با هم تهران را بهتر بشناسیم !!

تهران، امسال ۱۲ روز پاک داشته است

نویسنده :تهران شناسی
تاریخ:پنجشنبه 19 بهمن 1396-10:55 ب.ظ

معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت با بیان اینکه وضعیت هوای تهران در وضعیت قرمز قرار دارد، هشدار داد: گروه های حساس در منزل بمانند.
خبرگزاری ایلنا: محسن فرهادی معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، درباره آلودگی هوا گفت: روز گذشته که معاون بهداشت وزارت‌بهداشت، از استانداری تهران درخواست کرد ضمن انجام سایر اقدامات، با دو ساعت تاخیر در شروع ساعات کار ادارات موافقت کند، شاخص آلودگی در مرز ۲۰۰ AQI بود و این عدد وزارت بهداشت را ملزم می‌کند تا هشدار دهد، یعنی روز گذشته به وضعیت بنفش رسیده بودیم اما براساس پیش‌بینی سازمان هواشناسی، سطح آلاینده‌ها به عدد ۱۵۷ کاهش پیدا کرد، یعنی در شرایط اضطرار سطح پایین- قرمز- قرار داشتیم و در این شرایط اقدامات کمیته بحران شهر تهران کفایت می‌کند که این اقدامات مبنی بر کنترل خودروهای دودزا، طرح زوج و فرد وسایل‌نقلیه شخصی از درب منازل و تعطیلی مدارس بوده است.

وی افزود: وظیفه وزارت‌بهداشت ضمن دادن هشدار، اطلاع‌رسانی است و علاوه بر این‌ها، پایگاه‌های سیار اورژانس و هلال احمر در سطح شهر مستقر هستند.

فرهادی خاطرنشان کرد: در شرایط وضعیت قرمز اضطرار سطح پایین، توصیه ما این است که گروه‌های حساس جامعه، از قبیل افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی و تنفسی، کودکان، سالمندان، بیماران دیابتیک، افرادی که فشارخون بالا دارند و زنان باردار، از فعالیت در خارج از منزل اجتناب کنند.

وی با بیان اینکه علاوه بر گروه‌های حساس، عموم مردم نیز باید از فعالیت طولانی و سنگین یا ورزش خارج از منزل خودداری کنند، تصریح کرد: از کمیته بحران نیز درخواست کردیم، مسابقات ورزشی نیز در فضای باز برگزار نشود.

فرهادی درباره تاثیرات زیست‌محیطی آلودگی هوا گفت: آلودگی هوا علاوه بر نکاتی که ذکر شد، ضرر زیست‌محیطی و ضررهای اقتصادی نیز همراه دارد. اخیرا آلودگی‌های هوا با باران‌های اسیدی همراه نبوده است. این باران‌های اسیدی مواد آلاینده را شسته و به سفره‌های آب زیرزمینی آسیب می‌زند و درنهایت آب‌شرب را آلوده می‌کند. از طرفی نمای ساختمان‌ها را نیز خراب کرده و محصولات کشاورزی نیز به تبع آن با روان شدن سیلاب‌های آلوده آسیب می‌بینند که خوشبختانه در این آلودگی‌ها بارندگی اسیدی نداشتیم و این ضررهای زیست‌محیطی کمتر بوده و آلودگی هوا بیشتر به ضررهای انسانی دامن زده است.

وی گفت: طبق اعلام سازمان هواشناسی با افزایش سرعت باد، سطح آلاینده‌ها کاهش پیدا خواهد کرد.

معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت گفت: سال‌جاری تهران ۱۲ روز پاک داشته است.

فرهادی تاکید کرد: توصیه می‌شود از دو نوع ماسک N۹۵ و FFP۲ استفاده شود تا افراد کارهای ضروری خارج از منزل را بتوانند انجام دهند. ماسک‌های معمولی مناسب نیست زیرا از ماسک باید به گونه‌ای استفاده شود که کامل بر صورت منطبق باشد و تنها راه تنفس فرد از طریق ماسک باشد و روزنه دیگری وجود نداشته باشد.

وی با تاکید بر اینکه مردم از وسایل‌نقلیه شخصی استفاده نکنند، گفت: طبق برآوردهای سازمان هواشناسی، غلظت آلاینده‌ها در یکی دو روز آینده کاهش پیدا خواهد کرد.

معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت در پایان خاطرنشان کرد: در طول سال اغلب کلانشهرها با پدیده آلودگی هوا مواجه هستند اما درحال حاضر تهران بیشترین سطح آلاینده‌ها را در بردارد.


نوع مطلب : آلودگی هوا 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

تهران؛ رتبه نخست آلودگی هوا در کشور

نویسنده :تهران شناسی
تاریخ:پنجشنبه 19 بهمن 1396-10:54 ب.ظ

طبق اندازه‌گیری شاخص دستگاههای سنجش کیفیت هوای مرکز کنترل و پایش محیط زیست، کیفیت هوای پنج مرکز استان کشور طی ۲۴ ساعت گذشته در شرایط ناسالم و ناسالم برای گروههای حساس قرار گرفت و در این میان تهران رتبه نخست را کسب کرد.
خبرگزاری تسنیم: سازمان حفاظت محیط زیست در آمارگیری روزانه خود شاخص کیفی هوای کلانشهرها و مراکز استانها در 24 ساعت گذشته منتهی به  عصر امروز(چهارشنبه هجدهم بهمن ماه) را به‌طور کامل مورد بررسی قرار داد.

بر اساس گزارشهای مرکز کنترل و پایش محیط زیست کشور، شاخصهای ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون و آلاینده‌های جوی در مراکز برخی استانهای کشور بیشتر از حد انتظار وجود داشته و به همین منظور پنج مرکز استان به شرایط ناسالم و ناسالم برای گروههای حساس رسیدند.

به ترتیب آلودگی هوا، تهران با شاخص 175، کرج با شاخص 158، اهوار با شاخص 149،  قم با شاخص 136 و قزوین با شاخص 109  آلوده‌ترین نقاط کشور بوده‌اند که در این میان افراد بیمار، گروههای حساس، بیماران قلبی، زنان باردار‌، کودکان و افراد میانسال نباید در مرکز شهر و نقاط آلوده تردد داشته باشند.

بر اساس گزارش به‌دست آمده 16 مرکز استان کشور، شرایط بهتری را داشتند و کیفیت هوای آنها روی مرز سالم قرار گرفت و ساکنان این استانها به سبب برخی ناپایداریهای جوی روزهای گذشته و وزش باد موقتی، هوای سالم را استنشاق کرده‌اند.

اما طی این مدت کیفیت هوای پنج استان کشور به شرایط پاک رسید و در این میان بیرجند با شاخص 18 پاک‌ترین مرکز استان کشور لقب گرفت.

براساس پیش‌بینی سازمان هواشناسی کشور، پایداری هوا که در روزهای گذشته استان تهران و برخی کلانشهرها را در برگرفته بود، در ساعات آتی نیز باوجود بارندگی خفیف ادامه می‌یابد و فقط از غلظت آلاینده‌ها تا حدودی کاسته می‌شود.

بنابر تمهیدات اندیشیده شده از سوی مسئولان اگر شاخص عددی ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون بین 50 تا 100 باشند شرایط کیفیت هوا سالم است و شرایط ناسالم برای گروههای حساس نیز به میانگین عددی 100 تا 150 تعلق می‌گیرد اما اگر اعداد از 150 تا 200 قرار گیرند به این شرایط کیفیت هوا وضعیت قرمز یا شرایط اضطرار گفته می‌شود و کیفیت هوا در این میانگین برای همه افراد ناسالم خواهد بود.


نوع مطلب : آلودگی هوا 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

کیفیت هوای تهران دوباره ناسالم شد

نویسنده :تهران شناسی
تاریخ:یکشنبه 15 بهمن 1396-09:48 ب.ظ

دستگاههای سنجش آلاینده‌ها نشان می‌دهد که کیفیت هوای پایتخت برای هشتمین روز در بهمن ماه به شرایط "ناسالم" برای گروههای حساس رسید؛ مردم تهران فقط پنج روز در این ماه هوای سالم استنشاق کرده‌اند.
خبرگزاری تسنیم: دستگاههای سنجش آلاینده‌های سطح تهران نشان می‌دهد که کیفیت هوای پایتخت ظهر امروز جمعه(سیزدهم بهمن ماه) با نمایش عدد 121 در وضعیت ناسالم برای گروههای حساس قرار گرفته است و بیماران قلبی، کودکان، زنان باردار و افراد میانسال نباید در سطح شهر و مراکز پر ترافیک تردد داشته باشند.

کیفیت هوای پایتخت که در روزهای گذشته به‌دلیل ناپایداری‌های جوی و وزش باد تا حدودی بهبود یافته بود امروز به دلیل پایداری هوا و افزایش غلظت ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون در وضعیت ناسالم قرار دارد.

ساکنان شهر تهران از ابتدای بهمن ماه تاکنون فقط طی پنج روز هوای سالم را استنشاق کرده‌اند و در هشت روز دیگر کیفیت هوای تهران به شرایط ناسالم برای گروههای حساس رسید.

در حال حاضر شهرری منطقه 20 با شاخص 169 آلوده‌ترین و اقدسیه منطقه یک با شاخص 71 سالم‌ترین منطقه تهران محسوب می‌شوند؛ عدد شاخصهای ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون در شهر تهران به‌ترتیب ناسالم بودن به‌ شرح ذیل است:

شهرری (منطقه 20): 169

پیروزی (منطقه 13): 155

منطقه 21: 153

شادآباد (منطقه 18): 141

شهرداری منطقه 21: 133

منطقه 11: 118

منطقه هفت: 134

پونک (منطقه پنج): 140

منطقه 22: 102

سعادت آباد (منطقه دو): 92

نارمک (منطقه چهار): 90

مسعودیه (مطنقه 15): 83

گلبرگ (منطقه هشت): 76

اقدسیه (منطقه یک): 71

بنابر تمهیدات اندیشیده شده از سوی مسئولان اگر شاخص عددی ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون بین 50 تا 100 باشند شرایط کیفیت هوا سالم است و شرایط ناسالم برای گروههای حساس نیز به میانگین عددی 100 تا 150 تعلق می‌گیرد اما اگر اعداد از 150 تا 200 قرار گیرند به این شرایط کیفیت هوا وضعیت قرمز یا شرایط اضطرار گفته می‌شود و کیفیت هوا در این میانگین برای همه افراد ناسالم خواهد بود.


نوع مطلب : آلودگی هوا 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

تهران، ۱۴ هزار معتاد متجاهر دارد

نویسنده :تهران شناسی
تاریخ:جمعه 6 بهمن 1396-11:26 ب.ظ

وزیر کشور گفت: طبق گزارشات تأیید نشده ۱۴ هزار معتاد متجاهر در تهران داریم.
خبرگزاری فارس: عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور در پایان جلسه شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان تهران که به میزبانی وزارت کشور برگزار شد در مورد مصوبات این جلسه بیان داشت: جلسه امروز ما با شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان تهران بود، با توجه به اهمیتی که این موضوع در تهران برای ما دارد این جلسه را گذاشتند تا دستگاه‌های مختلف به ما عملکردشان را گزارش دهند.

وی افزود: در 3 حوزه این کار اتفاق افتاد که شامل پیشگیری، مقابله و درمان است. 

وزیر کشور در مورد پیشگیری در استفاده از مواد مخدر اظهارداشت: مقرر شد که ما از ظرفیت مردم و سازماندهی سمن‌ها و NGOها و ظرفیت‌های مردمی استفاده بیشتری داشته باشیم و مصوب شد که تعداد سمن‌ها را در تهران افزایش دهیم و در توانمندسازی و آموزش آنها بیشتر کار کنیم.

رحمانی فضلی تصریح کرد: در حوزه مقابله در تهران بحث مقابله از روش اطلاعاتی را به 82 درصد رسانده است که خیلی خوب است، ما در کل کشور این رقم 65 درصد است ولی در تهران 82 درصد است که عدد بسیار خوبی است یعنی ما از نظر اطلاعاتی به شبکه‌های مواد مخدر تهران تسلط پیدا می‌کنیم، دوستان تشویق شدند که با برنامه‌ریزی این رقم را به رقم بالاتری برسانند.

وزیر کشور ادامه داد: در حوزه بنیان‌های اقتصادی مقرر شد که قوه‌قضاییه عنایت داشته باشد تا ما بتوانیم ضربه اساسی‌تری به بنیان‌های اقتصادی قاچاقچیان مواد مخدر بزنیم. آماری که به من دادند امسال حدود 12 تا 15 میلیارد تومان فروش انواع مواد مخدر را داشته‌اند اما این رقم در مقابل 7-8 هزار میلیارد تومان گردش مالی در حوزه مواد مخدر رقمی نیست. در تهران این رقم، رقم قابل قبولی نیست.

وی بیان داشت: آقای آملی لاریجانی و قضات نگاهشان این بود و تصریح شد که عنایت بیشتری به این قضیه شود.

وی در مورد حوزه درمان در مبارزه با مواد مخدر خاطرنشان کرد: در سال اولی که وزارت کشور آمدم تهران ظرفیت 500 نفر درمان معتاد متجاهر داشت الان گزارشی که به من دادند 8 هزار نفر را کاملاً آماده بهره‌برداری دارند و 2 هزار نفر هم از ظرفیت بخش خصوصی استفاده می‌کنند و می‌توانند در زمان واحد حدود 10 هزار نفر درمان معتادان متجاهر را داشته باشیم.

رحمانی فضلی بیان داشت: آماری که ما داده‌اند و قطعیت ندارد و گفته‌ام که بررسی کنند گفته‌اند که در تهران بین 13 تا 14 هزار معتاد متجاهر زندگی می‌کنند و ما دستور دادیم که برای هر 14 هزار نفر جا آماده کنند. آماری که به ما داده‌اند این است که حدود 5 هزار نفر دیگر متجاهر هستند اما یا معتاد نیستند یا اگر معتاد هستند بیماری‌های واگیردار دارند که از نظر پروتکل‌ها نمی‌توان در مکان‌های ماده 16 آنها را مداوا کنند قرار شد دستگاه‌های متولی همه اینها طبق قوانین شناسایی شود و به آنها ابلاغ شود که حتماً باید اینها را جمع کنند.

وزیر کشور اضافه کرد: نقش اصلی را باید شهرداری تهران داشته باشد و قرار شد با شهرداری تهران، استانداری تهران جلساتی را بگذارد و شهردار فعال‌تر از این که هست وارد عمل شود زیرا وظیفه ذاتی شهرداری است که این کار را انجام دهد.

وی بیان داشت: مقرر شد در حوزه توانمندسازی، سازمان فنی و حرفه‌ای و هم بخش خصوصی را وارد کنند که بتوانند آنها نیز در این مسئله کمک کنند.

وی در مورد مصوبات دیگر این جلسه نیز خاطرنشان کرد: مصوبه دیگر اعزام متجاهرینی است که اهل تهران نیستند و آنها را به شهرستان‌های خود منتقل می‌کنیم، بیش از 40 درصد کسانی که در تهران به عنوان معتاد متجاهر هستند از شهرستان‌های مختلف به تهران می‌آیند. قرار شد هرکدام از اینها را که بازداشت کردند یک ماه در تهران سم‌زدایی و غربالگری شود و بعد از آن به شهرستان‌های خودشان در کنار خانواده درمان شوند.

وی همچنین تأکید کرد که مقرر شد ماهانه ستاد و وزارتخانه این مسائل را پیگیری کند و همچنین شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان تهران نیز مقرر شد که دستورالعمل‌هایی هم از لحاظ کیفیت و هم از لحاظ کمیت برای دستگاه‌های مختلف مقرر کنند و ابلاغ کنند.

وی ادامه داد: انتظار داریم رسانه ملی در بحث فرهنگسازی کمک کند بقیه‌ رسانه‌ها نیز انشاالله کمک کنند. مصوبه دیگر این است برای همه این مراکز سازمان تبلیغات را موظف کردیم طرح حضور در این مراکز درمانی را برای ما بیاورند و تلاش کنیم در این مراکز حضور داشته باشند.داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

اورژانس تهران روزانه هزار مزاحم تلفنی دارد

نویسنده :تهران شناسی
تاریخ:جمعه 6 بهمن 1396-11:25 ب.ظ

معاون فنی و عملیاتی اورژانس تهران گفت: روزانه به طور متوسط هفت هزار تماس با اورژانس تهران گرفته می شود که از این میان، هزار تماس آن مزاحمان تلفنی هستند.
خبرگزاری ایرنا: معاون فنی و عملیاتی اورژانس تهران گفت: روزانه به طور متوسط هفت هزار تماس با اورژانس تهران گرفته می شود که از این میان، هزار تماس آن مزاحمان تلفنی هستند.
 
رضا معتمدی افزود: از هفت هزار تماس مردم با اورژانس، حدود یک هزار و 500 تماس منجر به ماموریت اورژانس و 500 ماموریت منجر به انتقال بیماران و مصدومان به مراکز درمانی می شود.
 
وی در خصوص بهره برداری از ساختمان جدید اورژانس و مرکز ارتباطات دیسپچ تهران گفت: ساختمان قبلی مرکز اورژانس تهران در خیابان جمهوری بر اساس ارزیابی های شهرداری تهران در مقابل زلزله 5 و نیم ریشتری هم مقاوم نبود و وزیر بهداشت پس از بازدید از آن دستور تکمیل ساختمان جدید را صادر کرد.
 
معاون فنی و عملیاتی اورژانس تهران گفت: مرکز ارتباطات دیسپچ تهران وظیفه پوشش کلانشهر تهران و استان تهران را بر عهده دارد.

**انجام بیش از 100 هزار ماموریت توسط موتورلانس های تهران در 6 ماه گذشته
 
وی با اشاره به خرید 200 دستگاه موتورلانس (آمبولانس موتوری) اورژانس و توزیع آن در کلانشهر تهران، گفت: این موتورلانس های اورژانس از مردادماه تاکنون بیش از 100 هزار ماموریت انجام داده اند.
 
معتمدی اضافه کرد: ورود موتورلانس های اورژانس به کلانشهر تهران حداقل دو مزیت بزرگ داشت؛ یکی اینکه موجب کاهش زمان رسیدن اورژانس بر بالین بیمار و مصدوم شده و از سوی دیگر نیز استهلاک آمبولانس های اورژانس، هزینه ها و مصرف سوخت را کاهش داده است.
 
به گفته معاون فنی و عملیاتی اورژانس تهران، متوسط رسیدن اورژانس بر بالین بیمار و مصدوم در کلانشهر تهران بین 8 تا 12 دقیقه است و در ساعات مختلف شبانه روز، این زمان متفاوت است.داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات