با هم تهران را بهتر بشناسیم !!

هشدار درباره فرونشست دشت‌ های جنوب تهران

نویسنده :تهران شناسی
تاریخ:شنبه 16 دی 1396-09:28 ب.ظ

یک مقام مسئول با هشدار نسبت به فرونشست دشت‌های جنوب تهران گفت: قرارگیری ۷ ایستگاه گاز و دو انبار مواد نفتی و ۶۶ کارگاه خطرزا در محدوده فرونشست تهران می تواند موجب تهدید جان ۲میلیون نفر باشد.
خبرگزاری مهر: یک مقام مسئول با هشدار نسبت به فرونشست دشت‌های جنوب تهران گفت: قرارگیری ۷ ایستگاه گاز و دو انبار مواد نفتی و ۶۶ کارگاه خطرزا در محدوده فرونشست تهران می تواند موجب تهدید جان ۲میلیون نفر باشد.
 
 علی بیت‌اللهی رئیس بخش زلزله‌شناسی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در مورد آخرین وضعیت فرونشست زمین در جنوب پایتخت به ارائه تحقیقات چند ساله مرکز پرداخت و ضمن هشدار نسبت به وضعیت فرونشست زمین در آن منطقه از کلانشهر، گفت: محدوده رویداد فرونشست، جنوب شهر تهران و گستره ­های جنوبی و جنوب غرب آن را تا اراضی پایین دست ورامین و پیشوا  تهدید می ­کند و زون فرونشست در جنوب شهر تهران علاوه بر مناطق شهری تهران، نسیم­شهر، صباشهر، اسلامشهر، باقرآباد، کهریزک، چهاردانگه و نصیرآباد را نیز در بر می­گیرد.

رئیس بخش زلزله شناسی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی ادامه داد: قسمتی از راه ­آهن تهران - جنوب و تهران - تبریز در این محدود قراردارد. آزاد راه امتداد کمربندی تهران (آزادگان)، جاده قدیم کرج، اتوبان تهران- ساوه و جاده قدیم ساوه و جاده احمدآباد مستوفی، بلوار رسول اکرم، بلوار غدیر و جاده شهریار و بزرگراه کمربندی دوم تهران از بزرگراه­‌ها وجاده­‌های مهمی است که در این محدوده واقع شده است.

 بیت‌اللهی افزود:  وجود پالایشگاه نفت تهران و نیز کارخانه­‌های بسیاری نظیر ایران خودرو دیزل، سایپا و شیرپاستوریزه تهران، و شهرک­‌های‌صنعتی متعدد این منطقه (جنوب تهران) را بسیار با اهمیت کرده ­است.

این محقق و استاد دانشگاه ایجاد چاه‌های آب را در جنوب تهران، از دیگر چالش‌های آن منطقه عنوان کرد و گفت: وجود دشت­های  متعدد در جنوب غرب، جنوب و جنوب‌شرق تهران از یک­طرف و نیمه خشک بودن این گستره از طرف دیگر و تمرکز جمعیتی در این منطقه، احتمال حفر چاه­ های متعدد را متصور می­‌سازد. این واقعیتی است که از توزیع چاه­‌های منطقه به وضوح می­ توان بدست آورد.

وی همچنین با ارایه آمار از وضعیت چاه‌های آب در جنوب تهران، از توزیع گسترده آنها در آن منطقه خبر داد و افزود: بر اساس آمار رسمی تا سال ۱۳۹۱ حدود ۵۰ هزار حلقه چاه در استان تهران وجود داشت که از فیروزکوه در غرب استان تا اخترآباد در شرق و از چرمشهر تا فشم توزیع شده­‌اند.

بیت‌اللهی ادامه داد: علاوه بر این تعدادی از چاه‌های موجود، چاه ­های غیر مجازی نیز وجود دارند که بدون پروانه حفر شده­‌اند. تعداد دقیق آنها معلوم نیست. اما درصد عمده‌ای از چاه­‌های مجاز را برابری می­‌کند که به دلیل عدم وجود کنترل بدون کارشناسی، اقدام به استخراج آب زیرزمینی می‌­کنند و  به‌دلیل سرعت پمپ در برخی موارد موجب ماسه‌دهی چاه‌ها و تشکیل حفرات ریز و درشت در آبرفت می­‌شوند که مهاجرت این حفرات به سطح زمین سبب تشکیل فروچال را فراهم می­‌سازد.

حفر چاه‌های غیرمجاز در سال‌های ۷۹ تا ۸۳ شدت گرفت

رئیس بخش زلزله‌شناسی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی گفت: آمار صدور پروانه‌های چاه‌های آب نشان می‌دهد که بر اساس آن، تنها ۱۰ درصد از چاه‌های موجود، سال صدور پروانه معینی دارند و  بر اساس آمار، حفز چاه های غیرمجاز در سال ۱۳۷۹ تا ۱۳۸۳ شتاب بیشتری گرفت.

وی نتایج بررسی‌های مرکز تحقیقات راه را  در خصوص  فرونشست جنوب تهران در ۱۱ محور به شرح زیر برشمرد:

- بر اساس اطلاعات رقومی موجود و در دسترس، طول خط راه آهن قرار گرفته در زون فرونشست حدود ۱۲۰ کیلومتر است. همچنین بر همین اساس ۲۵ کیلومتر از خطوط مترو در همین زون واقع‌اند.

- اتوبان های بین شهری نیز در محدوده فرونشست گستردگی طویلی دارند که جمع طول آنها حدود ۲۰۰ کیلومتر است.

- راه‌ها و معابر شهری و بین‌شهری اصلی و فرعی نیز جمعا طولی در حدود ۲۳۰۰ کیلومتر را در محدود فرونشست دارند.

- حدود ۲۱ دهنه پل در منطقه فرونشست قرار گرفته است که به عنوان نقاط مهم ارتباطی مسیرها به هم تلقی می‌شود. برخی از این پل‌ها در منطقه فرونشست دچار ترک و شکاف در اثر فرونشست شده‌اند.

فرودگاه مهرآباد در جوار زون فرونشست قرار دارد

- دو انبار مواد نفتی و سوختی و حدود ۴۴ جایگاه پمپ بنزین و ۱۵ جایگاه پمپ گاز در زون فرونشست واقع شده‌اند.

- در زون فرونشست حدود ۷ ایستگاه گاز قرار دارد. طول لوله نفت بر اساس داده‌های موجود ۳۰ کیلومتر، خطوط فشار قوی بیش از ۷۰ کیلومتر و خطوط اصلی گاز دارای طولی بیش از ۲۰۰ کیلومتر هستند.  

- در پهنه فرونشست تعیین شده بر اساس مطالعات تصویربرداری راداری، ۵ منطقه شهری تهران، ۸ شهر، ۹۹ آبادی واقع شده‌اند. جمعیت شهری تهران که بر روی زون فرونشست و حواشی آن زندگی می کنند، یک میلیون و ۲۶۴ هزار و ۳۸۲  نفر و جمعیت غیر شهر تهران آن ۵۸۲ هزار و ۸۸۲ نفر هستند. بدین ترتیب جمعیت کل بر اساس اطــلاعات مرکز آمار که در زون فرونشـست ساکن هستند، حدود یک میلیون و ۷۹۳ هزار و ۲۶۴ نفر خواهد بود.

- بر اساس آمار و اطلاعات موجود، تعداد ساختمان‌های شهر تهران که در زون فرونشست واقع اند، ۲۵۱۴۸۰ دستگاه است. مراکز آموزشی شهر تهران نیز ۲۸۸ و تعداد بیمارستان و مراکز بهداشتی شهر تهران که در محدوده فرونشست واقع شده‌اند، ۵۷ عدد است و در محدوده فرونشست کارگاه های تولید و یا حاوی مواد خطرزا حدود ۶۶ کارگاه موجود هستند.

- قرارگیری فرودگاه مهرآباد در حاشیه اراضی و زون فرونشست زمین یکی از مهمترین عوامل ریسک فرونشست را در این محدوده بوجود آورده است. قرارگیری فرودگاه در حاشیه زون فرونشست امکان پدیداری ترک‌ها و شکاف‌های سطح زمین را در این محدوده فراهم می‌سازد.

- نکته مهم دیگر واقع شدن تعدادی از گسل‌های لرزه‌زای منطقه در زون فرونشست است. طول گسل‌های موجود در محدوده فرونشست حدود ۱۶۵ کیلومتر برآورد شده است.

- قسمت عمده‌ای از بافت فرسوده شهر تهران در زون فرونشست قرار گرفته است.

وی در بیان اقداماتی که مرکز تحقیقات در زمینه فروریزش‌های شهر تهران انجام داده است، گفت: ارائه نتایج بررسی‌های فروریزش شهران به شورای‌عالی معماری و شهرسازی، ارائه گزارش‌های تهیه شده به وزرای راه و شهرسازی و کشور، استاندار تهران، سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران، تشکیل کمیته قنوات با هدف تدوین ضوابط ساخت و ساز در حریم قنوات، تشکیل گروه کارشناسی با دعوت از اساتید دانشگاهی دانشگاه‌های برتر شهر تهران و کارشناسان خبره با هدف ارزیابی فروریزش‌های شهر تهران بخشی از فعالیت‌های مرکز در این زمینه است.

بیت‌اللهی از دیگر اقدامات مرکز تحقیقات را ارائه در کمیسیون فرعی امور زیربنائی دولت، ارائه نتایج برای وزیر کشور و ارائه نتایج برای استاندار   تهران و مدیران کل استانی عنوان کرد.داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

ابراز تأسف هاشمی از ناآرامی‌های تهران

نویسنده :تهران شناسی
تاریخ:سه شنبه 12 دی 1396-05:11 ب.ظ

رئیس شورای شهر تهران با اشاره به حوادث اخیر گفت: ابراز تأسف از ناآرامی تهران دارم و هنوز منشا و سازمان دهی اتفاقات مشخص نیست و دستگاه‌های دولتی و غیره باید گزارشی در این باره به شوراها بدهند.
خبرگزاری فارس: رئیس شورای شهر تهران با اشاره به حوادث اخیر گفت: ابراز تأسف از ناآرامی تهران دارم و هنوز منشا و سازمان دهی اتفاقات مشخص نیست و دستگاه‌های دولتی و غیره باید گزارشی در این باره به شوراها بدهند.
 
محسن هاشمی در جلسه علنی امروز شورای شهر تهران با اشاره به تاخیر اعضای شورا گفت: اعضا می‌توانستند باتوجه به اطلاع از بیماری شماری تعدادی از اعضا به موقع خود را به صحن برسانند و امید است در ادامه جلسات باقی مانده شاهد چنین تاخیرهایی نباشیم.

وی در ادامه سخنانش گفت: با توجه به ریاست الویری بر مسند ریاست شورایعالی استانها امیدواریم ارتباط شوراها با مجلس و دولت باشیم.
 
هاشمی با اشاره به اغتشاشات اخیر گفت: ابراز تاسف از ناآرامی تهران دارم و هنوز منشا و سازمان دهی اتفاقات مشخص نیست و دستگاه های دولتی و.. باید گزارشی در این مورد به شوراها بدهند.
 
وی افزود: برای عبور از شرایط فعلی نیازمند وحدت ملی و مسئولیت پذیری هستیم.
به گفته هاشمی،امیداست راهکاری برای تسهیل اقتصادی جامعه ارائه شود.


نوع مطلب : فرهنگ شهر نشینی 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

بازداشت 450 نفر در پی ناآرامی های تهران

نویسنده :تهران شناسی
تاریخ:سه شنبه 12 دی 1396-05:10 ب.ظ

معاون سیاسی و امنیتی فرمانداری تهران اعلام کرد: روز شنبه حدود ۲۰۰ نفر، روز یکشنبه ۱۵۰ نفر و روز گذشته حدود ۱۰۰ نفر بازداشت شده‌اند.
خبرگزاری ایلنا: معاون سیاسی و امنیتی فرمانداری تهران اعلام کرد: روز شنبه حدود ۲۰۰ نفر، روز یکشنبه ۱۵۰ نفر و روز گذشته حدود ۱۰۰ نفر بازداشت شده‌اند.

علی‌اصغر ناصربخت در رابطه با آخرین وضعیت شهر تهران گفت: به نسبت روزهای قبل هم پراکندگی درگیری‌ها کمتر بود و هم از حجم تعداد افرادی که در صحنه حضور داشتند، کاسته شده بود. همچنین ساعاتی که عبور و مرور وسایل نقلیه در شهر مختل شده و با کندی روبرو شده بود، کاهش پیدا کرده بود.

روش برقرارکنندگان نظم و امنیت همچنان مدارا و ارشاد است

وی با بیان اینکه روش برقرارکنندگان نظم و امنیت همچنان مدارا و ارشاد است، اظهار داشت: برقرارکنندگان نظم و امنیت طی روز گذشته هم تلاش می‌کردند به افراد تذکر بدهند و درخواست می‌کردند کسانی که در صحنه هستند و اقدامات خلاف قانون انجام می‌دهند صحنه را ترک کرده و از اقداماتشان دست بکشند. 

معاون سیاسی امنیتی فرمانداری تهران ادامه داد: البته در مواردی که افراد دست به تخریب اموال عمومی یا حمله به افراد و وسایل شخصی می‌زدند نیروهای پلیس مبادرت به دستگیری آنها می‌کردند. 

تجمع‌کنندگان یک تاکسی را در میدان انقلاب به آتش کشیدند

ناصربخت با اشاره به برخی از اقدامات غیرقانونی تجمع‌کنندگان تصریح کرد: متاسفانه شاهد بودیم که در برخی از نقاط، تجمع‌کنندگان اذیت و آزار شهروندان را در دستورکار خود قرار داده بودند که به طور مثال در مواردی شاهد بودیم که آنها سرنشینان تاکسی‌ها یا اتوبوس‌ها را پیاده می‌کردند. همچنین در خیابان انقلاب و آزادی تجمع‌کنندگان مسافران را از یک تاکسی پیاده کرده و تاکسی را به آتش کشیدند. 

۴۵۰ نفر طی سه روز گذشته بازداشت شدند/ بازداشتی‌های دیروز حدود ۱۰۰ نفر بوده‌اند

وی در پاسخ به این سوال که طی روزهای گذشته چه تعداد نفر بازداشت شده‌اند، خاطرنشان کرد: روز شنبه حدود ۲۰۰ نفر، روز یکشنبه ۱۵۰ نفر و روز گذشته حدود ۱۰۰ نفر بازداشت شده‌اند. همانطور که گفتم طی روزهای اخیر روش برقرارکنندگان نظم و امنیت ارشاد و تذکر بوده و در صورتی که افراد اصرار به اقدامات غیرقانونی می‌کردند، مجبور به بازداشت آنها می‌شدند.

درخواستی از قرارگاه ثارالله سپاه برای تامین امنیت تهران نشده است

معاون سیاسی امنیتی فرمانداری تهران در پاسخ به این سوال که آیا از قرارگاه ثارالله تهران برای تامین امنیت شهر درخواستی شده است؟ ابراز داشت: چنین چیزی مطرح نیست. شهر در کنترل عوامل انتظامی است و ابداً چنین درخواستی مطرح نیست. برداشت ما این است که امروز وضعیت شهر تهران به مراتب نسبت به روزهای گذشته شرایط آرام‌تری را خواهد داشت کما آنکه دیروز هم نسبت به روزهای قبل خود آرام‌تر بود. 

نگهداری بازداشت‌شدگان برعهده دستگاه قضایی است

ناصربخت با تاکید بر اینکه هر گونه تجمع در محیط باز نیازمند اخذ مجوز از وزارت کشور است، بیان کرد: در بحث راهپیمایی هم افراد باید از وزارت کشور مجوزهای قانونی را دریافت کنند و انسداد مسیر عبور و مرور و بر هم زدن آسایش و آرامش مردم خلاف قانون است و ضابطان قضایی موظف به برخورد با آنها هستند.

وی در پاسخ به این سوال که چه تمهیداتی برای نگهداری بازداشت شدگان و عدم تکرار اتفاقاتی نظیر کهریزک اندیشیده شده است، یادآور شد: این موضوع برعهده دستگاه قضایی است و حتماً آنها شرایط لازم را برای جلوگیری از اتفاقات ناخوشایند سال‌های گذشته اندیشیده‌اند.داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

مرگ مرموز چهار زن و مرد در تهران

نویسنده :تهران شناسی
تاریخ:سه شنبه 12 دی 1396-05:10 ب.ظ

رازگشایی از مرگ مرموز 4 زن و مرد جوان که در جریان ماجراهای جداگانه جان باخته اند، در دستور کار بازپرس ها و کارآگاهان جنایی پایتخت قرار گرفت.
روزنامه ایران: رازگشایی از مرگ مرموز 4 زن و مرد جوان که در جریان ماجراهای جداگانه جان باخته اند، در دستور کار بازپرس ها و کارآگاهان جنایی پایتخت قرار گرفت.
 
نخستین ماجرا 7 دی به مأموران کلانتری خانی آباد تهران اعلام شد. رهگذرانی که در حال عبور از میدان تره بار بودند با جسد مرد جوانی، پشت فرمان خودروی یک پیکان وانت روبه‌رو شدند که پتویی رویش بود و سرش به شیشه تکیه داشت. با اعلام این خبر به بازپرس محسن مدیرروستا از شعبه ششم دادسرای جنایی، تیم جنایی تحقیق برای کشف علت مرگ راننده پیکان وانت را آغاز کرد ، پس ازبررسی‌های مقدماتی جسد به پزشکی قانونی انتقال یافت تا علت و زمان دقیق مرگ مشکوک اعلام شود.
 
جسدی در خوابگاه
 
دومین گزارش مربوط به مرگ یک کارگر 40 ساله شهرداری بود که جسدش در خوابگاه شهرداری پیدا شد. باتوجه به اظهارات شاهدان درخصوص درگیری مرد 40 ساله با یکی از همکارانش، مأموران به‌ تحقیق از همکارش پرداختند. او در بازجویی گفت: شب قبل با دوستم درگیر شدم و او با چاقو مرا تهدید کرد که به کلانتری رفتم و شکایت کردم، اما بعد از آن باهم آشتی کردیم و من به سر کارم رفتم و دیگر از او خبری ندارم.پس از تحقیقات مقدماتی، جسد مرد 40 ساله برای مشخص شدن علت مرگ به پزشکی قانونی انتقال یافت.
 
مرگ ناگهانی
 
سومین مورد مشکوک مربوط به مرگ زن 40 ساله‌ای در خانه‌اش بود. ساعت 6:30  صبح دوشنبه 11 دی، مرد جوانی در تماس با مأموران کلانتری 190 مجیدیه گفت: برای دیدن یکی از اقوامم به خانه‌اش آمده بودم که این زن برای انجام کاری به اتاقش رفت و ناگهان صدای مهیبی آمد. خودم را که به اتاق رساندم متوجه شدم این زن روی زمین افتاده و فوت کرده است.بازپرس شعبه دهم دادسرای امور جنایی تهران با اطلاع ازماجرا و پس ازتحقیقات مقدماتی، دستور انتقال جسد زن به پزشکی قانونی را صادر کرد تا علت مرگش مشخص شود.
 
تفریح شوم دختر جوان
 
همچنین صبح دیروز مسئولان یکی از بیمارستان‌های پایتخت در تماس با بازپرس کشیک قتل از مرگ مرموز دختر جوانی روی تخت بیمارستان خبر دادند. با حضور بازپرس منافی آذر از شعبه سوم دادسرای جنایی تحقیقات آغاز شد. مأموران در بررسی‌های مقدماتی دریافتند دختر جوان چندی پیش به همراه یکی از دوستانش به پارک جنگلی رفته اما بر اثر حادثه‌ای دچار ضربه مغزی شده است. این دختر بلافاصله پس از حادثه به بیمارستان انتقال یافت و تحت درمان قرار گرفت اما پس از چند روز مرگ مغزی شد و به کام مرگ رفت. تحقیقات در این پرونده ادامه دارد.


نوع مطلب : آمار جرم و جنایت 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

وجود 1500 متکدی حرفه‌ای در تهران

نویسنده :تهران شناسی
تاریخ:سه شنبه 12 دی 1396-05:09 ب.ظ

مدیرعامل سازمان خدمات اجتماعی شهرداری تهران گفت: متکدیان حرفه‌ای در تهران حدود 1500 نفر را شامل می شوند که 70 درصد از متکدیان پس از آزادی از سامانسراها به دلیل درآمد میلیونی مجدد متکدی می‌شوند.
خبرگزاری فارس: رضا قدیمی؛ مدیرعامل سازمان خدمات اجتماعی شهرداری تهران با اشاره به اینکه در تهران امکان نگهداری از 700 متکدی زن و مرد مقدور است گفت: نگهداری در این سامانسرا ها به صورت شبانه روزی بوده و معتادان متجاهر و کودکان متکدی را شامل می شود.

وی گفت: اگر متکدی فردی حرفه ای باشد پرونده وی به قضات ارجاع شده و پس از دریافت حکم قضایی برای اسکان تعیین تکلیف می شود.

قدیمی افزود: متکدیان به 2 دسته تقسیم می شوند یا حرفه ای هستند یا از سر نیاز گدایی می کنند، متکدیان حرفه ای حدود 1500 نفر را شامل می شوند، این متکدیان از 21 روز تا 3 ماه در سامان سراها نگهداری می شوند که بعد از طی این مدت آزاد می شوند.

وی گفت: متکدیانی که با هدف سوء استفاده از مردم تکدی گری می کنند با حکم قضایی می توانند بیش از 3 ماه در سامان سرا تحت نگهداری قرار بگیرند.

به گفته قدیمی سامان سراهای قابلیت ارائه مجموعه ای از خدمات پزشکی و درمانی به این متکدیان را دارند.

مدیرعامل سازمان خدمات اجتماعی شهرداری تهران افزود: زمانی که یک متکدی بطور متوسط روزانه بین 400 هزار تومان تا 2 میلیون تومان درآمد دارد از بهزیستی چه انتظاری می توان داشت؟

وی گفت: ایراد اصلی به پیگیری های بعدی بر می گردد، مواد قانونی حتی حبس را هم برای متکدیان حرفه ای در نظر گرفته اما اعمال نمی شود.

قدیمی افزود: ما در حوزه جذب متکدیان هیچ مشکلی نداریم اما زمانی که متکدی درآمد میلیونی دارد پس از آزادی دوباره به کار خود برمی گردد و به نظر می رسد در میزان مجازات این متکدیان باید بازنگری صورت بگیرد.

مدیرعامل سازمان خدمات اجتماعی شهرداری تهران افزود: تا زمانی که مردم به متکدیان کمک می کنند دیگر نباید انتظار داشت که از میزان متکدیان در سطح شهر کاسته شود.

قدیمی افزود: ما به متکدیان حرف مختلف را معرفی می کنیم اما نزدیک به 70 درصد از این متکدیان پس از آزادی به کار تکدی گری خود بر می گردند.

وی گفت: تکدی گری در تهران و در مجموع آسیب های اجتماعی به هیچ عنوان ریشه کن نمی شوند بلکه باید اقداماتی صورت بگیرد تا میزان این آسیب ها کاهش و یا دستکم کنترل شود.

مدیرعامل سازمان خدمات اجتماعی شهرداری تهران گفت: 70 درصد از متکدیان پایتخت اتباع خارجی و بیگانگان هستند اما از سوی دیگر باید در میزان مجارات های این متکدیان تجدید نظر صورت بگیرد.


نوع مطلب : فرهنگ شهر نشینی 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 


  • تعداد صفحات :2
  • 1  
  • 2  
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات