها و نهادهای مسوول صورت نگرفته است. وی تاکید کرد:زمین لرزه احتمالی شهر تهران نه‌تنها برای شهر تهران، بلکه برای کل کشور مخاطره‌انگیز است و لازم است همه نهادها و دستگاه‌های مسوول در این‌باره احساس مسوولیت کنند.

وی در اولین جلسه کارگروه مخاطرات زلزله ‌‌ولغزش لایه‌های زمین شهر تهران، موضوع فرونشست‌های پایتخت را که در سال گذشته منجر به بروز آسیب‌های جدی به پایتخت وبرخی شهروندان شد از دیگر مسوولیت‌های مهم دستگاه‌ها و نهادهای ذی‌ربط عنوان کرد و گفت: در تلاش هستیم با تشکیل این کارگروه و برگزاری جلسات منظم، مدیریت بحران شهر تهران را در برابر زلزله و فرونشست‌های احتمالی با همکاری همه سازمان‌ها، نهادها و دستگاه‌های مسوول ساماندهی کنیم. بیت‌اللهی گفت:حادثه آتش‌سوزی و ریزش ساختمان پلاسکو نشان داد هم‌اکنون حساسیت‌های بیشتری نسبت به مخاطرات پنهان شهر تهران جلب شده است؛ این‌در‌حالی است که حادثه پلاسکو تنها مختص یک ساختمان بود، حال آنکه زلزله احتمالی شهر تهران می‌تواند هزاران برابر مخرب‌تر و نابودکننده‌تر باشد. بیت‌اللهی افزود: در چارچوب تصویب ضوابط مربوط به ساخت‌وساز در کارگروه ملی زلزله، برج‌سازی و احداث ساختمان‌های مهم در حریم گسل‌ها ممنوع شد و این یکی از مهم‌ترین دستاوردهای اخیر در حوزه کاهش خطرپذیری پایتخت محسوب می‌شود.

زلزله، تهدید اصلی تهران

رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن‌ وشهرسازی نیز با بیان اینکه کاهش خطرپذیری شهر تهران در برابر زلزله و سایر آسیب‌های مخاطره‌آمیز همچون فرونشست‌ها، مسوولیت مهمی است که متوجه همه دستگاه‌ها و نهادهای مربوطه است، گفت:حادثه آتش‌سوزی و تخریب ساختمان پلاسکو نشان داد تهران شهری تاب‌آور و کاملا ایمن برای زندگی شهروندان نیست. محمد شکرچی‌زاده افزود: هرچند به دنبال این حادثه، مساله آتش‌سوزی برای مدتی مورد توجه قرار گرفت اما نباید فراموش کنیم که هم‌اکنون مخاطره اصلی شهر تهران تهدید ناشی از وقوع زلزله بزرگ احتمالی است که می‌تواند بیش از هر عامل دیگری سرنوشت تهران و کل کشور را تحت‌تاثیر قرار دهد. وی مسوولیت‌های اصلی کارگروه مخاطرات زلزله و لغزش لایه‌های زمین شهر تهران را در چند موضوع اصلی طبقه‌بندی کرد و گفت: هریک از دستگاه‌های مسوول می‌توانند فراخور نقش و فعالیتی که انجام می‌دهند اقدامات ضروری برای کاهش خطرپذیری شهر تهران در برابر زلزله احتمالی را فهرست کرده و در این کارگروه به معرض بحث و بررسی و چاره اندیشی بگذارند.

شکرچی‌زاده شناسایی ساختمان‌های مهم با اولویت مقاوم‌سازی لرزه‌ای را یکی از اولویت‌های مهم کاری کارگروه مخاطرات زلزله ‌ولغزش لایه‌های زمین شهر تهران عنوان و خاطرنشان کرد:لازم است با شناسایی این ساختمان‌ها در صورت لزوم نسبت به تخلیه و جابه‌جایی آنها به مکان‌های ایمن و دارای مقاومت کافی اقدام شود که در این زمینه نقش وزارتخانه‌هایی همچون وزارت بهداشت و درمان، وزارت نیرو، راه وشهرسازی، نفت و... بسیار مهم و کلیدی است.
 
وی با بیان اینکه هم‌اکنون شهرهای تهران، کرج، تبریز، کرمان و مشهد به عنوان 5 شهر بزرگ و مهم به لحاظ خطرپذیری زلزله در اولویت برنامه‌های کاهش خطرپذیری قرار گرفته‌اند، گفت: با توجه به تبعات ناگوار و ضریب خطرپذیری بالا در کلان‌شهرها و شهرهای بزرگ در صورت وقوع زلزله این 5 شهر در اولویت برنامه‌های کاهش خطرپذیری قرار گرفته‌اند که بعد از آنها سایر شهرهای بزرگ و سپس شهرهای کوچک به لحاظ ضوابط مقاوم‌سازی و ممنوعیت ساخت در پهنه‌های گسلی مورد مطالعه قرار خواهند گرفت.

شکرچی زاده تاکید کرد:با توجه به مصوبات شورای‌عالی شهرسازی و معماری درخصوص ممنوعیت بلندمرتبه‌سازی و ساخت‌وسازهای مهم در حریم گسل‌ها، امیدواریم تا چند سال آینده پهنه‌های خطرناک گسلی از هرگونه ساخت‌ وساز مهم خالی شود.‌


نوع مطلب : تهران و زلزله 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

تهران چند کارتن خواب دارد؟

نویسنده :تهران شناسی
تاریخ:جمعه 15 اردیبهشت 1396-11:34 ب.ظ

یک جامعه شناس با بیان آنکه حداقل سه الی چهار میلیون نفر حاشیه نشین در تهران زندگی می‌کنند گفت: درحال حاضر مناطق فقیرنشین، حاشیه نشین و مناطقی که عمدتا آسیب دیدگان اجتماعی در آنها ساکن هستند، فراموش شده‌اند.
خبرگزاری ایسنا: امیرمحمود حریرچی در گفت‌وگویی، ضمن بیان آنکه هیچ زمان تعریف درستی از شورای شهر نداشته‌ایم با تاکید بر آنکه شورای شهر یک نهاد شهری است و نه سیاسی و ... گفت: شورای شهر آنجایی است که باید در آن مسائل مربوط به شهر به ویژه کلان شهری مانند تهران در تمام ابعاد تصمیم گیری شود و باید آنقدر قدرت و توان نظارتی داشته باشد تا بتواند برای شهری با 12 میلیون نفر جمعیت برنامه ریزی کند و از آنجا که مجری این برنامه ها «شهرداری» خواهد بود باید توان نظارتی و کنترل به‌روی آن را نیز داشته باشد.

وی افزود:این درحالیست که متاسفانه در دوره های پیشین شورای شهر شاهد آن بودیم که اغلب افراد غیر متخصصی وارد شورای شهر می‌شدند و به علت آنکه وظیفه خود را نمی‌شناسند عملکرد مثبتی نیز از آنها نمی‌دیدیم؛ البته در کشور ما به طور کلی به مسائل اجتماعی توجه کافی نمی‌شود و در مقابل بر مسائل اقتصادی تاکید بسیار زیادی داریم که نتیجه آن همان وضعیت آسیبهای اجتماعی امروز می‌شود.

این جامعه شناس در ادامه با بیان آنکه در تهران 2800 برج ساخته شده است گفت: این ساختمان‌های غول پیکر چه دردی را از شهر دوا می‌کنند؟. آیا این برج‌ها که اغلب در مناطق مرفه نشین تهران ساخته شده‌اند می‌توانند در جهت حل مشکل مسکن تهران موثر باشند؟ این در حالیست که در بسیاری از موارد می‌بینیم که در مناطق نامناسب انبوه سازی صورت گرفته و ساختمان‌های بلند مرتبه ساخته می‌شوند و سوال ما این است که چه کسی به این ساختمان‌ها مجوز می‌دهد؟.

حریرچی ادامه داد: شورای شهر تهران به علت آنکه فاقد نقش پارلمان شهری است و نمایندگان آن نیز عمدتا غیر متخصص هستند و تمامی مردم شهر را نمایندگی نمی‌کنند، نمی‌توانند تصمیمات موثری را اتخاذ کنند. این در حالیست که باید به آنها یادآوری کنیم تهران فقط شمال شهر و شرق و غرب نیست.

وی ادامه داد: حداقل سه الی چهار میلیون نفر حاشیه نشین در تهران زندگی می‌کنند ولی می‌بینیم که مناطق فقیرنشین، حاشیه نشین و مناطقی که عمدتا آسیب دیدگان اجتماعی در آنها ساکن هستند، فراموش شده‌اند.

این جامعه شناس مدعی شد: 17 تا 20 هزار کارتن خواب در تهران حضور دارد و سوال من از مجموعه شهرداری آن است که آیا با گرمخانه درست کردن می‌توان مشکلات آنان را حل کرد؟ این در حالیست که بررسی‌ها نشان می‌دهد کارتن خواب‌ها اصلا تمایلی به حضور در گرمخانه‌ها ندارند زیرا این گرمخانه‌ها برای آنان حکم زندان را دارد و به علت بدرفتاری‌ با آنها دائما تحقیر می‌شوند.

حریرچی ادامه داد: به مجموعه مدیریت شهری یادآور می‌شوم که برای آنکه بفهمید تهران کجاست و چه وضعی دارد به مناطق جنوبی تهران همچون هرندی و دروازه غار بروید و به آنها توجه کنید. این در حالیست که هیچ گاه به این مناطق توجه نمی‌شود زیرا اساسا در مجموعه مدیریت شهری و شورای شهر تخصص کافی برای برخورد با این مناطق وجود ندارد.

وی ادامه داد: می‌بینیم که شورای شهر چهارم حتی توان آنکه در ارتباط با حادثه‌ای همچون پلاسکو وارد عمل شود و شهرداری را مورد نظارت قرار دهد و آن را بازخواست کند، هم نداشت.

این جامعه شناس ادامه داد: پس از حادثه پلاسکو مردم به لحاظ اجتماعی دائما احساس ناامنی می‌کنند و معتقدند وقتی ما نتوانسته‌ایم حادثه‌ای همچون آتش سوزی یک ساختمان را به درستی مدیریت کنیم اگر اتفاقی همچون سیل و زلزله در تهران بیاید چه بلایی بر سرشان خواهد آمد؟.

حریرچی ادامه داد: تهران شهری است که اگر یک زلزله 5.5 تا شش ریشتری هم در آن اتفاق بیفتد در کمترین حالت ممکن 800 هزار نفر در آن کشته خواهند شد و باید در مجموعه مدیریت شهری تهران توان مدیریت بحرانی چون زلزله، آتش سوزی و ... وجود داشته باشد که در حال حاضر این ظرفیت در تهران وجود ندارد.

وی در ادامه در خصوص مهاجران نیز گفت: آسیب دیدگان شهر تهران عمدتا مهاجرینی هستند که هم پشت سرشان خراب است و هم روبرویشان و در چنین شرایطی امکان گرایش آنها به آسیب‌های متعدد به شدت افزایش می‌یابد.

حریرچی ادامه داد: اگر قرار است شورای شهر متشکل از نمایندگان مردم تهران باشد؛ باید به تمام اقشار توجه کافی داشته باشند نه آنکه فقط برای مناطقی خاص برنامه‌ریزی و بودجه‌ریزی کنند.

وی در ادامه بر لزوم ورود افراد متخصص به شورای شهر تاکید کرد و گفت: افراد متخصصی که سال‌ها در سازمان‌های مردم‌نهاد، بدون توقع کار کرده‌اند باید در شورای شهر حاضر شوند. برای مثال حداقل 20 هزار کودک خیابانی در تهران وجود دارد. این در حالی است که آمار کودکان کار بسیار بیشتر از این رقم است؛با این حال می‌بینیم که شورای شهر کاملا این کودکان را رها کرده مگر آنکه برخی مواقع آقایان و خانم‌ها در راستای فعالیت‌های نمایشی و رسانه‌ای خود نسبت به انتشار آمار این کودکان اقدام کنند.


این جامعه‌شناس ادامه داد: برخی معتقدند که مهم‌ترین فعالیت شورای چهارم شهر تهران در زمینه آسیب‌های اجتماعی بوده است اما می‌دانیم که افراد ادعاهای متعددی می‌توانند داشته باشند ولی باید یاد بگیرند که با مصادیق مشخص و معین صحبت کنند نه آنکه ادعاهایی مطرح کنند که هیچ شاهدی برای آنها وجود ندارد.


حریرچی در ادامه ضمن بیان اینکه توسعه اجتماعی دارای شاخص‌های متعددی است گفت: زمانی می توانیم به توسعه اجتماعی دست پیدا کنیم که محرومیت‌ها را بشناسیم و بدانیم در چه وضعیتی قرار داریم و می‌خواهیم به کجا برسیم.


وی تصریح کرد: در حال حاضر اصلا نمی‌دانیم که در چه وضعیتی در حوزه آسیب‌های متعدد اجتماعی قرار داریم و اعداد و ارقام اعلام شده نیز اصلا موثق نیستند.

حریرچی تاکید کرد: اعضای شورای شهر باید با سازمان‌های مردم‌نهاد و افرادی که در کف خیابان با مردم ارتباط دارند، در تماس باشند و در اداره امور شهر از آنها مشورت بگیرند.


وی گفت: متاسفانه در شورای شهر این تفکر حاکم است که هر آسیب اجتماعی را با ساماندهی و جمع‌آوری می‌توان رفع کرد اما در عمل می‌بینیم که هیچ یک از این برنامه‌های ساماندهی موفق نبوده است.

این جامعه‌شناس ادامه داد: به عنوان یک جامعه‌شناس از شورای شهر می‌خواهم که اعلام کند در این چهار سال برای معتادان متجاهر، زنان آسیب‌دیده، کودکان کار و محرومان دقیقا چه برنامه‌هایی داشته و هر یک از این برنامه‌ها چه نتیجه‌ای را به دنبال داشته است؟.

حریرچی افزود: معتقدم شورای شهر برای گروه‌های آسیب‌دیده هیچ اقدامی انجام نداده است زیرا افراد حاضر در شورای چهارم شهر تهران تخصص کافی برای حل مسائل اجتماعی را ندارند.
وی در ادامه در خصوص ارائه لیست از سوی جناح‌های مختلف سیاسی در انتخابات‌ گفت: آنقدر مسائل کشور سیاسی شده که حتی برای موفقیت در انتخابات هم لیست‌های سیاسی تهیه می‌کنند و می‌بینیم که در این لیست‌ها به جای افراد متخصص و با تجربه افرادی می‌توانند حضور پیدا کنند که حامی آن جناح یا حزب باشند.


نوع مطلب : فرهنگ شهر نشینی 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

وقوع 9 زلزله در اطراف تهران در هفته گذشته

نویسنده :تهران شناسی
تاریخ:یکشنبه 10 اردیبهشت 1396-12:43 ق.ظ

در هفته گذشته 9 زلزله در اطراف تهران به ثبت رسید که بزرگترین آن مربوط به پردیس تهران با بزرگای 3.4 ریشتر بوده و در سطح کشور نیز بزرگترین زلزله رخ داده مربوط به چابهار است که با بزرگای 4.9 ریشتر گزارش شده است.
خبرگزاری ایسنا: در هفته گذشته 9 زلزله در اطراف تهران به ثبت رسید که بزرگترین آن مربوط به پردیس تهران با بزرگای 3.4 ریشتر بوده و در سطح کشور نیز بزرگترین زلزله رخ داده مربوط به چابهار است که با بزرگای 4.9 ریشتر گزارش شده است.

بر اساس شواهد تاریخی، تهران تاکنون چندین زلزله ویرانگر را تجربه کرده است؛ ضمن آن که هم اکنون حداقل 7 گسل این شهر را احاطه کرده است. گسل «شمال تهران»، «کهریزک»، «ری»، «ایوانکی»، «نیاوران» و گسل «طرشت» که به نام گسل چیتگر و گسل بزرگراه همت نیز شناخته می‌شود، از جمله گسل‌های تهران است.

گسل‌های «محمودیه»، «قیطریه»، «نارمک» و «داوودیه» از دیگر گسل‌های تهران بشمار می‌رود و بر اساس برآوردها توان لرزه‌زایی گسل شمال تهران به طول 90 کیلومتر، 7 ریشتر است؛ ولی شواهدی که در زمینه این گسل وجود دارد، توان لرزه‌ای بین 7 تا 7.5 را تایید می‌کند.

در هفته گذشته حدود 9 زلزله در تهران و اطراف آن گزارش شده است که بیشترین بزرگای این زلزله‌ها 3.4 ریشتر به ثبت رسید. 

شنبه 2 اردیبهشت

در سفید سنگ زلزله‌های 2.5، 2.8، 2.2، 2.7، 2.1، 2.6، 2 ریشتر رخ داد و بزرگترین زلزله این منطقه با بزرگای 3.9 ریشتر و در عمق 6 کیلومتری رخ داده است. علاوه بر آن 11 زلزله کمتر از 2 ریشتر در این شهرستان به ثبت رسید.

در شهداد کرمان زلزله 2.7 ریشتری، مجن سمنان زلزله 2.1 ریشتری، چلکرد چهارمحال و بختیاری زلزله 2.9 ریشتری و بهاباد یزد با بزرگای 2.5 ریشتر به ثبت رسید. 

در شهرستان «کلمه» استان بوشهر نیز زلزله‌ای به بزرگای 3 ریشتر به ثبت رسید. این زلزله در عمق 6 کیلومتری و در 6 کیلومتری کلمه، 17 کیلومتری اهرم و 25 کیلومترب بوشکان استان بوشهر رخ داده است.

در ساعت 9 و 59 دقیقه روز دوم اردیبهشت ماه نیز در فشم تهران زلزله 1.6 ریشتر ثبت شد. کانون این زلزله که در عمق 6 کیلومتری زمین بوده در 9 کیلومتری فشم، 19 کیلومتری لواسان و 23 کیلومتری تجریش تهران رخ داده است.

در مزایجان استان فارس نیز زلزله 3.3 ریشتری در عمق 19 و 3.4 ریشتری در عمق 8 کیلومتری رخ داد. کانون این زلزله در 29 کیلومتری مزایجان، 52 کیلومتری درز و 53 کیلومتری دوبرجی استان فارس گزارش شده است.

 در این منطقه همچنین زلزله دیگری در ساعت 13 و 12 دقیقه با بزرگای 3.4 ریشتر رخ داد. این زلزله در عمق 9 کیلومتری زمین بوده است.

در دولت آباد استان خراسان رضوی نیز دو زلزله با بزرگای 3.3 و 3.4 ریشتر در عمق 9 کیلومتری رخ داده است.

یکشنبه 3 اردیبهشت

اولین زلزله سفیدسنگ در روز 3 اردیبهشت با بزرگای 3.4 ریشتر و زلزله‌های 2 ، 2.2 بود و زلزله‌های کمتر از 2 ریشتر آن 4 مورد گزارش شده است.

در مزدآوند خراسان رضوی نیز زلزله 3.6 ریشتر در عمق 7 کیلومتری به ثبت رسید. این زلزله در 38 کیلومتری مزدآوند، 38 کیلومتری سفید سنگ و 46 کیلومتری نصرآباد خراسان رضوی رخ داده است.

بهاباد یزد زلزله 2 ریشتر، برزک اصفهان زلزله 2.2 ریشتری، دولت آباد خراسان رضوی زلزله 2.5 ریشتری، فاریاب استان کرمان زلزله 2.3 ریشتر، راین استان کرمان دو زلزله 2.3 و 2.4 ریشتری و سمنان زلزله 2.5 ریشتر را تجربه کرده‌اند.

در اطراف تهران نیز دو زلزله کیلان تهران با بزرگای 1.7 ریشتر و فیروزکوه با بزرگای 1.6 ریشتر رخ داد.

دوشنبه 4 اردیبهشت

روز 4 اردیبهشت ماه روز پر لرزه برای شهرستان راین استان کرمان بوده است. در این شهر بعد از رخداد یک زلزله 2 و 2.8 ریشتری، زلزله‌ای با بزرگای 3.1 ریشتر رخ داده است.

این زلزله در عمق 5 کیلومتری زمین رخ داده و کانون آن در 16 کیلومتری راین، 29 کیلومتری درب بهشت و 37 کیلومتری گلزار استان کرمان ذکر شده است.

مزدآوند استان خراسان با زلزله 3.6 ریشتر لرزید. این زلزله در عمق 10 کیلومتری و کانون آن 36 کیلومتری مزدآوند، 38 کیلومتری سفید سنگ و 49 کیلومتری نصآباد استان خراسان رضوی بوده است.

سفید سنگ نیز علاوه بر رخداد 7 زلزله کمتر از یک ریشتر و دو زلزله 2.1 ریشتری ثبت شده است.

کامفیروز استان فارس نیز زلزله 2.6 ریشتری را تجربه کرده است.  

سه‌شنبه 5 اردیبهشت

روز 5 اردیبهشت با زلزله منطقه ارجمند تهران با بزرگای 1.2 ریشتر آغاز شد و در فاصله چند دقیقه زلزله 1.5 ریشتر رخ داد. این دو زلزله در عمق 10 کیلومتری و کانون آن در  27 کیلومتری ارجمند، 29 کیلومتری فیروزکوه و 34 کیلومتری کیلان استان تهران بوده است.

بعد از آن زلزله 2.2 ریشتری در عمق 8 کیلومتری و 30 کیلومتری ارجمند، 31 کیلومتری فیروزکوه استان تهران و 33 کیلومتری آرادان استان سمنان رخ داد.

همچنین در هادی شهر آذربایجان شرقی زلزله 2.3 ریشتر، راین کرمان زلزله 2 ریشتر، اشنویه آذربایجان غربی زلزله 2.4 ریشتر و سفید سنگ خراسان رضوی زلزله 2.1 ریشتری به ثبت رسید.

چهارشنبه 6 اردیبهشت

در این روز 7 زلزله کمتر از یک ریشتر در سفید سنگ به ثبت رسید. 

علاوه بر آن در کشیت استان کرمان زلزله 2.6 ریشتری، بهاباد یزد زلزله 2 ریشتری، مهران استان ایلام زلزله 2.5 ریشتر، خامنه استان آذربایجان شرقی زلزله 2.5 ریشتری، نورآباد لرستان دو زلزله 2.2 و 2.1 ریشتر، چمستان استان مازندران زلزله 2.5 ریشتر و کوهبنان استان کرمان زلزله 2.6 ریشتر ثبت شده است.

در این روز همچنین شهرستان شبانکاره بوشهر با زلزله 3.8 ریشتری لرزید. این زلزله در عمق 10 کیلومتری زمین بوده و کانون آن در 13 کیلومتری شبانکاره، 26 کیلومتری سعدآباد و 27 کیلومتری آب پخش استان بوشهر بوده است.

پنجشنبه 7 اردیبهشت

در این روز در سفید سنگ تعداد 2 زلزله کمتر از یک ریشتر و یک زلزله 2.1 ریشتری به ثبت رسید؛ ضمن آنکه در این روز راور کرمان زلزله 2.9 و رابر استان کرمان زلزله 2 ریشتر و لردگان استان چهارمحال و بختیاری زلزله 2 ریشتری را تجربه کرده است.

فیروز آباد استان فارس نیز با زلزله 3.9 ریشتری لرزید. این زلزله در عمق 5 متری زمین و کانون آن 27 کیلومتری فیروز آباد، 31 کیلومتری میمند و 34 کیلومتری دوزه استان فارس بوده است.

جمعه 8 اردیبهشت ماه

مهمترین رخداد لرزه‌ای این روز زلزله چابهار استان سیستان و بلوچستان است که با بزرگای 4.9 رخ داده است.

این زلزله در عمق 10 کیلومتری زمین و کانون آن در 320 کیلومتری چابهار و 327 کیلومتری نگور استان سیستان و بلوچستان و 323 کیلومتری گوادر پاکستان گزارش شده است.

تعداد زلزله‌های کمتر از 2 ریشتر سفید سنگ 6 مورد و زلزله‌های 2.1، 2.7 و 2.4 ریشتر از دیگر رخدادهای لرزه‌ای این شهرستان بوده است.

در کیلان تهران نیز زلزله 1.5 ریشتری رخ داد، ضمن آنکه در پردیس تهران زلزله‌ای با بزرگای 3.4 ریشتری رخ داد. کانون این زلزله بزرگ در 2 کیلومتری پردیس، 5 کیلومتری بومهن و 7 کیلومتری رودهن تهران بوده است.

علاوه بر آن خانه زنیان استان فارس با زلزله 2.7 ریشتری، مهریز استان یزد با زلزله 2 ریشتری، مورموری استان ایلام با زلزله 2.1 ریشتری، آرادان استان سمنان با زلزله 2.1 ریشتری، ارکواز استان ایلام با زلزله‌های 2 و 2.4 ریشتری، بندر گناوه با زلزله 2.9 ریشتر یو ایواوغلی با زلزله‌های 2.5، 2.4، 2.2، 3.2، 2.6، 2.9، 3.5 و 2.6 لرزیدند.

همچنین در عصر این روز زمین‌لرزه‌ای با بزرگای 4.1 ریشتر، حوالی «مزایجان» در استان فارس را لرزاند.


نوع مطلب : تهران و زلزله 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

تهران ناکجا آباد است!

نویسنده :تهران شناسی
تاریخ:پنجشنبه 7 اردیبهشت 1396-10:36 ب.ظ

از تکاپوی شهر و ترافیک‌های سپر به سپر که خسته می‌شویم، از آلودگی شهر و آسمانی که در‌ هاله غلیظی از دود گم شده به ستوه می‌آییم، درآمد ماهیانه‌مان که دچار نوسان می‌شود، خانواده‌هایی با عشق و علاقه نه به حد کفایت را ملاقات می‌کنیم و گوشی می‌شویم برای شنیدن دردِدل‌هایشان، اخبار تأسف‌بار زمین‌لرزه‌ها و از دست‌دادن هموطنانمان را که می‌شنویم، صحنه ریزش ساخت‌وسازهای نه‌چندان مقاوم و قدیمی را می‌بینیم.
روزنامه شهروند: از تکاپوی شهر و ترافیک‌های سپر به سپر که خسته می‌شویم، از آلودگی شهر و آسمانی که در‌ هاله غلیظی از دود گم شده به ستوه می‌آییم، درآمد ماهیانه‌مان که دچار نوسان می‌شود، خانواده‌هایی با عشق و علاقه نه به حد کفایت را ملاقات می‌کنیم و گوشی می‌شویم برای شنیدن دردِدل‌هایشان، اخبار تأسف‌بار زمین‌لرزه‌ها و از دست‌دادن هموطنانمان را که می‌شنویم، صحنه ریزش ساخت‌وسازهای نه‌چندان مقاوم و قدیمی را می‌بینیم، دلمان برای آرامش یک شهر باثبات که هیچ‌یک از این وقایع را درآن نبینیم، تنگ می‌شود. شهری که می‌خواهد در راستای الگوی جهانی توسعه پایدارشهری، جایی بهتر برای زندگی شود.
 
حال سوال این است که شهرپایدار چیست و چگونه به دست خواهد آمد؟ شاخصه‌های آن چیست و چه کنیم که شهری پایدار برای سکونت آرام داشته باشیم؟

«کرامت‌الله زیاری»؛ استاد تمام دانشگاه تهران، متخصص برنامه‌ریزی شهری و منطقه‌ای و پژوهشگر مدیریت شهری است. تألیف و ترجمه نزدیک به ٣٤ جلد کتاب درحوزه برنامه‌ریزی شهری و مدیریت شهری و ٣٢٠ مقاله علمی و پژوهشی و مجلات علمی و پژوهشی داخلی، خارجی و بین‌المللی را در کارنامه دارد.
 
سفرهای زیادی به منظور شرکت درکنفرانس‌های بین‌المللی و به گفته خودش هم‌نشینی ٢ساعته در ‌سال ٢٠٠٢ با «نلسون ماندلا» درشهر ژوهانسبورگ آفریقای‌جنوبی برای ارایه مقاله درکنفرانسی بین‌المللی از افتخارات وی است. ٤٥ طرح جامع شهری، طرح تفضیلی شهری و طرح استراتژی توسعه شهری، طرح الگوی مدیریت یکپارچه کلانشهری، طرح تأمین درآمد پایدار و طرح مکان‌یابی میادین میوه و تره‌بار درکلانشهر تهران ازطرح‌های موفقیت‌آمیز اوست.
 
او منتخب پژوهشگر نمونه در‌ سال ١٣٨٤ بوده است. تدریس در دانشگاه یزد، ریاست مجتمع علوم انسانی دانشگاه یزد، معاونت پژوهشی، شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان، شورای تحقیقات استان، ریاست موسسه جغرافیای دانشگاه تهران و رئیس قطب برنامه‌ریزی و توسعه پایدار گردشگری دانشگاه تهران، سردبیر و مدیرمسئول مجله علمی- پژوهشی را درپیشینه خود دارد. او راهنمایی ١٥٠ رساله درمقاطع دکترا و یک رساله فوق دکترا را برعهده داشته و مشاور عالی شهردار اصفهان و کرج هم بوده است.
 
زیاری که درحال حاضر مدیر گروه جغرافیای انسانی دانشکده جفرافیای دانشگاه تهران است، می‌گوید: هر روز که وارد دانشگاه می‌شوم، حس روز اول اخذ ابلاغ و تدریس در دانشگاه را دارم.

در ابتدا و برای ورود به بحث، پیش‌زمینه‌ای از توسعه پایدار شهری بفرمایید؟
 
در‌ سال ١٩٩٤ پس از اخذ دکترا به انگلستان شهر ادینبورو کالج معماری و شهرسازی رفتم و تخصص بعد از دکترای خود یعنی برنامه‌ریزی شهری درحوزه طرح‌ریزی کالبدی و طراحی شهری را اخد نمودم و فعالیت حرفه‌ای در این رشته را آغاز کردم. درآن زمان توسعه پایدار درتمامی مجلات واژه جدیدی به حساب می‌آمد و در ایران نیز چنین واژه‌ای مفهومی نداشت. در آن زمان روی نخستین کتاب خود «برنامه‌ریزی شهرهای جدید» مشغول مطالعه بودم. در نخستین کتاب خود مفهوم توسعه پایدار را توضیح و تفسیر کردم.

در دهه٦٠ و ٧٠ با آغاز فعالیت‌های صنعتی و دوفاجعه بزرگ اتمی در چرنوبیل در روسیه و کوپال هند، دانشمندان و سیاستمداران دست به کار شدند. یکی ازشخصیت‌هایی که تا دهه٩٠ در زمینه حزب سبز (Green Party) فعالیت‌های چشمگیری داشت، خانم برانت لند بود که نظریه‌ای مقابل تخریب درطبیعت داشتند و طرفدار طبیعت و محیط‌زیست بودند. توسعه پایدار در ابتدا زیست‌محور بود اما در دهه٩٠ دیدگاه توسعه پایدار پا به عرصه وجود گذاشت و خانم برانت لند نیز دراین خصوص نقش بسزایی داشت. پس از آن توسعه پایدار شهری، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، کالبدی و روستایی هم مطرح شد که امروزه توسعه پایدار بسیار مطرح و رساله‌های دکترای فراوانی دراین خصوص تحریر می‌شود. سازمان ملل هم طبق دستور خود به نام اجندا ٢١ (Agenda ٢١) به تعدادی ازشاخص‌های توسعه پایدار پرداخته است.

مفهوم توسعه پایدار به چه معناست؟
 
توسعه پایدار یعنی طوری درطبیعت وارد شویم و ازمنابع و داده‌های طبیعت استفاده کنیم که مقدار کمی را مصرف و بقیه را برای نسل‌های آینده حفظ کنیم. توسعه پایدار توسعه‌ای است برای نسل‌های آینده، پایداری جامعه، جامعه شهری، جامعه روستایی، اقتصاد که حتی شعار ‌سال گذشته ما، اقتصاد مقاومتی الگویی از توسعه پایدار هست.

مفهوم تاب‌آوری را چگونه درکنار توسعه پایدار قرار می‌دهید؟
 
تئوری جدیدی که به تازگی وارد توسعه پایدار شده است، تاب‌آوری شهری (Resilient City) است. تاب‌آوری به معنی فنری است که به حالت کشیده درآمده و مجددا به حالت اولیه خود بازمی‌گردد. یعنی در ابتدا استفاده و سپس مجددا بازگشت به حالت اولیه خواهد بود. تاب‌آوری در ابتدا در مبحث روانشناسی مطرح شد و بعد از آن برای کودکان بی‌سرپرست و دچار مشکل بود که در‌ سال ١٩٧٣ آقای هولینگ این مسأله را در ابعاد اکولوژیکی و شهری بررسی کرد. تاب‌آوری و توسعه پایدار دو روی یک سکه و مکمل یکدیگر هستند.

شاخص‌های توسعه پایدار چه هستند؟
 
طی یک کار علمی حدود ٤٠٠–٣٠٠ شاخص را طراحی کردم. این شاخص‌ها در ابعاد اقتصاد پایدار، جامعه پایدار، شهر پایدار، حمل‌ونقل پایدار، کیفیت زندگی پایدار و اجتماع پایدار و حتی پدافند غیرعامل و... هستند.

مهمترین شاخص شهر پایدار چیست؟
 
مهمترین شاخص توسعه پایدار، محیط‌زیست است و از ابتدا نیز توسعه پایدار با این هدف پایه‌گذاری شده است و جامعه جنگلی در رأس این شاخص قرار دارد.

شاخص پدافند غیرعامل به چه موضوعاتی خواهد پرداخت؟
 
برای نخستین‌بار در ‌سال ١٣٧٤ کتاب «برنامه‌ریزی شهرهای جدید» خود پدافند غیرعامل را مطرح کردم که در آن زمان شاید کسی نمی‌دانست که در ایران، پدافند غیرعامل چیست. زمانی که شهرهای جدید را بررسی و مطالعه می‌کردم، با بمباران‌هایی که در زمان جنگ  ‌افتاد، به این نتیجه رسیدم که شهرهای ما بی‌دفاع هستند. پس از ایده‌ای که مطرح کردم، خوشبختانه ایده من را به عمل تبدیل کردند و سازمان پدافند غیرعامل تأسیس شده است. امروزه تأکید بر این است که جامعه شهری که بنا نهاده می‌شود، باید پدافند غیرعامل و توسعه پایدار شهری داشته باشد.

از نخستین ایده‌های خود در توسعه پایدار شهری بگویید.
 
برای نخستین‌بار با تألیف دوکتاب به نام برنامه‌ریزی و طراحی شهر بیوفیلیک یا شهر طبیعت‌محور Biophilic City) یا Biophilic Urbanism) یا زیست‌مند صورت گرفت که این به معنی شهر درباغ ازسطح خانه، کوچه، محله، ناحیه، منطقه و شهر است. به دنبال آن، اقتصاد سبز و سپس انرژی سبز و سپس حمل‌ونقل سبز و بعد از آن زندگی آرام برای مردم و سرانه فضای سبز است.

اگر به جای مدیریت شهری بودید، به کدام مسأله اهمیت بیشتری می‌دادید؟
 
من اگر به جای مدیریت شهری بودم، نخستین برنامه‌ای که درتهران مطرح خواهم کرد، تهران بیوفیلیک و جزیره‌های گرمایی تهران خواهد بود. درمنطقه ٢٢، نفس‌کشیدن به دلیل کمبود فضای سبز بسیار کم است. ساختن شهری خلاق و هوشمند از شهر تهران در اولویت است.

شاخص‌های توسعه در هریک ازموارد خود چه هدفی را دنبال می‌کنند؟
 
تحکیم خانواده دریک شهر، امنیت و حضور مردم درفضا، اجتماع پایدار است. مَسکن پایدار مُسکنی است که مردم در آن امنیت، انرژی و مقاومت را احساس کنند و مسکنی که بیش از ٢٠٠‌سال عمرکند. درکشور ما عمر مفید مسکن ٤٠‌سال است، درصورتی که در انگلستان عمرمفید مسکن ٢٠٠‌سال است. در اقتصاد پایدار درآمد سرانه مناسب، تولید مناسب، اشتغال مناسب و نبود بیکاری از اهداف خواهد بود.
 
شهر امن را تحقق بخشیم. شهر امن شهری است که ساختمان‌ها فشرده و فضاها را بی‌دفاع بسازیم تا راه را بر سارقان بسته و شهر را به شهر امن تبدیل کنیم. در ایران ٣٧,٠٠٠ روستای با جمعیت بالغ بر ٢٠ خانوار داریم. ٩٠‌درصد از این روستاها ناپایدارند. اگر زلزله‌ای با قدرت ٦ ریشتر اتفاق بیفتد، ٩٠‌درصد از روستا‌ها تخریب خواهند شد. مقاوم‌سازی و تأمین آب این روستاها با سدهای مناسب نیز برنامه‌ای ازتوسعه پایدار روستایی است. درحوزه بهداشت روی شهر سالم اقداماتی انجام داده‌ام. نخستین‌بار پروفسور دوهول نظریه شهر سالم را مطرح می‌کند. شهرسالم شهری است برای زندگی. شهری که شاخص‌های کاربری زمین و کیفیت زندگی در آن متناسب با استانداردها باشد.

توسعه پایدار چه اهدافی را دنبال می‌کند؟
 
حفظ محیط و منابع طبیعی در اولویت کار است. سپس وارد فضای شهر شده و شاخص‌ها را یک به یک ازجمله مسکن پایدار، اجتماع پایدار، اقتصاد پایدار، فرهنگ پایدار و... بررسی خواهیم کرد.

نبود توسعه پایدار زیست‌محیطی چه فجایع بزرگی را در کل کشور دربرداشته است؟
 
خشک‌شدن دریاچه ارومیه با سدهای بدون برنامه‌ریزی اتفاق افتاد. بسیاری از رودها، مانعی برای جاری‌نشدن به دریاچه و درنهایت خشک‌شدن آن شدند. دربرنامه‌ریزی ملی، منطقه‌ای، محلی باید محیط‌زیست و توسعه پایدار در رأس برنامه‌ها باشد. اگر برنامه‌ریزی داشتیم، تالاب‌های خشک درخوزستان نداشتیم.
 
اگر برنامه‌ریزی شعری و کالبدی داشتیم که منظور از برنامه‌ریزی کالبدی، بکارگیری ضوابط و مقررات در استفاده از زمین ازجمله اراضی سطح ملی، منطقه‌ای و محلی شهر و روستاست، داشتیم به وضع کنونی دچار نمی‌شدیم. با اجرای این برنامه خوزستان و حاشیه غرب کشور را با اوضاع کنونی نمی‌دیدیم. گردوغبار‌هایی که رخ می‌دهد، بخشی از دلایل آن خارجی است، اما نمی‌توان از عدم برنامه‌ریزی شهری و مشکلات داخلی و درون‌مرزی آن هم غافل شد.

شهر تهران را از لحاظ رعایت توسعه پایدار درچه سطحی ارزیابی می‌کنید؟
 
آمریکا برنامه ٢٠٣٠ توسعه پایدارش را در زمان کلینتون طراحی کرد، درصورتی که ما تا به این لحظه برنامه‌ای برای توسعه پایدار شهرتهران نداشته‌ایم. کلانشهر تهران با مشکلات بسیاری در ابعاد اجتماعی، اقتصادی، جزیره‌های گرمایی و سایرحوزه‌ها مواجه است. درتهران اگر زلزله‌ای با قدرت ٦‌ونیم ریشتر به وقوع بپیوندد، ٦‌میلیون نفر از بین خواهند رفت. تهران روی ١٣ گسل واقع است. مشکلات اصلی پایداری سازه، کمبود فضای سبز و ترافیک هستند. با احترام به تمامی مدیران شهری باید بیان کنم که ما بهتر می‌توانستیم عمل کنیم.

وظیفه مدیریت شهری و مدیران شهرداری دراین بین چه خواهد بود؟
 
مدیریت شهری چه درشورای شهر و چه درشهرداری باید تخصصی شود. ما به رشته‌های علوم شهری نیاز داریم. مدیریت سیاسی برای مدیریت شهری تهران مفید نخواهد بود. هنرمندان و ورزشکاران به متخصصین شهری اجازه ورود به این فضا برای حل مشکلات بدهند.
 
در‌ سال ١٣٧٧ در نخستین‌باری که شوراها درحال شکل‌گیری بود، گفتم که نباید به دامان قومی، قبیله‌ای و سیاسی بیفتیم. مجلس شورای اسلامی سیاسی است، ولی شورای شهر باید تخصصی باشد. رشته‌های علوم شهری مورد نیاز است و شورای شهر باید نظارت دقیق برعملکرد مسئولان داشته باشد. دربرخورد با حادثه پلاسکو اگر متخصصین دست به کار می‌شدند، هرگز اتفاقی نمی‌افتاد.

پیشنهاد شما برای مدیریت شهری چیست؟
 
نخستین پیشنهاد این است که باید نقشه تاب‌آوری و آسیب‌شناسی شهر و فضاهای کالبدی، اجتماعی و جمیع اینها را ترسیم و تهیه کنیم و برنامه راهبردی و عملیاتی تاب‌آوری برای شهر داشته باشیم. دومین پیشنهاد الزام توجه به تاب‌آوری‌کردن شهر است. سومین پیشنهاد حکم‌روایی خوب شهری یعنی همان مدیریت شهری ازجمله شهردار، روسای مناطق، مراکز مطالعاتی و برنامه‌ریزی، معاونان شهرسازی است که باید از کارشناسان علوم شهری ازجمله معماری، عمران، فضای سبز، محیط‌زیست و سایر رشته‌ها باشند.

لزوم انجام چه دستوراتی را در اولویت مدیریت شهری پیش‌رو می‌دانید؟
 
یکی از دستورات شورای شهر که باید در دوره پنجم اجرا شود، طرح مدیریت یکپارچه کلانشهر تهران است. ایجاد منطقه‌بندی مناسب و علمی ارتفاعی است. درچه مناطقی ساختمان‌های یک طبقه، دوطبقه و برج‌سازی را داشته باشیم. زیست‌مندی‌کردن شهرتهران نیز در اولویت خواهد بود. منطقه‌بندی مناسب بحث می‌شود که ارگان‌های دیگر همچون پلیس، ادارات آموزش و پرورش و سایر سازمان‌ها هریک منطقه‌بندی خود را نداشته باشند و منطقه‌بندی واحد شود. این منطقه‌بندی مردم را هم از سرگردانی نجات خواهد داد.

عدم برنامه‌ریزی برای توسعه پایدار درشهر تهران چه نمودی داشته است؟
 
محور شمالی تهران از لواسان تا دیزین با فاجعه‌ای روبه‌روست. در دل کوه تخریب شده و از منابع آن سوءاستفاده می‌شود. ترافیک در روزهای جمعه درمحورشمال بسیار سنگین است. تهران از‌ سال ١٣٥٧ تا ١٣٨٦ بدون طرح تفصیلی اداره شد. باید طرح جامع جدیدی داشته و آن را اجرایی کنیم. تهران نیاز به استراتژی توسعه شهری دارد. پتانسیل تهران تنها برای ٦میلیون نفر است درصورتی که ما درشب‌ها هشت‌ونیم‌میلیون نفرو در روز‌ها با احتساب افرادی که ازحومه تهران به این کلانشهر می‌آیند، ١٠ونیم‌میلیون جمعیت داریم.
 
یکی ازشاخص‌های توسعه پایدار شهری عدم آلودگی صوتی است، با سفری کوتاه به این قسمت از کلانشهر تهران درمی‌یابیم که چه میزان آلودگی صوتی متحمل ساکنان این منطقه به لحاظ بعد مسافتی کوتاه با فرودگاه بین‌المللی مهرآباد می‌شود و با چه خطراتی مردم در آن‌جا سکونت می‌کنند. اخیرا طبق تحقیقاتی که انجام شده، وجود دکل‌های برق و انرژی روی ساختمان باعث مشکلات نازایی زنان و مردان می‌شود. تهران باید خط آسمان داشته باشد اما با وجود برج‌های بلند این کار امکان‌پذیر نخواهد بود. باید از برج‌سازی‌های بلند که دید شهر را نابود می‌کند، جلوگیری کرد. درمنطقه خاک سفید چه میزان ساخت‌وساز دارد. طبق مطالعات من در دل تهران ٦ زون (منطقه) خطرناک وجود دارد.

انجام چه برنامه‌هایی را برای کلانشهر تهران موثر می‌دانید؟
 
کتابی با نام «کلانشهرهای چند هسته‌ای» دارم. تهران درمدیریت آینده باید چند هسته‌ای بشود. این طرح درخارج ازکشور اجرا و موفقیت‌آمیز بوده است. معتقدم که درتهران، اصفهان، کرج، شیراز و مشهد و حتی تبریز اگر مدیریت چند هسته را اجرا و فعالیت‌ها را در هسته ببریم و محل کار و زندگی را به هم نزدیک کنیم، یک مدیریت علمی و تخصصی خواهیم داشت. تهران نیاز به مدیریت علمی و تخصصی با شورای شهر علمی و تخصصی دارد.

با توجه به جامع‌بودن توسعه پایدارشهری، اصلی‌ترین برنامه شما درتوسعه پایدارشهری چیست؟ درحال حاضر برکدام شاخص فعالیت دارید؟
 
توسعه پایدار شهری برنامه‌ای جامع است. من در ابعاد کالبدی، اجتماعی، اقتصادی، زیست‌محیطی، نهادی و مدیریتی فعالیت می‌کنم. مدیریت باید پایدار باشد. شاخص‌های هریک را مورد مطالعه قرار دادم و زمان آن رسیده که آنها را عملی، میدانی و عملیاتی کنیم. ما شاخص‌ها را جست‌وجو و طراحی و با طرح‌ها و پروژه‌ها و ضوابط و مدیریت یکپارچه آنها را عملی می‌کنیم.

اقتصادی‌ترین مشکل تهران درتوسعه پایدار اقتصادی را چه می‌دانید و راه‌حل آن را درچه می‌بینید؟
 
درآمد درتهران ناپایدار است و تنها معطوف به تراکم‌فروشی شده است. تراکم‌فروشی درتهران به معنی شهرفروشی است. ما باید از راه اقتصاد پایدار و ساماندهی تراکم‌ها به دنبال درآمد پایدار باشیم.

اصلی‌ترین برنامه درتوسعه پایدارشهری برای توسعه شهر تهران چه خواهد بود؟
 
نخستین قدم برنامه راهبردی توسعه، سپس استراتژی‌های توسعه و بعد از آن طرح‌ها و پروژه‌ها را پیگیری خواهیم کرد. یک مدیریت جامع برای حفظ حریم تهران ضروری خواهد بود. اجازه ندهیم کوه‌ها، تپه‌ها، درختان سبز و جنگل‌های تهران تخریب شوند. متاسفانه ٦هزار هکتار از باغات و فضای سبز تهران تخریب و به برج‌سازی و ساختمان‌سازی بلند تبدیل شده است.

برنامه‌ریزی‌های شما برای توسعه پایدارشهری تنها روی مطالعه شهر تهران است؟
 
من دربسیاری ازمناطق ایران مطالعه داشتم. اصفهان، شیراز، مشهد و به‌خصوص درشهر کرج و استان البرز مطالعات فراوانی داشته‌ام. اخیرا روی شهر کرج مطالعه‌ای انجام دادم که متاسفانه با مضمون جدایی فردیس ازکرج بود. من شدیدا با این موضوع مخالفت کردم و نزدیک به ٨٥٠ صفحه دراین زمینه مطالعه کردم. تصمیم الگوی مدیریت یکپارچه درشهر کرج و فردیس را داشتم. این عمل کاملا اشتباه است. اگر هسته‌ای از کلانشهر جدا شود، زحمت‌های بسیاری از لحاظ شهرسازی و اقتصادی خواهد داشت. درمصاحبه‌ای که در روزنامه دراین رابطه داشتم، تأکید کردم که همه کلانشهر‌ها باید مدیریت یکپارچه داشته باشد.

از نظر شما، جایگاه ایران از لحاظ اجرای توسعه پایدار در سطح جهانی به چه صورت است؟
 
متاسفانه ایران جایگاهی ندارد. ایران به لحاظ توسعه پایدار در ابعاد ملی، استانی، شهرستانی و شهری و روستایی جایگاه مناسبی ندارد. یکی ازشاخص‌های توسعه پایدار، شاخص زیست‌محیطی ازجمله آب و خاک است که ما طبیعت خود را به کلی ویران کردیم. درحال حاضر نه آب مناسب، نه خاک مناسب و نه جنگل برای گرفتن دی‌اکسیدکربن و رهاسازی اکسیژن داریم. جنگل‌های شمال کشور ما را در ابتدا هیچ کشوری نداشت اما روز به روز با تهدید خطرهای بسیاری مواجه است. تالاب‌ها و رودخانه‌های کشور ما نسبت به کشورهای دیگر از وضع خوبی برخوردار بود که این وضع درحال حاضر جایگاه مثبتی ندارد.

در کل کشور، اجرای چه برنامه‌ای را برای ارتقای جایگاه خود در بین سطوح دیگر از لحاظ توسعه پایدار تاثیرگذار می‌بینید؟
 
من معتقدم که در کل کشور باید برنامه آمایش سرزمین را داشته باشیم. آمایش سرزمین برنامه‌ای فرای برنامه‌ها و درصدر است که به معنی مکان‌یابی مناسب برای فعالیت‌ها و استقرار جمعیت است. این برنامه نخستین‌بار در آلمان و سپس فرانسه در ‌سال ١٩٤٤ پا به عرصه گذاشت. قبل ازپیروزی انقلاب اسلامی، ‌سال ١٣٥٤ طرح ستیران توسط مشاوران فرانسوی تهیه و شروع شد و در‌ سال ١٣٥٦ خاتمه یافت. طرح مناسب و خوبی بود. طرح‌های آمایش در بعضی از مناطق اجرایی می‌شوند اما این طرح‌ها باید درسطح ملی فراگیر و گسترش یابند.

آخرین برنامه شما درحوزه توسعه پایدارشهری چه بوده است؟
 
آخرین برنامه من نظریه شکوفاشهری (CDI) معادل واژه City Prosperity Index است. ایجاد شهرمطلوب از اهداف آن است. شکوفاشهری نخستین‌بار ‌سال گذشته درکنگره‌ای در قزوین برگزار و قرار بر این شد که یکی ازشهرهای ایران به‌عنوان نمونه برای شکوفاشهری انتخاب شود. همه این برنامه‌ها درشهر تهران قابل اجراست، اگر با مدیریت علمی به آن دست یابیم.

مردم باید برای نزدیک‌شدن به یک شهر با توسعه شهری پایدار چه کار کنند؟
 
مردم باید آگاه باشند و به محیط‌زیست توجه کنند. شهر را مقاوم بسازند. شهر را ایمن کنند و در امنیت آن دخالت کنند. حس تعاون و همکاری داشته باشند. در ایجاد سیمای مناسب و نمای لذت‌بخش بکوشند.

درپایان خواسته شما ازشورای شهر پیش‌رو برای نزدیک‌شدن به توسعه پایدار شهرتهران چیست؟
 
چهار دوره شورای شهر برگزار شده است. بزرگوارانی ازچندین دوره تا یک دوره دراین شورا حضور داشتند اما بازده خوبی را شاهد نبوده‌ایم. اجازه بدهید برای یک‌بار هم متخصصین وارد عمل شوند و متخصصینی که طرح‌ها و برنامه‌های فراوانی برای کلانشهر تهران ازجمله جوانان، زنان و برنامه‌های دیگری را دارند. باید ضوابط شهرسازی درتهران تعیین و اجرا شود و فقط قانون مبنای کار شود. شورای شهر و مدیران شهری نباید به مسائل سیاسی بپردازند و از فراهم‌کردن و ساختن شهری پایدار و آرام غافل شوند.داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 


  • تعداد صفحات :2
  • 1  
  • 2  
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic