با هم تهران را بهتر بشناسیم !!

احیای گورستان‌های قدیمی تهران

نویسنده :تهران شناسی
تاریخ:شنبه 28 آذر 1394-11:51 ب.ظ

معاون خدمات شهری شهردار تهران گفت: در حال مطالعه چگونگی احیای گورستان‌های قدیمی پایتخت هستیم.
روزنامه دنیای اقتصاد: معاون خدمات شهری شهردار تهران گفت: در حال مطالعه چگونگی احیای گورستان‌های قدیمی پایتخت هستیم.
 
مجتبی عبداللهی با اشاره به برخی اخبار مبنی بر تخریب گورستان‌های قدیمی به بهانه ساماندهی گفت: در حال حاضر برنامه اجرایی برای احیای گورستان‌های قدیمی پایتخت نداریم اما از دو سال پیش مشاورانی برای احیای گورستان‌های متروکه و متبرکه، مطالعاتی را آغاز کرده و ۱۲۰ گورستان قدیمی شهر تهران شناسایی شدند.

وی ادامه داد: ۴۰ گورستان به طور کامل تغییر کرده و ۸۰ گورستان متروکه و متبرکه که تعدادی از آنها در امام‌زاده ها بودند در حال مطالعه و شناسایی هستند تا چگونگی احیای آنها مشخص شود.

معاون خدمات شهری شهردار تهران با تاکید بر اینکه مدیریت شهری قصد احیای گورستان‌های قدیمی را دارد، گفت: بررسی امکان بازدفن اموات به صورت محدود و محلی برای احیای این گورستان‌های قدیمی و شناسایی و تکمیل اطلاعات آن از برنامه‌های شهرداری در خصوص گورستان‌های قدیمی است. داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

«تهران» آلوده و سیاه؛ مقصر کیست؟

نویسنده :تهران شناسی
تاریخ:شنبه 28 آذر 1394-11:50 ب.ظ

معاون حمل و نقل شهرداری تهران با انتقاد از شرایط آلودگی هوا گفت: دولت‌ها در 10 سال اخیر اراده‌ای برای توسعه حمل و نقل عمومی نداشتند.
معاون حمل و نقل شهرداری تهران با انتقاد از شرایط آلودگی هوا گفت: دولت‌ها در 10 سال اخیر اراده‌ای برای توسعه حمل و نقل عمومی نداشتند.

سید جعفر تشکری هاشمی با اشاره به وضعیت آلودگی هوای پایتخت با بیان اینکه بارها و بارها اعلام کرده‌ایم که آلودگی هوا، مهمترین چالش تهران است که اگر تداوم پیدا کند به یک فاجعه ملی بدل می‌شود، گفت: بیشترین آلایندگی پایتخت مربوط به منابع متحرک است که در این میان خودرو و موتورسیکلت‌های فرسوده بیشترین آلودگی را تولید می‌کنند.

وی با بیان اینکه باید مشخص شود مسئولیت کاهش آلودگی هوای پایتخت برعهده چه کسی است؟ گفت: باید مشخص شود که چه کسی و یا کسانی تهران را به این حال و روز انداخته‌اند.

معاون شهردار تهران با طرح این سوال که چرا مردم پایتخت باید سالانه صدها گرم ذرات آلاینده را استنشاق کنند؟ ادامه داد: چرا باید میزان مرگ و میر و متوفیان بهشت زهرا در روزهای آلاینده حدود 20 درصد افزایش داشته باشد و از حدود 150 نفر به 180 نفر برسد.

تشکری هاشمی با بیان اینکه چرا باید عزت و کرامت مردم تهران برای سوار شدن به واگن مترو و اتوبوس شلوغ بی آرتی شکسته شود، ادامه داد: دولت 2750 میلیارد تومان وام برای خودروهای سواری پرداخت کرده است که با آن می‌توانستیم حداقل 2750 اتوبوس دو کابین وارد ناوگان اتوبوسرانی کنیم و حداقل روزانه 5.5 میلیون نفر مسافر را جابجا کنیم.

معاون حمل و نقل شهرداری تهران افزود: دولت‌ها در 10 سال اخیر اراده‌ای برای توسعه حمل و نقل عمومی نداشتند که این مسئله جای تأسف دارد و در این میان برخی دولت‌ها آبپاشی با هواپیما و فعال سازی فواره‌ها را راه حل آلودگی هوا می‌دانستند و به حمل و نقل عمومی کمک نمی‌کردند و بعضی دولت‌ها نیز با علم کامل به توسعه حمل و نقل عمومی به عنوان تنها راهکار کاهش آلودگی هوا، باز هم کمکی نمی‌کنند و در عوض تزریق میلیاردها وام برای خرید خودروهای آلاینده را در دستور کار قرار می‌دهند و این در حالیست که این مسئله تنها به ورود ده‌ها هزار خودروی آلاینده و بی کیفیت به خیابان‌ها کمک می‌کند.

تشکری هاشمی با بیان اینکه کاش به جان کودکان و سالمندان پایتخت به اندازه صنعت خودرو اهمیت می‌دادیم، گفت: با شرایط موجود پیش بینی روزهای بدتر از امروز، دور از انتظار نیست.

وی پیشنهاد داد: یک بسته امدادی اضطراری شامل راهکارهای مقطعی از جنس تصمیمات امروز توسط کمیته اضطرار کاهش آلودگی هوا در کوتاه مدت در نظر گرفته شود؛ اما راه حل نهایی یک بسته کامل حمایتی با محوریت توسعه حمل و نقل عمومی برای طولانی مدت در دستور کار قرار گیرد.داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

آلوده‌ترین نقاط تهران

نویسنده :تهران شناسی
تاریخ:شنبه 28 آذر 1394-11:49 ب.ظ

رییس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت ضمن توضیح مسوولیت وزارت بهداشت در بحث آلودگی هوا به عنوان متولی سلامت جامعه و مردم، از ارگان‌ها و دستگاه‌های مسوول در بحث آلودگی هوا خواست که اقدامات قانونی خود را به صورت جدی‌تر دنبال کنند.
خبرگزاری ایسنا: رییس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت ضمن توضیح مسوولیت وزارت بهداشت در بحث آلودگی هوا به عنوان متولی سلامت جامعه و مردم، از ارگان‌ها و دستگاه‌های مسوول در بحث آلودگی هوا خواست که اقدامات قانونی خود را به صورت جدی‌تر دنبال کنند.

دکتر خسرو صادق‌نیت ضمن اشاره به برگزاری جلسه امروز کمیته اضطرار آلودگی هوا به پیشنهاد وزارت بهداشت، گفت: ایستگاه‌های مختلف پایش وضعیت هوا از سوی شهرداری و محیط زیست مدیریت می‌شوند؛ ما نیز روزانه این اطلاعات را بررسی می‌کنیم و براساس آن، اطلاع‌رسانی‌های لازم را به مردم داشته و پیگیری مسائل مربوط به کاهش آلودگی هوا را دنبال می‌کنیم.

وی افزود: طی روزهای گذشته با توجه به اینکه شاخص برخی ایستگاه‌ها در حد ناسالم حتی برای افراد سالم بود، پیگیر بودیم تا اقدامات پیشگیرانه و کاهنده آلودگی هوا را از مسوولان ذی‌ربط بخواهیم. بر این اساس امروز جلسه کمیته اضطرار آلودگی هوا تشکیل شد و اقدامات کاهش آلودگی هوا و مهم‌تر از همه پیشگیری از افزایش آلودگی که می‌تواند به وضعیت خیلی ناسالم و حتی خطرناک سوق یابد در دستور کار قرار گرفت.

جلسه با محیط زیست و تصمیم برای ساماندهی معاینه فنی خودروها


رییس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت ضمن اشاره به اتخاذ تدابیری نظیر تعطیلی مدارس به عنوان تدابیری مقطعی به ایسنا، گفت: مهم‌ترین مساله آن است که عوامل آلودگی هوا کاهش یابند. این عوامل عبارتند از کارخانجات آلاینده و اتومبیل‌هایی که آلایندگی‌های آنها زیاد است. به همین منظور جلسه‌ای با سازمان محیط زیست در خصوص ماشین‌های آلاینده و همچنین ساماندهی معاینه فنی خودروها داشتیم و قرار شد این موضوع در دستور کار ارگان‌های مربوطه قرار گیرد. وزارت بهداشت به عنوان مسوول سلامت مردم، پیگیر مباحث مربوطه است.

دستگاه‌ها به وظایف خود متعهد باشند

صادق‌نیت افزود: در بحث آلودگی هوا هر ارگانی باید به وظایف خود متعهد باشد. وزارت بهداشت به عنوان پیگیر سلامت مردم خواهان آن است که این ارگان‌ها به وظایف خود به درستی عمل کنند و عوامل آلودگی هوا را کاهش دهند. ما به اجرای این قضیه ورود نمی‌کنیم؛ چراکه وظیفه ما اطلاع‌رسانی است. در هر صورت پیگیریم که اگر نقصانی وجود داشته باشد، آن نقیصه برطرف شود.

بلای جان تهران

وی در توضیح علل مختلف آلودگی هوا گفت: مشکل فعلی شهر تهران که بیش از هر علت دیگری این شهر را تحت تاثیر قرار داده، ذرات زیر 2.5 میکرون است که متاسفانه به دست انسان نیز تولید می‌شوند. هرچند آلودگی ذرات به دنبال ورود ریزگردها از خارج تهران و همچنین خارج از کشور ایجاد می‌شوند، اما در حال حاضر آنچه که بیش از سایر علل، تهران را متاثر کرده است، همین ذرات زیر 2.5 میکرون هستند که توسط عوامل انسانی ایجاد می‌شوند.

رییس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت در این باره افزود: از سوی دیگر سرمای زیاد هوا نیز باعث می‌شود این آلودگی‌ها در سطوح پایین بیشتر باقی بمانند. در کنار آن مه و رطوبت هوا نیز باعث می‌شود که مجموعا کاهش دید و تشدید آلودگی هوا احساس شود و همین امر نگرانی را بیشتر کند. البته در حال حاضر برخی عوامل آلاینده نظیر CO جای نگرانی ندارند. آلودگی‌های سال‌های قبل با توجه به تمهیدات در نظر گرفته شده، کاهش یافته است. اما در مورد مسائل جدید باید توجه همه‌جانبه از سوی ارگان‌های ذی‌ربط صورت گیرد.

مرکز و جنوب تهران، آلوده‌ترین نقاط پایتخت

صادق‌نیت همچنین با اشاره به دو وضعیت هوای «ناسالم برای گروه‌های حساس» و «ناسالم برای افراد حساس و عادی» اشاره کرد و گفت: در حال حاضر در اغلب مناطق تهران وضعیت هوا در شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس قرار دارد، اما در برخی نقاط شهر به ویژه در مناطق اطراف پارک شکوفه، مرکز تهران، حوالی میدان انقلاب، جنوب شهر و شهرری مناطقی هستند که آلودگی بیشتر از سایر نقاط است. توصیه آن است که در این مناطق علاوه بر بیماران حساس مانند بیماران قلبی، ریوی، کودکان و سالمندان، سایر افراد سالم نیز فعالیت‌شان در خارج از منزل را به حداقل کاهش داده و از انجام فعالیت‌های سنگین در فضای باز و همچنین قرار گرفتن در فضای باز به مدت طولانی خودداری کنند.

وی درباره آمار بیماری‌ها و همچنین مرگ و میر ناشی از آلودگی هوا نیز گفت: این آمارها هر ساله آماده و به اطلاع ارگان‌های مسوول می‌رسد. آمارهای مربوط به سال 93 نیز آماده شده و در اختیار دستگاه‌های ذی‌ربط قرار خواهد گرفت. اداره هوای مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت امسال تهیه این گزارش‌ها در سایر کلانشهرها را نیز در دستور کار دارد و این آمارها در آینده

ماسک‌های پارچه‌ای معمولی کارساز نیست

رییس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت در توصیه به شهروندان در زمان آلودگی هوا گفت: مهم‌ترین اقدام در این زمان کاهش مواجهه و همچنین کاهش تولید آلاینده‌هاست. وظیفه ارگان‌های مسوول است که در این زمینه فعالیت کنند. معاینه فنی خودروها و موتورسیکلت‌ها باید جدی گرفته شده و برخوردهای لازم با متخلفان صورت گیرد. وزارت بهداشت نیز وظیفه دارد جایی که سلامت مردم با خطر مواجه است، اطلاع‌رسانی‌های لازم را داشته باشد. یکی از مشکلات آن است که گاهی افراد استفاده کننده از وسایل نقلیه، تجهیزات کاهنده آلودگی هوا را از وسیله خود جدا می‌کنند. لازم است مردم نیز همکاری و مساعدت بیشتری در این زمینه داشته باشند.

صادق‌نیت درباره استفاده از ماسک در زمان آلودگی هوا گفت: ماسک‌های پارچه‌ای معمولی در این شرایط توصیه نمی‌شود .این ماسک‌ها در رابطه با ذرات زیر 2.5 میکرون و گازهای آلوده کننده تاثیر خاصی ندارند، اما ماسک‌های مخصوصی در سایت وزارت بهداشت اعلام شده (FFP1 و FFP2) که این ماسک‌ها تا حدی می‌توانند از عبور ذرات به داخل سیستم تنفسی جلوگیری کنند. البته استفاده از ماسک برای همه توصیه نمی‌شود و افراد تنها در موارد ضروری که ممکن است به مدت طولانی در معرض هوای آلوده قرار گیرند، می‌توانند از این ماسک‌ها استفاده کنند.

رییس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت در پایان صحبت‌هایش مجددا تاکید کرد که ارگان‌های ذی‌ربط در بحث آلودگی هوا اقدامات قانونی خود را به صورت جدی‌تر دنبال کنند.داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

احتمال تعطیلی مدارس تهران تا پایان هفته

نویسنده :تهران شناسی
تاریخ:شنبه 28 آذر 1394-11:48 ب.ظ

آموزش و پرورش شهر تهران از احتمال تعطیلی مدارس تهران تا آخر هفته خبر داد.
خبرگزاری میزان: آموزش و پرورش شهر تهران از احتمال تعطیلی مدارس تهران تا آخر هفته خبر داد.

مسعود ثقفی، سخنگوی آموزش و پرورش شهر تهران در گفت و گوی زنده با شبکه خبر گفت: اگر شرایط آلودگی هوا در همین حالت بماند، تعطیلی تا پایان هفته ادامه می یابد.تمامی مدارس مقاطع تحصیلی اسلامشهر و ری نیز فردا تعطیل است

خلیلی، رئیس روابط عمومی آموزش و پرورش شهرستان های تهران گفت: تمامی مدارس مقاطع تحصیلی اسلامشهر و ری نیز فردا تعطیل است.

وی افزود: تمام مقاطع تحصیلی آموزشی مدارس شهرستان‌های ناحیه 1 و 2 ری، کهریزک، فشافویه، اسلامشهر و چهاردانگه به دلیل آلودگی هوا فردا تعطیل است.ادارات استان تهران و دانشگاه ها فردا تعطیل نیستند

سید حسین هاشمی استاندار تهران، درباره تعطیلی مدارس شهر تهران اظهار داشت: به دلیل افزایش آلایندگی‌های هوای  شهر تهران مدارس شهر تهران فردا تعطیل است.

استاندار تهران گفت: فروش طرح ترافیک روزانه نیز تا پایان هفته متوقف شده است و کارخانجات شن و ماسه نیز تا پایان هفته تعطیل شده‌اند.

هاشمی اظهار داشت: ادارات استان تهران دایر است و به فعالیت خود ادامه می‌دهد.تمامی مهدکودک‌های تهران فردا تعطیل است

خبرگزاری ایسنا: مدیر کل حوزه بین‌الملل و روابط عمومی سازمان بهزیستی کشور گفت: تمامی مهدکودک‌های شهر تهران فردا یکشنبه تعطیل است.

مهدی میرشاه‌ولد، اعلام کرد: با توجه به شرایط پایدار جوی و آلودگی هوا و همچنین مصوبه امروز کمیته اضطرار آلودگی هوا، فردا تمامی مهدکودک‌های شهر تهران تعطیل هستند.

وی در پایان گفت: درصورت اتخاذ تصمیمات دیگر مبنی بر تعطیلی مهدکودک در روزهای آینده، اخبار آن متعاقبا اعلام خواهد کرد.داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

بی‌ اعتنایی‌ در بورس تهران

نویسنده :تهران شناسی
تاریخ:شنبه 28 آذر 1394-11:47 ب.ظ

بورس تهران در ادامه بی اعتنایی‌های خود به اخبار مثبت سیاسی، ریزش خود را تشدید کرد و در جدیدترین رکورد شکنی خود تا کانال 61 هزار واحدی عقب نشست.
خبرگزاری ایسنا: بورس تهران در ادامه بی اعتنایی‌های خود به اخبار مثبت سیاسی، ریزش خود را تشدید کرد و در جدیدترین رکورد شکنی خود تا کانال 61 هزار واحدی عقب نشست.

بورس تهران در اولین روز معاملاتی هفته به بی اعتنایی خود به اخبار مثبت سیاسی منتشر شده در روزهای اخیر و نزدیک شدن به زمان لغو تحریم‌ها ادامه داد و با تشدید روند ریزشی مواجه شد و بعد از مدتها حرکت در کانال 62 هزار واحدی، از خط مقاومت خود عبور کرد و به کانال 61 هزار واحدی برگشت.

به این ترتیب اهالی تالار شیشه ای که مدتها به اخبار سیاسی چشم دوخته و منتظر انتشار اخبار مثبت در این حوزه بودند، با بسته شدن پرونده PMD‌ و نزدیک تر شدن به زمان لغو تحریم ها رفتار دیگری از خود نشان دادند و با افرایش فشار فروش زمینه کاهش قیمت ها را فراهم کردند.

وضعیت رکودی بورس در ماه های اخیر موجب شده است تا بورس تهران همچنان به اخبار منفی واکنش بیشتری از خود نشان داده و به اخبار مثبت هیچ واکنشی نشان ندهد و بی اعتنا به بهبود وضعیت سیاسی مسیر نزولی خود را ادامه دهد، به طوری که سایه سنگین افت قیمت جهانی نفت در روزهای اخیر موجب شده است تا این خبر واکنش منفی شدیدی در بورس ایجاد کند و موجب خنثی شدن اثر خبر مثبت و مهم سیاسی شود.

ادامه کاهش قیمت نفت درآستانه ارائه بودجه 1395 به مجلس و اثر این رویداد بر کاهش درآمدهای دولت و همچنین سهام شرکتهای نفتی موجب شده است تا اهالی تالار شیشه ای با نگرانی شدید تری نسبت به گذشته مواجه شوند و نسبت به فروش سهام خود اقدام کنند، اقدامی که موجب ریزش 413 واحدی دماسنج بازار سرمایه و رسیدن این متغیر مهم به کانال 61 هزار و 734 واحدی شد.

این اتفاق موجب شد تا در بازار امروز تمامی شرکتهای بورسی با رنگ قرمز روبه رو شوند و شرکتهای پالایشی و بانکی بیشترین تاثیر منفی را در ریزش شاخص بورس بگذارند به طوری که امروز شرکتهای پالایشگاه اصفهان و بندرعباس به همراه ملی مس، ایران خودرو، بانک تجارت، ملت و کشتیرانی بیشترین تاثیر منفی را در شاخص بورس گذاشتند.

در بازار امروز شرکتهای کنتورسازی ایران، قند قزوین و صنایع شیمیایی سینا از بیشترین تقاضای خرید برخوردار شدند و بانک کارآفرین، تهران شیمی و مگسال بیشترین تقاضای فروش را به خود اختصاص دادند.

روند منفی و بی انگیزه سهامداران در بورس تهران موجب کاهش ارزش و حجم معاملات شد به طوری که در معاملات امروز 421 میلیون سهم به ارزش 122 میلیارد تومان داد و ستد شد و ارزش بازار سرمایه تا سطح 267 هزار میلیارد تومان افت کرد.داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 


  • تعداد صفحات :4
  • 1  
  • 2  
  • 3  
  • 4  
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic