با هم تهران را بهتر بشناسیم !!

"هم‌خانگی بدون ازدواج" جرم نیست!/ به کجا می‌رویم؟ "تنها در تهران!"

نویسنده :تهران شناسی
تاریخ:سه شنبه 31 فروردین 1395-04:51 ب.ظ

اظهارات عجیب در یک نشست دانشگاهی
آنچه مورد سوال است اینکه نتیجه چنین اظهاراتی که در آن از نظر حقوقی از "ازدواج سفید" حمایت می‌شود آیا چیزی جز حمایت از اصل "هم خانگی بدون ازدواج" است؟
گروه فرهنگی صراط - نشستی در دانشگاه تهران برگزار شده که در بخشی از آن از اینکه "هم‌خانگی دختر و پسر بدون ازدواج شرعی" جرم محسوب نشود، حمایت شده است.

به گزارش گروه فرهنگی صراط، این نشست با عنوان "هم زیستی بدون ازدواج" بعداز ظهر دیروز برگزار شد و در آن، یک استاد دانشگاه گفت: هرگونه دخالت در حریم خصوصی، نوعی مداخله در لایه های پنهان تر شخصیت افراد جامعه است. از همین رو همه فرآیندهای کیفری از جرم انگاری گرفته تا کشف، تعقیب و رسیدگی به جرایم همگی باید به گونه ای طرح شود که مستلزم نقض حریم خصوص نباشد. به این منظور باید به جرایم در خلوت، وصف جرایم خصوصی و قابل گذشت را داد. عمومی قلمداد کردن این جرایم به معنای تجویز، پیگیری و تعقیب آن با قطع نظر از شکایت شاکی خصوصی، خود به نقض حریم خصوصی افراد می انجامد. از این رو بهتر است تصمیم درباره حق خلوت افراد را به خود آنها بسپاریم.او ادامه داد: ازدواج سفید ماهیتی کاملا خصوصی داشته و در خلوت افراد شکل می گیرد. هرچند ابعاد و آثار اجتماعی بر آن بار می شود. از جمله مشکلات طبیعی استفاده از حقوق کیفری برای اجرای اخلاق، نقض حریم خصوصی است که باید به آن توجه کرد. به عنوان نتیجه گیری در دیدگاه فقه امامیه احترام به حریم خصوصی افراد و لزوم وارد نشدن به مسایل شخصی و حریم خصوصی افراد مورد تأکید قرار گرفته است، مگر در چند مورد استثنا. مقوله ازدواج سفید از این مستثنیات نیست و ظاهرا ورود دولت و جرم انگاری و اتخاذ تدابیر نظارتی که مستلزم مداخله در حریم خصوصی افراد است به هیچ عنوان مجاز شمره نشده است.

البته نظر دیگر سخنرانان این نشست متفاوت بود اما آنچه مورد سوال است اینکه نتیجه چنین اظهاراتی که در آن از نظر حقوقی از "هم خانگی بدون ازدواج" حمایت می شود آیا چیزی جز حمایت از اصل "هم خانگی بدون ازدواج" است؟ 

چگونه است که در یک محفل دانشگاهی و علمی، پدیده غیرقابل توجیه مذکور، آن هم با اتکا به نظام حقوقی کشور (!) جرم تلقی نمی شود؟! آیا در این صورت نباید قوانین مربوطه شفاف تر شوند؟ چه کسی است که منکر اثرات اجتماعی این پدیده شوم شود و آن را صرفا مبحثی "خصوصی" قلمداد کند که هیچ ارتباطی با کلیت جامعه ندارد؟

اصطلاح "ازدواج سفید" که از مدت ها پیش، به جای هم خانگی بدون ازدواج، رواج یافته خواه ناخواه از قبح این پدیده اجتماعی شوم کاسته و در این شرایط، حمایت های حقوقی از این پدیده، جای هیچ توجیهی ندارد.داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

اجرای طرح امنیت اخلاقی نامحسوس شد

نویسنده :تهران شناسی
تاریخ:دوشنبه 30 فروردین 1395-04:02 ب.ظ

رییس پلیس پایتخت از ساماندهی بیش از 7000 مامور نامحسوس پلیس امنیت در راستای اجرای طرح امنیت اخلاقی در پایتخت خبر داد.
خبرگزاری ایسنا: رییس پلیس پایتخت از ساماندهی بیش از 7000 مامور نامحسوس پلیس امنیت در راستای اجرای طرح امنیت اخلاقی در پایتخت خبر داد.

سردار حسین ساجدی‌نیا صبح امروز در مراسم آغاز به کار گشت نامحسوس پلیس امنیت اخلاقی که با حضور معاون دادستان تهران برگزار شد، اظهار کرد: یکی از مطالبات مردم در سال‌های اخیر موضوع مزاحمت برای نوامیس در سطح شهر بود. از این رو پلیس در سال‌های گذشته طرح‌های مختلفی را در دستور کار قرار داد. از حدود دو سال پیش نیز پلیس اقدام به رصد ناهنجاری‌ها کرده که چهار موضوع آلودگی صوتی، رانندگی پرخطر در سطح بزرگراه‌ها و انجام حرکات نمایشی، ایجاد مزاحمت برای نوامیس و کشف حجاب در خودروها جزو چهار محور اصلی بودند که با آنها برخورد شد.

وی با بیان اینکه از ابتدای این هفته طرح امنیت اخلاقی به شکل محسوس و در سطح گسترده‌ای در سطح میادین، مجتمع‌های تجاری، و بزرگراه‌های پایتخت به اجرا در آمده است، گفت: علاوه بر این طرح، از امروز گشت نامحسوس پلیس امینت اخلاقی نیز در سطح معابر فعالیت خود را آغاز خواهد کرد. براین اساس بیش از 7000 نیروی زن و مرد با حضور در معابر نسبت به رصد این موارد و اطلاع آن به پلیس امنیت اقدام خواهند کرد.

رییس پلیس پایتخت با بیان اینکه فعالیت این ماموران به چه صورت خواهد بود، گفت: این افراد در صورت مشاهده موارد ناهنجاری همچون مزاحمت برای نوامیس، آلودگی صوتی، کشف حجاب در خودرو و انجام حرکات نمایشی در خیابان، شماره پلاک خودرو را برداشته و از طریق سامانه پیامکی به مرکز پلیس امنیت اخلاقی اطلاع می‌دهند سپس از سوی پلیس امنیت با این افراد تماس گرفته و از آنان خواسته می‌شود که در موعد تعیین شده به پلیس مراجعه کنند.

ساجدی‌نیا ادامه داد: اگر این افراد از دستور پلیس سرپیچی کرده و به آن تمکین نکنند با توجه به اینکه پلیس آدرس این افراد را در اختیار دارد به منازل آنها مراجعه می‌کند و اگر آدرس این افراد مخدوش یا به هر دلیل تغییر کرده باشد، با آنان تماس گرفته شده، تخلف خودروی مذکور در فهرست افراد خاطی ثبت شده و هنگام نقل و انتقال پلاک خودرو و یا فروش خودرو یا هنگام دریافت خدمات برای خودرویشان این افراد شناسایی شده و با آنان برخورد خواهد شد ضمن آنکه تا اطلاع بعدی به این افراد خدماتی نیز ارائه نخواهد شد.

وی با اشاره به فعالیت این 7000 نیروی نامحسوس اظهار کرد: آموزش‌های لازم به این افراد داده شده و آنها به عنوان پلیس و ضابط قضایی شناخته شده و در این زمینه عمل خواهند کرد و احکام قضایی لازم نیز در این خصوص اخذ شده است.

به گفته رییس پلیس پایتخت، این افراد به طور مستقیم حق برخورد با شهروندان را نداشته و تنها اطلاعات را به پلیس امنیت منتقل خواهند کرد، چراکه تنها پلیس به شکل محسوس و با لباس نیروی انتظامی حق برخورد با شهروندان خاطی را دارد.

ساجدی‌نیا تاکید کرد: شهروندان در صورت مواجهه با افرادی که خود را پلیس نامحسوس نامیده هوشیار بوده و بدانند پلیس نامحسوس حق برخورد با شهروندان را ندارد.

رییس پلیس پایتخت با تاکید بر اینکه طرح امنیت اخلاقی نیز در سطح پایتخت ادامه خواهد داشت، خاطرنشان کرد: طرح‌های دیگری نیز از سوی پلیس در روزهای آتی اجرا خواهد شد که برخورد با خرده‌فروشان موادمخدر، برخورد و جمع‌آوری معتادان متجاهر و برخورد با اراذل و اوباش و... از جمله آنهاست.داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

صادرات نیمی از آب شرب تهران!

نویسنده :تهران شناسی
تاریخ:دوشنبه 30 فروردین 1395-04:01 ب.ظ

میزان صادرات 678 هزار تنی سیب‌زمینی در سال گذشته که حدود 38 درصد افزایش یافته است، بیش از 583 میلیارد لیتر آب خورده که بیشتر از نصف آب شرب پایتخت در یک سال است.
خبرگزاری ایسنا: میزان صادرات 678 هزار تنی سیب‌زمینی در سال گذشته که حدود 38 درصد افزایش یافته است، بیش از 583 میلیارد لیتر آب خورده که بیشتر از نصف آب شرب پایتخت در یک سال است.

صادرات سیب‌زمینی در سال گذشته به 678 هزار و 723 تن رسید که از نظر وزنی 38 درصد بیشتر از سال 1393 بود و این در حالی است که وزارت جهاد کشاورزی برای صادرات آب مجازی یعنی محصولات آب‌بر و کنترل آن برنامه‌ریزی‌های بسیاری طی دو سال گذشته انجام داده تا صادرات محصولات کشاورزی از نظر اقتصاد آب، به صرفه‌تر باشد.

اما با نگاهی به صادرات سیب‌زمینی به عنوان یکی از محصولات آب‌بر، می‌توان با دو دو تا چهارتایی ساده به این نتیجه رسید که با صادرات این محصول در سال گذشته به 17 کشور مختلف که عمده آن عراق، ترکمنستان و آذربایجان هستند، 583 میلیارد و 701 میلیون و 780 هزار لیتر آب خورده است که معادل 583 میلیون و 701 هزار مترمکعب می‌شود.

گرچه حجتی سال گذشته از تولید گلخانه‌ای انواع محصولات سبزی و صیفی در فضای گلخانه‌ای برای کاهش مصرف آب خبر داده و گفته که مثلا اگر محصول خیار در گلخانه تولید شود می‌توانیم در افق دو ساله 1.2 میلیارد مترمکعب آب صرفه‌جویی کنیم که به اندازه آب مصرفی شرب در پایتخت (یک میلیارد و 50 میلیون مترمکعب) است؛ اما صادرات سیب‌زمینی نشان می‌دهد که بیشتر از نیمی از آب مصرفی مردم تهران در یکسال، برای صادرات این محصول آب‌بر به کشورهای مختلف صرف شده است که ضرورت دارد وزارت جهاد کشاورزی بیش از پیش به سیاست‌های توسعه پایدار و اقتصاد آب در تجارت محصولات کشاورزی توجه کند. داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

آزار زن جوان در بیابان های حسن آباد

نویسنده :تهران شناسی
تاریخ:یکشنبه 29 فروردین 1395-11:29 ب.ظ

4 پسر جوان که یک دختر بی گناه را در بیابان های منطقه حسن آباد مورد آزار و اذیت قرار داده بودند، توسط پلیس شناسایی و دستگیر شدند.
باشگاه خبرنگاران جوان نوشت: 4 پسر جوان که یک دختر بی گناه را در بیابان های منطقه حسن آباد مورد آزار و اذیت قرار داده بودند، توسط پلیس شناسایی و دستگیر شدند.

ساعت 03:40 بامداد مورخه 23/01/1395 خانم جوانی با حالتی پریشان خودش را به کلانتری 176 حسن آباد رساند و به مأمورین اعلام کرد که توسط چند جوان مورد تهدید و آزار و اذیت قرار گرفته است.

با تشکیل پرونده مقدماتی با موضوع آزار و اذیت و به دستور رئیس شعبه 102 دادگاه عمومی و انقلاب کهریزک ، پرونده جهت رسیدگی در اختیار پایگاه نهم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفت.

اظهارات شاکی پرونده 

شاکی پرونده پس از حضور در پایگاه نهم پلیس آگاهی تهران بزرگ در اظهاراتش به کارآگاهان گفت: " ساعت 17:00 مورخه 22/01/1395 جهت تهیه مقداری سنگ شنی که در زمینه تهیه وسایل تزئینی مورد استفاده قرار می گیرد به زمین های کشاورزی اطراف اتوبان تهران - قم رفته بودم ؛ در آنجا چند جوان رهگذر و موتور سوار با مشاهده من در داخل زمین های زراعی قصد ایجاد مزاحمت داشتند که با آنها درگیر شدم ؛ در زمان درگیری با این افراد ناگهان سرنشیان دو دستگاه خودرو نیسان با سه سرنشین ( یک نیسان با یک راننده و یک نیسان با دو سرنشین ) با مشاهده صحنه درگیری ، به حمایت من آمده و با استفاده از چاقو آنها را فراری دادند " .

شاکی پرونده در ادامه اظهاراتش و در خصوص نحوه آزار و اذیت خود به کارآگاهان گفت: "پس از فراری شدن افراد مزاحم ، راننده یکی از نیسان ها به بهانه رساندن من به داخل شهر پیشنهاد داد تا سوار ماشین شوم؛ من نیز با مشاهده حمایتشان از من در برابر آن چند مزاحم ، به آنها اعتماد کرده و سوار یکی از ماشین های نیسان شدم اما در میانه راه ناگهان تغییر مسیر داده و به داخل بیابان های اطراف حسن آباد رفتند ؛ در آنزمان بود که متوجه نیت واقعی آنها شده بودم اما دیگر هیچ کاری از دستم بر نمی آمد ؛ در داخل بیابان ، فرد چهارمی نیز به این سه نفر اضافه شد و .... ؛ در تاریکی شب آنها مرا در بیابان رها کرده و از محل دور شدند ؛ هوا کاملا تاریک شده بود و من نیز هیچ شناختی نسبت به آنجا نداشتم."

دستگیری هر چهار متهم در کمتر از 24 ساعت 

با توجه به حساسیت پرونده ، تیم ویژه ای از کارآگاهان پایگاه نهم پلیس آگاهی مسئول رسیدگی به پرونده شد؛ 

با توجه به اطلاعات بدست آمده در خصوص مشخصات یکی از خودروهای نیسان به شماره انتظامی *** ی 69 ایران 88 ، کارآگاهان موفق به شناسایی و دستگیری یکی از متهمین پرونده بنام "فرهاد . م" در مورخه 23/01/1395 شدند.

با انتقال "فرهاد . م" به پایگاه نهم پلیس آگاهی تهران بزرگ و انجام مواجه حضوری با شاکی پرونده وی به ناچار لب به اعتراف گشود و ضمن اعتراف صریح به آزار و اذیت شاکی ، سه نفر از بستگان خود بنام های محمد ، میلاد و فرامرز را به عنوان سه همدست خود معرفی کرد .

فرهاد با تأیید اظهارات شاکی در اعترافاتش به کارآگاهان گفت : "راننده خودرو نیسان در اتوبان تهران - قم هستم ؛ در کیلومتر 65 اتوبان تهران - قم متوجه شدم که چند نفر جوان با یک خانم جوان درگیر شدند ؛ وقتی این خانم مرا دید از من درخواست کمک کرد و من نیز با آن جوان ها درگیر شدم؛ در حین درگیری، میلاد و محمد نیز با مشاهده صحنه درگیری به کمک من آمده و نهایتا آنها را فراری دادیم اما در ادامه تصمیم گرفتیم تا خودمان..."

فرهاد در خصوص محمد در محل جنایت نیز به کارآگاهان گفت: "طی تماس تلفنی با محمد موضوع و آدرس را به محمد دادیم و او نیز خود را به محل رساند."

با شناسایی محل سکونت میلاد و محمد در منطقه باقرآباد ، ابتدا آنها در محل سکونتشان دستگیر و در ادامه فرامرز نیز در شورآباد دستگیر و هر سه نفر به پایگاه نهم پلیس آگاهی تهران بزرگ منتقل شدند ؛ این سه متهم نیز پس از مواجه حضوری با شاکی پرونده و اطلاع از اعتراف صریح فرهاد ، صراحتا به آزار و اذیت شاکی پرونده اعتراف کردند .

سرهنگ کارآگاه حسین زارع ، رئیس پایگاه نهم پلیس آگاهی تهران بزرگ ، با اعلام این خبر گفت : " متهمین پرونده با قرار بازداشت موقت و به دستور مقام محترم قضایی ، هر چهار متهم پرونده در اختیار پایگاه نهم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفتند " .
نظرات در ادامه مطلب

ادامه مطلب


داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

زلزله 3 ریشتری دماوند را لرزاند

نویسنده :تهران شناسی
تاریخ:یکشنبه 29 فروردین 1395-11:26 ب.ظ

رئیس مرکز لرزه نگاری کشوری موسسه ژئوفیزیک، جزئیات زلزله ۳.۴ ریشتری که حدود ساعت ۱۴ امروز یکشنبه، شهرستان دماوند را لرزاند، اعلام کرد.
خبرگزاری مهر: رئیس مرکز لرزه نگاری کشوری موسسه ژئوفیزیک، جزئیات زلزله ۳.۴ ریشتری که حدود ساعت ۱۴ امروز یکشنبه، شهرستان دماوند را لرزاند، اعلام کرد.

علی مرادی اظهار داشت: این زمین لرزه به بزرگای ۳.۴ ریشتر ساعت ۱۴ و ۱۳ دقیقه و ۲۴ ثانیه امروز در ۴ کیلومتری شهر دماوند رخ داده است. بررسی ها نشان می دهد که زمین لرزه امروز دماوند در عرض جغرافیایی ۳۵.۷۵۳ درجه شمالی و طول جغرافیایی ۵۲.۰۳۹ درجه شرقی وقوع یافته و عمق آن ۹.۲ کیلومتر به ثبت رسیده است.

وی گفت: با توجه به اینکه این منطقه روی گسل مشا قرار دارد، این زمین لرزه یک فعالیت طبیعی عنوان می شود و حتی در سالهای مختلف در این گسل، زمین لرزه های دستگاهی با بزرگای ۵ ریشتر، ۵.۲ و ۵.۴ ریشتر نیز رخ داده است. از لحاظ تاریخی هم می توان گفت که گسل مشا می تواند زمین لرزه های بزرگی را تولید کند.

مرادی با بیان اینکه گسل مشا در زمره گسلهای فعال و بزرگ اطراف تهران محسوب می شود، ادامه داد: این زمین لرزه یک خرد زلزله محسوب شده که فقط در دماوند احساس شده و خطری برای تهران نخواهد داشت. با توجه به بزرگای ۳.۴ ریشتری، تنها محدوده شهر دماوند این لرزه را احساس کرده اند و مناطق مختلف را تحت تاثیر خودش قرار نداده است.

رئیس مرکز لرزه نگاری موسسه ژئوفیزیک با تاکید براینکه تولید اینگونه زمین لرزه ها بر روی گسل مشا، طبیعی است خاطرنشان کرد: قبل و یا بعد این زمین لرزه، پیش لرزه و پس لرزه ای گزارش نشده است و تنها یک تک زمین لرزه به ثبت رسیده است و فعالیت دیگری دیده نمی شود که از نظر ما جزء زمین لرزه های کاملا طبیعی محسوب می شود.


نوع مطلب : تهران و زلزله 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 


  • تعداد صفحات :7
  • 1  
  • 2  
  • 3  
  • 4  
  • 5  
  • 6  
  • 7  
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات