با هم تهران را بهتر بشناسیم !!

هدر رفتن روزانه 15 هزار تن غذا در تهران

نویسنده :تهران شناسی
تاریخ:یکشنبه 30 خرداد 1395-07:16 ب.ظ

مدیرعامل سازمان خدمات اجتماعی شهرداری تهران گفت: روزانه ۱۵ هزار تن غذا در تهران دور ریخته می‌شود.
خبرگزاری مهر: مدیرعامل سازمان خدمات اجتماعی شهرداری تهران گفت: روزانه ۱۵ هزار تن غذا در تهران دور ریخته می‌شود.

فرزاد هوشیار، مدیرعامل سازمان خدمات اجتماعی شهرداری تهران شب گذشته در طرح «یه لقمه مهربونی» با حضور در کوره پزخانه های منطقه ۲۰ با بیان اینکه در تهران بیش از ۴۰ هزار پلاک فقیر شناسایی کردیم، گفت: از این مجموع، ۱۵ هزار پلاک به معنای واقعی نیازمند نان شب هستند.

۲۰۰ هزار خانوار تهرانی درآمد کمتر از ۷۰۰ هزار تومان دارند

وی افزود: ما در تهران ۲۰۰ هزار نفر داریم که مجموع خانواده آنها کمتر از ماهانه ۷۰۰ هزار تومان درآمد دارند و اکثر آنها بالای ۴ نفر هستند.

مدیرعامل سازمان خدمات اجتماعی شهرداری تهران گفت: روزانه در تهران فقط ۶ هزار گوسفند و گاو (گوشت گرم) مصرف می شود و ۶۰۰ هزار پلاک، ۲۵ درصد درآمدشان صرف هزینه فست فودها می شود. قطعا با بخشی از این درآمدها می توان گرسنگان را اطعام کرد.

هوشیار با اشاره به فعالیت «یک لقمه مهربونی» تصریح کرد: ما تهران را به ۶۰ کلونی فقیرنشین تقسیم کردیم و از مردم خواستیم در ماه رمضان غذای مازاد یا افطاری خود را به مردم فقیر دهند یا به ازای هر غذا ۱۰ هزار تومان به فقرا اختصاص دهند.

وی ادامه داد: تاکنون ۳۶ میلیون تومان جمع شده و پیش بینی ما این است که تا پایان ماه رمضان این مبلغ به ۱۰۰ میلیون تومان برسد.

۳۵ درصد غذای تهرانی ها دور ریخته می شود

مدیرعامل سازمان خدمات اجتماعی شهرداری تهران افزود: بر اساس آمار ۳۵ درصد غذای تهرانی ها روزانه دور ریخته می شود. ما می خواهیم با فرهنگ سازی درست و مدیریت غذایی، این غذاها جمع آوری و در اختیار فقرا قرار گیرد.

هوشیار با اعلام شماره تماس ۴۳۷۹ گفت: شهروندان تهرانی می توانند با تماس با این شماره، مازاد غذای خود را در اختیار فقرا قرار دهند. از ابتدای این طرح تاکنون ۳۶ هزار و ۸۰۰ بسته غذایی در اختیار فقرا قرار گرفته و پیش بینی ما این است که تا پایان ماه رمضان این عدد به بیش از ۱۲۴ هزار برسد.داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

هوای تهران ناسالم است

نویسنده :تهران شناسی
تاریخ:یکشنبه 30 خرداد 1395-07:11 ب.ظ

مرکز پایش آلودگی هوای محیط زیست استان تهران شاخص آلودگی هوای پایتخت را ۱۰۱ و در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس اعلام کرد.
خبرگزاری مهر: مرکز پایش آلودگی هوای محیط زیست استان تهران شاخص آلودگی هوای پایتخت را ۱۰۱ و در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس اعلام کرد.

معاون پایش و نظارت اداره کل محیط زیست استان تهران گفت: وضعیت کیفی هوای تهران در ۲۴ ساعت گذشته منتهی به ساعت ١١ مورخ ٩۵/۰۳/۳۰ در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس بوده است.

محمد رستگاری افزود: در این بازه زمانی وضعیت آلاینده منواکسیدکربن پاک (۳۵)، ازن سالم (۶۵)، دی اکسید نیتروژن سالم (۷۶)، دی اکسید گوگرد پاک (۱۸)، ذرات معلق با قطر کمتر از ١٠ میکرون سالم (۸۰) و ذرات معلق با قطر کمتر از ۲/۵ میکرون ناسالم برای گروه‌های حساس (۱۰۱) بوده است.


نوع مطلب : آلودگی هوا 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

سالاری: در حادثه شهران مردود شدیم

نویسنده :تهران شناسی
تاریخ:یکشنبه 30 خرداد 1395-07:09 ب.ظ

حادثه انفجار شهران، بعد از حادثه توفان تهران یا سیل رودخانه كن، بار دیگر ثابت كرد كه شهر تهران تا چه حد نسبت به حوادث طبیعی آسیب‌پذیر است و از آن مهم‌تر، چقدر مدیریت شهری و مدیریت سازمان‌های مرتبط با بحران در مقابله با این‌گونه حوادث ضعیف است.
روزنامه اعتماد: حادثه انفجار شهران، بعد از حادثه توفان تهران یا سیل رودخانه كن، بار دیگر ثابت كرد كه شهر تهران تا چه حد نسبت به حوادث طبیعی آسیب‌پذیر است و از آن مهم‌تر، چقدر مدیریت شهری و مدیریت سازمان‌های مرتبط با بحران در مقابله با این‌گونه حوادث ضعیف است. 

شاید به همین دلیل نخستین سوالی كه می‌تواند به ذهن هر شهروندی برسد این است كه در حالی كه سازمان‌های ذیصلاح در برخورد با حادثه كوچكی مانند شهران، چنین ناتوان عمل می‌كنند، در مواجهه با حوادثی مانند سیل یا زلزله كه هر آن، پایتخت را تهدید می‌كند، چه خواهند كرد. سوالی كه محمد سالاری، رییس كمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر در گپی كوتاه، پاسخ‌های قابل تاملی به آن می‌دهد.

جمعه حادثه شهران به نوعی شهر تهران را شوك زده كرد ولی از آن مهم‌تر بار دیگر نشان داد كه مدیریت شهری ما تا چه حد در مقابله با بحران ضعیف و آسیب پذیر است. این قضیه زمانی شكلی جدی به خود می‌گیرد كه بخواهیم نحوه عملكرد مدیریت شهری در مقابله با زلزله یا سیل و از این دست حوادث را در تهران بررسی كنیم. به نظر شما مدیریت شهری می‌تواند در هنگام بروزحوادثی اینچنینی، موثر عمل كند؟

قطعا خیر. دلیل آن هم همین حادثه بود. در واقع حادثه انفجار لوله گاز در شهران، آزمون خوبی برای مدیریت شهری ما بود. در ساعت‌هایی كه كمترین تردد در سطح شهر تهران وجود دارد آتش‌نشان‌ها با تاخیر به محل می‌رسند و قطع لوله گاز بیش از ٤٠ دقیقه زمان می‌برد. این حادثه همان‌طور كه همه نیزبه آن اشاره كرده‌اند، به واقع زنگ خطری جدی برای شهر و شهروندان پایتخت است.

خب چرا مدیریت شهری اینقدر ضعیف عمل می‌كند؟ مگر هر یك از سازمان‌های مرتبط، برای این‌گونه موارد دستورالعمل و آمادگی ندارند؟


چرا. ولی مشكل از جایی شروع می‌شود كه هر سازمانی، ساز خود را می‌زنند و مدیریت شهری به صورت جزیره‌ای اعمال می‌شود. اینجاست كه بیش از پیش ضرورت مدیریت یكپارچه شهری كه سال‌هاست در مورد آن صحبت می‌شود، جلوه‌گر می‌شود. واقعیت این است كه، داشتن یك سیستم واحد و منسجم و یكپارچه، نعمتی است كه نه تنها می‌تواند شیوه اداره شهرها را دگرگون كند كه با به كار‌گیری آن خطرات امروزی ناشی از حوادث غیرمترقبه طبیعی نیز به‌شدت كاهش پیدا می‌كند. اما در حالت كنونی هر كدام از سازمان‌های آب و برق و گاز و مخابرات و... به دلیل آنكه خود را واحدی جدا در سیستم مدیریت شهری می‌دانند، هر كدام در نصب و جاگذاری شبكه لوله‌ها و سیم‌های مورد نیاز خود، ساز مجزایی را كوك می‌كنند.

 از طرفی از آنجایی‌كه این سازمان‌ها خود را موظف به ارایه اطلاعات به سایر سازمان‌های مرتبط نیز نمی‌دانند، هیچ كدام خبری از اقدامات دیگری ندارد. به همین دلیل زمانی كه بحران و حادثه رخ می‌دهد، مهار و كنترل آن برای نیروهای امدادی حقیقتا سخت و دشوار خواهد بود. این درحالی است كه مركز رصد خانه تهران اصولا با همین دیدگاه یعنی جمع‌آوری اطلاعات تمام سازمان‌های شهری تشكیل شده ولی باز هم نتوانسته نقیصه موجود را جبران كند.

تازه حادثه شهران كه این‌همه سروصدا كرده، در مقابل زلزله یا سیل احتمالی كه گفته می‌شود هر لحظه تهران را تهدید می‌كند، حادثه كوچكی است !


دقیقا. همان‌طور كه گفتید حادثه شهران، گرچه شاید در نگاه اول، حادثه‌ای بزرگ به نظر برسد ولی در ابعاد كلی، حادثه كوچكی در مقابل فاجعه‌ای است كه در صورت زلزله رخ خواهد داد. به بیانی، اگر بخواهیم صادقانه قضاوت كنیم، از آنجایی كه اكثر پروژه‌های عمرانی شهرهای ما، بدون توجه به مسائل ایمنی و پدافند غیر عامل احداث می‌شود، در صورت وقوع حوادث غیر مترقبه جدی، باید منتظر فاجعه‌ای به معنای واقعی آن بود. مصداق این بی‌برنامگی را می‌توان در احداث همین خطوط مترو جست‌وجو كرد. در فرآیند ساخت خطوط مترو، قنات‌های بسیاری منحرف یا مسدود شدند بدون اینكه برنامه‌ریزی مشخصی برای آن داشته باشیم.

ولی شورای شهر هم یكی از همین مدیریت‌های شهری است. تاكنون چندین بار مدیران ستاد بحران به شورا آمده‌اند و گزارش‌هایی را داده‌اند. ولی فقط در همین حد باقی مانده است. واقعا خود شورا برای رفع این نواقص چه كرده است؟ اصلا شهرداری به عنوان مهم‌ترین ستون خیمه گاه شهری چه كرده است؟

شما درست می‌گویید. ما هم در شورای شهر بی‌تقصیر نیستیم. متاسفانه شورای شهر هم توجه چندانی به این موضوع ندارد و نتوانسته از اختیارات خود برای رعایت ایمنی و پدافند غیر عامل در ساخت پروژه‌های عمرانی شهری استفاده كند و مدیران شهری را وادار به همكاری با یكدیگر كند. از سویی هر وقت كه خواسته‌ایم ازشهردار و شهرداری در مورد یكی از حوادث رخ داده در شهربازخواست كنیم، تعدادی از همكاران‌مان در شورا به خاطر مسائل سیاسی شروع به رایزنی می‌كنند و مانع از جوابگویی شهردار می‌شوند. درست مانند اتفاقی كه در مورد گزارش حسابرس شورا در مورد بودجه تلفیقی سال ٩٠ شهرداری در جلسه غیر علنی رخ داد. 

در این جلسه حسابرس شورا گزارش بسیار اسفباری از وضعیت مالی شهرداری ارایه كرد و به آن رتبه عدم اظهارنظر داد. حسابرس شورا در جلسه می‌گفت: از آنجایی‌كه بسیاری از اسناد شهرداری در اختیار ما قرار نگرفته است یا وجود نداشته است، ما نمی‌توانیم در مورد آن اظهارنظر كنیم. ولی فقط همین قدر می‌توانیم بگوییم كه وضعیت شهرداری وضعیت اسفباری است. اما در مقابل اعضای شورا چه كردند؟ رای دادند كه شهرداری ظرف چند ماه متخلفین را به مراجع قضایی معرفی كند. این واقعا خنده‌دار است. شهرداری كه خودش اسنادش را ارایه نكرده، می‌خواهد متخلفین را به مراجع قضایی معرفی كند!

یعنی شما معتقدید كه شهرداری در این حادثه انفجارمقصر است؟

البته هنوز معلوم نیست. باید كمیته‌ای تشكیل شود و شهردار بیاید در شورا گزارش خود را در این مورد ارایه كند تا بعد بتوان اظهارنظر كرد. ولی كلا تا وقتی‌كه حوادث شهری و نحوه مدیریت آن دغدغه شهروندان و اعضای شورای شهر نشود، وضعیت بهتر از این نخواهد بود و هر لحظه باید منتظر شاهكار جدیدی در مواجهه با بحران‌های شهری بود.داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

پرکردن گودال شهران، بدون پیدا شدن کارگر

نویسنده :تهران شناسی
تاریخ:شنبه 29 خرداد 1395-12:59 ب.ظ

رییس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران گفت: پس از اطمینان از زنده نبودن کسی در زیر آوار محل حادثه انفجار گاز در منطقه شهران، عملیات خاکریزی و پر کردن گودال ایجاد شده با حضور نماینده دادستانی در ساعت 3 بامداد شنبه آغاز شد.
خبرگزاری ایرنا: رییس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران گفت: پس از اطمینان از زنده نبودن کسی در زیر آوار محل حادثه انفجار گاز در منطقه شهران، عملیات خاکریزی و پر کردن گودال ایجاد شده با حضور نماینده دادستانی در ساعت 3 بامداد شنبه آغاز شد.

احمد صادقی اظهار کرد: برای اطمینان از وضعیت کارگر مفقود، از هلال احمر درخواست کردیم با دستگاه زنده یاب محل حادثه را رصد کند که پس از استقرار تیم، در نهایت مشخص شد که هیچ فردی در محل حادثه زنده نیست.

وی یادآور شد: با بررسی های انجام شده و در حضور خانواده کارگر مفقود مشخص شد کسی زیر آوار زنده نیست. نماینده دادستانی نیز در صورتجلسه ای اعلام کرد شخص زنده ای در زیر آوار وجود ندارد.

فرد مفقود شده متاهل ، دارای دو فرزند و 48 سال سن دارد.

رییس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران افزود: کار پر کردن گودال از ساعت 3 بامداد آغاز شده و تلاش برای بازگرداندن شرایط به وضعیت عادی ادامه دارد.

صادقی عنوان کرد: از بعد از ظهر جمعه به همت دستگاه های مختلف خطوط تلفن همراه وصل شده است. قعطی آب برطرف شده و برق منطقه وصل است. 80 خانوار در منطقه حادثه دیده گاز ندارند که این مشکل نیز تا شنبه بعد از ظهر مرتفع خواهد شد.

انفجار لوله گاز در منطقه شهران تهران موجب ایجاد گودالی به طول حدود 100 متر و عرض و عمق بیش از 50 متر شد.

دو ساختمان اداری و مسکونی در محل حادثه دچار حریق شدند ولی به گفته ماموران اورژانس در ساختمان هایی که دچار حریق شده اند تلفات و مصدوم وجود نداشته است.
انفجار لوله گاز و آتش سوزی ناشی از این انفجار حدود ساعت 4:30 بامداد جمعه به وقوع پیوست و این آتش سوزی ساعت 6:20 مهار شده است.

سید جلال ملکی' سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران پیشتر به خبرنگار ایرنا گفت که در حال حاضر اتصالات آب، برق و تلفن محل انفجار وصل شده و تمامی تیم های عملیاتی در تلاش هستند تا راه های منتهی به محل حادثه بازگشایی شود. داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

کمپین اعتراض به قطع درختان ولیعصر

نویسنده :تهران شناسی
تاریخ:شنبه 29 خرداد 1395-12:58 ب.ظ

کاغذهای رنگی کوچک که به اندازه یک جمله جا دارند، رو تنه بریده شده درختی صد ساله در بلندترین خیابان خاورمیانه ردیف شده‌اند، در پس‌زمینه تصویر، بنای تئاتر شهر قرار دارد، ساختمانی که شهرداری تهران با او هم مهربان نبوده.
روزنامه اعتماد: کاغذهای رنگی کوچک که به اندازه یک جمله جا دارند، رو تنه بریده شده درختی صد ساله در بلندترین خیابان خاورمیانه ردیف شده‌اند، در پس‌زمینه تصویر، بنای تئاتر شهر قرار دارد، ساختمانی که شهرداری تهران با او هم مهربان نبوده.

هفته پیش تصویری در شبكه‌های مجازی منتشر شد كه برای چندمین بار خبر از قطع درختان خیابان ولیعصر توسط شهرداری می‌داد، این خبر بهانه‌ای شد تا ستار وزیری و محمد حسینی با همكاری گروه بهارستان در اقدامی معترضانه در قالب اثری مفهومی «كمپین حمایت از درختان ولیعصر» را تشكیل دهند.

در این كمپین پیام‌های مردم را كه روی كاغذهای كوچك رنگی ثبت شده‌اند به عنوان نمادی از یك نهال نو بر باقیمانده تنه درخت نصب كرده‌اند. گویی هر عابر به جای یك درخت بریده شده، یك نهال نو را در حاشیه ولیعصر كاشته است. 

ستار وزیری در رابطه با پیام این كمپین می‌گوید: «ما در این كمپین قبل از هر چیز می‌خواهیم بپرسیم كه این درختان چرا خشك می‌شوند، چون شهرداری برای توجیه قطع این درختان می‌گوید كه اینها خشك شده‌اند و اگر قطع نشوند ممكن است باعث بروز حادثه شوند، اما سوال این است كه چه عوامل زیست‌محیطی باعث می‌شوند كه چنار كه می‌تواند عمر طولانی داشته باشد و درخت مقاومی است، خشك شود.»

در این كمپین عابران خیابان ولیعصر لحظه‌ای كنار درختان بریده شده می‌ایستند و بعد جمله‌ای را روی كاغذی كه در اختیارشان قرار می‌گیرد ثبت می‌كنند، وزیری می‌گوید: «ما از رهگذران می‌خواستیم تا روی كاغذ جمله‌ای خطاب به درخت یا كسی كه آن را قطع كرده بنویسند، استقبال خوبی هم شد و ما این كاغذها را روی تنه بریده شده درختان قرار دادیم اما هنوز ٢٤ ساعت از این كار نگذشته بود كه ماموران شهرداری مجددا با اره درخت را از قسمت پایین‌تری بریدند و تمام دلنوشته‌ها را از بین بردند، انگار با اثر مفهومی ما یك برخورد مفهومی كردند، یعنی با اره دلنوشته‌های مردم كه نماد نهال در این كمپین بودند، بریدند.»

وزیری در مورد نوشته‌های مردم می‌گوید: «مطالب جالبی روی كاغذها نوشته شد، از جمله اینكه نوشته بودند: «ولیعصر را بدون درختانش نمی‌شناسم، هر درخت یك نفس، آنچه باید قطع شود درخت نیست، اینجا دیگر ولیعصر سابق نیست.»

به اعتقاد وزیری كار شهرداری متناقض است، از طرفی در ایام نوروز هنرمندان را دعوت می‌كند تا در قالب طرح بهارستان با ارایه آثار هنری توجه مردم را به درختان ولیعصر معطوف كند و از طرفی چنین برخوردی با درختان می‌كند. اینها همه در حالی است كه نام خیابان ولیعصر به عنوان طولانی‌ترین خیابان تهران و خاورمیانه با چنارهای قدیمی‌اش دی ماه سال ٩٠ در فهرست آثار ملی ثبت شده است و هرگونه دخل و تصرف در آن باید با استعلام از میراث فرهنگی صورت گیرد.

درختان كهنسال این خیابان با بهانه خشك شدن قطع می‌شوند، اما كسی به پاسخ این سوال فكر نمی‌كند كه چه روندی موجب خشك شدن این درختان می‌شود و چه سیاست‌ها و رفتارهایی در این خیابان باعث می‌شود این درختان ١٠٠ ساله خشك شوند و در نهایت شهرداری اقدام به قطع آنها كند و به طور كلی نهاد متولی حفاظت از هویت این خیابان ملی چه كسی است؟ اگر این خیابان میراث ملی است شهرداری چرا اینقدر مستقل در مورد این درختان تصمیم می‌گیرد و تصمیمش را اجرایی می‌كند؟


نوع مطلب : فرهنگ شهر نشینی 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 


  • تعداد صفحات :4
  • 1  
  • 2  
  • 3  
  • 4  
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic