با هم تهران را بهتر بشناسیم !!

افزایش ۱۴۰۰درصدیِ قیمت زمین در تهران

نویسنده :تهران شناسی
تاریخ:جمعه 12 مهر 1398-09:58 ب.ظ

هرچند افزایش قابل توجه قیمت مسكن در یك سال اخیر، شوكی جدی به یكی از مهم‌ترین حوزه‌های اقتصادی كشور وارد كرده اما گزارش جدید مركز آمار نشان می‌دهد روند افزایشی قیمت مسكن در پایتخت از سال‌ها قبل آغاز شده و در طول 10 سال، قیمت زمین در تهران 1400 درصد افزایش یافته است.

روزنامه اعتماد: هرچند افزایش قابل توجه قیمت مسكن در یك سال اخیر، شوكی جدی به یكی از مهم‌ترین حوزه‌های اقتصادی كشور وارد كرده اما گزارش جدید مركز آمار نشان می‌دهد روند افزایشی قیمت مسكن در پایتخت از سال‌ها قبل آغاز شده و در طول 10 سال، قیمت زمین در تهران 1400 درصد افزایش یافته است.

این گزارش نشان می‌دهد كه هر چند قیمت مسكن در تهران در بعضی از سال‌ها، به دلیل كاهش معاملات و ركود، ثابت مانده اما شوك‌های ناگهانی و قابل توجه همواره ادامه داشته و همین مساله به افزایش قابل توجه قیمت خانه در پایتخت منجر شده است.

میانگین قیمت زمین در تهران، در سال 1388، یك میلیون و 155 هزار تومان بوده كه این رقم در حال حاضر به بیش از 17 میلیون تومان رسیده و افزایش 1400 درصدی را نشان می‌دهد. در این میان عملكرد مناطق مختلف شهر تهران، در سال‌های گذشته متفاوت بوده و بخش‌هایی كه بیشتر اقشار ثروتمند را در خود جای داده، افزایشی بیشتر از سایر مناطق داشته‌اند. مطابق این آمار، مناطق ۱ و ۴ تهران به ترتیب با افزایش ۱۴۴۳ درصدی و ۱۴۱۴ درصدی، بالاترین رقم افزایش قیمت زمین را طی این مدت داشته‌اند.

همچنین در مناطق ۳، ۷، ۲ و ۵ افزایش قیمت طی این مدت بالاتر از ۱۰۰۰ درصد بوده است. در كنار این مناطق كه بیشترین افزایش قیمت را تجربه كرده‌اند، مناطق ۱۹، ۹ و ۶ نیز به ترتیب با افزایش ۴۲۱ درصدی، ۵۰۴ درصدی و ۵۵۶ درصدی كمترین افزایش قیمت در بین مناطق ۲۲گانه را داشته‌اند و به این ترتیب در مناطق پایین‌تر شهر، میزان افزایش قیمت زمین بسیار كمتر بوده است.

تداوم روند كاهشی قیمت‌ها در شهریور

معاونت اقتصادی اتاق بازرگانی تهران نیز در گزارش جدید خود به بررسی قیمت خانه در شهریور سال جاری پرداخته و وضعیت این بازار را نسبت به ماه مشابه سال قبل و مرداد سال جاری بررسی كرده است. بر این اساس متوسط قیمت هر متر خانه در تهران در شهریور سال جاری به 12 میلیون و 700 هزار تومان رسیده كه در قیاس با 13 میلیون تومان در مرداد سال جاری كاهش نامحسوس 300 هزار تومانی را نشان می‌دهد. با توجه به افزایش حدودا 100 درصدی قیمت خانه در مرداد امسال در مقایسه با ماه مشابه سال قبل، كاهش فعلی اثر چندانی در روند حركتی بازار مسكن نخواهد گذاشت.

اتاق بازرگانی همچنین اعلام كرده كه در شهریور سال97، قیمت هر متر خانه در تهران حدودا هشت میلیون و 100 هزار تومان بوده و به این ترتیب ظرف یك سال، قیمت هر متر خانه در تهران به‌طور میانگین چهار میلیون و 600 هزار تومان افزایش یافته است. براساس این گزارش تعداد كل معاملات در مرداد 98، از 3292 واحد ، در شهریور 98به 2787 واحد رسیده، در حالی كه این میزان در شهریور سال 97، 10 هزار و 335 واحد بوده است. سه منطقه 19، 22 و 16 كمترین تعداد معاملات و سه منطقه 5، 2 و 10 بیشترین تعداد معاملات مسكن در شهریورماه سال جاری را داشته‌اند. در طول این مدت همچنان واحدهایی كه بین یك تا پنج سال عمر دارند با سهم بیش از 40 درصدی بالاترین میزان تقاضا را به خود اختصاص داده‌اند و بیشترین معامله نیز در آپارتمان‌های كوچك بین 40 تا 70 متر انجام شده است.

افزایش قابل توجه قیمت مسكن در طول یك سال گذشته باعث شده تقاضای فعال در بازار مسكن به شكل قابل توجهی كاهش پیدا كند و آمار معاملات در تمامی ماه‌های سال جاری از این حكایت می‌كندكه خرید و فروش خانه در تهران در هر ماه بین 50 تا 70 درصد كاهش یافته است. بسیاری از كارشناسان معتقدند در صورت تداوم این روند، بازار مسكن پس از یك دوره از افزایش معاملات در سال قبل، بار دیگر وارد دوره‌ای ركود شده كه مشخص نیست تا چه زمانی ادامه خواهد داشت.نوع مطلب : مسکن و اجاره خانه 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic