تبلیغات
تهران شناسی - هویت فنی گسل پرحاشیه تهران
با هم تهران را بهتر بشناسیم !!

هویت فنی گسل پرحاشیه تهران

نویسنده :تهران شناسی
تاریخ:یکشنبه 15 اسفند 1395-02:47 ب.ظ

اطلاعات به روز شده از وضعیت لرزه‌ای تهران نشان می‌دهد گسل قدیمی واقع در مجاورت پرترددترین بزرگراه درون‌شهری با امتداد شرقی-غربی که «پردیسان» نامیده می‌شود، در صورت فعالیت می‌تواند زمین‌لرزه‌ای با شدت بالا – تا 6 ریشتر- در پایتخت ایجاد کند.
روزنامه دنیای اقتصاد: اطلاعات به روز شده از وضعیت لرزه‌ای تهران نشان می‌دهد گسل قدیمی واقع در مجاورت پرترددترین بزرگراه درون‌شهری با امتداد شرقی-غربی که «پردیسان» نامیده می‌شود، در صورت فعالیت می‌تواند زمین‌لرزه‌ای با شدت بالا – تا 6 ریشتر- در پایتخت ایجاد کند.
 
هرچند برخی شبکه‌های مجازی از «کشف گسل جدید» با همین نام خبر داده‌اند، اما زلزله‌شناس ایرانی اعلام کرده است: گسل اطراف موقعیت برج میلاد، دست کم 30 سال پیش و با مطالعات اولیه شناسایی شد. یافته‌های تکمیلی، ابعاد و توان لرزه‌ای گسل پرحاشیه را مشخص می‌کند.

 اطلاعات به‌روز شده از یک گسل قدیمی در داخل محدوده شهر تهران که این روزها به غلط، تحت عنوان «گسل جدید پایتخت» در شبکه‌های مجازی معرفی می‌شود، نشان می‌دهد: خطر زمین‌لرزه در پایتخت، علاوه بر گسل‌هایی همچون گسل اصلی شمال تهران و مشاء، می‌تواند از ناحیه گسل مجاور اتوبان حکیم نیز تهران را تهدید کند. بررسی‌های «دنیای اقتصاد» از یافته‌های به‌روز شده درباره یک گسل واقع در داخل شهر تهران که در امتداد غربی-شرقی و در مجاورت اتوبان حکیم قرار دارد، نشان می‌دهد: اطلاعات تازه‌ای از گسلی که شناسایی اولیه آن به سال 64 در اطراف مکان احداث برج میلاد برمی‌گردد، به‌دست آمده است که با استناد به آن، باید نقشه تدقیق شده گسل‌ها و همچنین مدل‌های تحلیل خطر زلزله، اصلاح و بازتعریف شود.
 
رئیس بخش زلزله‌شناسی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در این‌باره به «دنیای اقتصاد» اعلام کرد: اطلاعات تازه به‌دست آمده از گسل نهفته در وسط شهر تهران که در امتداد یکی از پرترددترین بزرگراه‌های درون شهری قرار دارد، «ابعاد گسل»، «توان لرزه‌زایی» و همچنین «محل قرارگیری» این گسل را مشخص می‌کند. مطابق یافته‌های جدید، این گسل قدیمی حدود 50 کیلومتر طول دارد و مجموعه پیوسته از گسل‌هایی است که پیش‌تر گفته می‌شد به شکل منقطع و گسسته حوالی محله گیشا، برج میلاد و پارک پردیسان قرار دارند.

علی بیت‌اللهی درباره این گسل که «گسل پردیسان» نامیده می‌شود، معتقد است: توان لرزه‌ای آن تقریبا هم‌تراز گسل شمال تهران و بالای 5 ریشتر برآورد می‌شود که با توجه به طول، امتداد و موقعیت قرارگیری گسل –داخل شهر و مجاور چندین منطقه پرتراکم مسکونی- می‌تواند «تهدید نیازمند اقدامات پیشگیرانه» تلقی شود. بیت‌اللهی یک راه کاهش تهدید ناشی از فعالیت احتمالی این گسل را اعمال مقررات سخت‌گیرانه مرتبط با آیین‌نامه 2800 در محله‌های مجاور این گسل، عنوان می‌کند. مهدی زارع، استاد پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله نیز در گفت‌وگو با «دنیای اقتصاد»، اعلام کرد: آنچه تحت عنوان کشف گسل جدید در تهران مطرح می‌شود، فاقد معنا و مفهوم کارشناسی است.

این زلزله‌شناس در پاسخ به ابهامات درباره هویت فنی گسل موسوم به گسل پردیسان، تصریح کرد: نزدیک به نیم قرن از اولین مطالعات محققان داخلی و خارجی درباره گسل‌های تهران می‌گذرد به‌طوری که سوابق اولیه مربوط به شناسایی یک گسل در نزدیکی تپه‌های گیشا -سطح زیرین موقعیت فعلی برج میلاد- دست‌کم به سال 64 بر می‌گردد. زارع با اشاره به اینکه، این گسل با نام‌های متفاوتی تاکنون همچون گسل بزرگراه همت، گسل طرشت، گسل چیتگر یا ونک‌پارک و ایوبی شناخته شده است، افزود: شناخت کامل و دقیق گسل‌های تهران تحت‌تاثیر تحقیقات و مطالعات تازه، در نهایت به محاسبه دقیق توان لرزه‌زایی پهنه تهران کمک می‌کند. استاد پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله اعلام کرد: نه فقط از این اطلاعات جدید، بلکه از تمامی اطلاعات جدیدی که از منطقه به‌دست می‌آید باید برای تدقیق مدل‌های تحلیل خطر زلزله و پهنه‌بندی و طراحی لرزه‌ای (برای ساخت ساختمان‌های جدید و تاسیسات) و همچنین مقاوم‌سازی بناها و تاسیسات موجود استفاده کرد.

زارع درباره توان لرزه‌زایی گسل موسوم به گسل پردیسان که فعلا به گسل پرحاشیه شهر تهران تبدیل شده است، گفت: برآورد‌هایی که از طول شناخته‌شده این گسل می‌توان داشت، احتمالا آن است که زلزله‌ای با بزرگی حداکثر 6 ریشتر می‌تواند ایجاد کند. ضمنا گسل اصلی تهران همان گسل شمال تهران است و البته این گسل‌های وسط شهر راندگی‌های پیش‌بینی همان گسل شمال تهران هستند. وی افزود: اخیرا طی ماه گذشته تصویب نقشه پهنه‌های گسلی پایتخت در شورای عالی شهرسازی، گامی به پیش در جهت رعایت ضوابط ویژه ساخت و ساز در حریم گسل‌های فعال بود.

این نقشه‌های تهیه‌شده مانند هر نقشه دیگری می‌تواند در آینده با مطالعات دقیق‌تر تکمیل و بهتر شود ولی در شرایطی که به دلیل (بهانه!) نبود نقشه قانونی از گسل‌ها، عملا هرنوع ساخت ساختمان با هر نوع ارتفاعی در همه‌جای پهنه شهری تهران و پیرامون ممکن بوده است و کیفیت ساخت و ساز، نوع کاربری و محدودیت بلندمرتبه‌سازی نیز در هیچ فرآیند قانونی و سخت‌گیرانه‌ای کنترل نشده و عملا شهرسازی و توسعه شهری در حریم پهنه گسل‌های فعال شهر تهران به‌صورت شتابان به‌ویژه در 50 سال اخیر دنبال شده است، این کار تلاشی است که با تایید کارگروه تخصصی زلزله و زمین‌لغزش لایه‌های زمین شورای هماهنگی مدیریت بحران کشور صورت گرفته و قابل ستایش است.

می‌توان گفت که تلاش‌های پژوهشگران مراکز علمی کشور مانند پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله، مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، سازمان زمین‌شناسی کشور و سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران، عملا به سرمنزل اولیه رسیده است. اکنون با تصویب نقشه مزبور در شورای عالی معماری و شهرسازی امید می‌رود که این توسعه همچنان شتابان در شهر تهران با محدودیتی قانونی مواجه شود. از این پس می‌توان با بازنگری در طرح تفصیلی برای توسعه تهران، در مورد اصلاح کاربری‌های اراضی در محدوده شهری تهران و پیرامون با انجام بررسی‌های دقیق کارشناسی و تهیه نقشه‌های با کیفیت بالا و تهیه و تلاش برای تصویب قانون‌ها و ضوابط ویژه ساخت و ساز در حریم گسل‌ها، گام‌های مثبت بعدی را سامان داد. به گزارش «دنیای اقتصاد»، شهر تهران مطابق هشدارهای زلزله‌شناسان با خطر زلزله بزرگ روبه‌رو است و در این میان، نهادهای مسوول پیشگیری و مدیریت بحران شهر لازم است ضمن اصلاح و تکمیل نقشه گسل‌ها، نسبت به اجرای مقررات محدودکننده ساخت و سازهای پرخطر در مناطق روی گسل‌های اصلی، اطمینان لازم را حاصل کنند.

‌ابعاد خطر در گسل پردیسان

رئیس بخش زلزله‌شناسی مهندسی و خطر‌پذیری مرکز تحقیقات‌راه، ‌مسکن‌ و شهرسازی در تشریح جزئیات گسلی که به تازگی اطلاعات بیشتری از ابعاد‌، توان لرزه‌زایی و محل دقیق قرار گرفتن آن در محدوده غرب به شرق شهر تهران، از سوی زمین‌شناسان و زلزله‌شناسان پایتخت به دست آمده است به «دنیای اقتصاد» اعلام کرد: این گسل در ردیف گسل‌های بزرگ، اصلی و فعال شهر تهران قرار دارد که می‌تواند منجر به بروز زلزله‌هایی با بزرگی بیش از 5 ریشتر شود. به گفته علی بیت‌اللهی بعد از گسل مشاء که اصلی‌ترین، فعال‌ترین وپر‌قدرت‌ترین گسل پایتخت به لحاظ توان لرزه‌زایی است، این گسل از نظر اهمیت و توان لرزه‌زایی هم‌ردیف با گسل شمال تهران(دومین گسل اصلی و فعال شهر تهران) قرار دارد. این گسل که در مجاورت یکی از پرترددترین بزرگراه‌های شهر تهران –بزرگراه حکیم - در مسیر غرب به شرق گسترده شده است، حدود 50 کیلومتر طول دارد و از نظر ابعاد نیز جزو گسل‌های اصلی به حساب می‌آید.

به گزارش «دنیای اقتصاد»، تاکنون۵‌گسل اصلی و بزرگ و بیش از ۴۰ گسل متوسط و خرد در محدوده تهران شناسایی شده است.

این گسل به دلیل گستردگی ابعاد، توان لرزه‌زایی و محدوده‌ای که در آن واقع شده است جزو گسل‌های اصلی و خطرناک پایتخت محسوب می‌شود که ایجاد زلزله در این گسل، می‌تواند پایتخت را با بحران مواجه کند. هنوز تخمینی از میزان تخریب شهر تهران در اثر ایجاد لرزش احتمالی در این گسل از سوی زلزله‌شناسان پایتخت اعلام نشده است اما مطابق با برآوردهای صورت گرفته، این گسل بعد از گسل مشاء، هم‌ردیف با گسل شمال تهران دومین گسل خطرناک پایتخت محسوب می‌شود. رئیس بخش زلزله‌شناسی مهندسی و خطرپذیری مرکز تحقیقات، راه و شهرسازی در تشریح جزئیات این گسل به «دنیای اقتصاد» اعلام کرد: این گسل که اطلاعات درباره آن از سوی زلزله‌شناسان و زمین‌شناسان به روز شده است مجموعه همان گسلی است که قبلا در مناطق واقع در شمال محله گیشا و اطراف برج میلاد در چندین قطاع از غرب به شرق تهران، از بیش از سه دهه گذشته، شناسایی شده بود ولی تصور این بود که اینها گسل‌های کوچکی هستند که به‌صورت گسسته در میانه تهران و از غرب به شرق پایتخت گسترده شده‌اند.

به این معنا که تصور می‌شد اینها گسل‌های کوچک و بریده بریده‌ای هستند که هیچ پیوستگی یا اتصالی با هم ندارند.

بیت‌اللهی افزود: اما مطالعات دقیق‌تر نشان داد که این قطاع‌های ظاهری در‌واقع، یک خط پیوسته‌ای هستند مربوط به یک گسل بزرگ که این گسل بزرگ هنوز در هیچ یک از نقشه‌های فعلی مربوط به محل قرارگیری و سایر مشخصات گسل‌های شهر تهران نیامده است؛ در واقع دستیابی به اطلاعات جدید از ابعاد تازه این گسل و یافته‌های مرتبط با این مورد کاری جدید است که به تازگی از سوی زمین‌شناسان و زلزله‌شناسان پایتخت انجام شده است. وی ادامه داد:‌حتی در جدیدترین نقشه حریم گسل‌های شهر تهران هم که به تازگی برای شهر تهران مصوب و ابلاغ شده مشخصات این گسل درج نشده است. بیت‌اللهی تاکید کرد: البته قرار است نقشه تدقیق گسل‌های شهر تهران هر سال بازنگری شود و به‌طور قطع در بازنگری جدید این نقشه، مشخصات کامل این گسل درج و اعلام خواهد شد تا ضوابط ساخت‌و‌ساز در مناطق مجاور این گسل مطابق با ضرورت‌های موجود در این رابطه تدوین و در صورت نیاز نسبت به ضوابط فعلی تغییر کند.

رئیس بخش زلزله‌شناسی مهندسی و خطر‌پذیری مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی گفت: این گسل همان گسلی است که می‌تواند توان لرزه‌زایی برای ایجاد زلزله‌های بزرگ‌تر از حد معمول ایجاد کند. وی ادامه داد: در واقع اگر بخواهیم حدود وثغور این گسل را در نظر بگیریم باید گفت که این گسل در موازات و در مجاورت و نزدیکی بزرگراه حکیم واقع در مسیر غرب به شرق تهران گسترده است. بیت‌اللهی همچنین با بیان اینکه در اندازه‌گیری ابعاد گسل معمولا طول گسل، آیتم مهم و اصلی در تعیین اندازه، قدرت لرزه‌زایی و تعیین وسعت محدوده تخریب در اثر وقوع زلزله است، خاطرنشان کرد: برآوردها حاکی است طول این گسل بیش از 50 کیلومتر است و حتی فراتر از این هم می‌رود.

وی تاکید کرد: این گسل با توجه به طول و گستردگی پهنه‌ای که در آن واقع شده می‌تواند زلزله بزرگی را ایجاد کند و توان لرزه‌زایی بالایی دارد. بیت‌اللهی با بیان اینکه مطابق آیین‌نامه 2800 (آیین‌نامه حاوی ضوابط طراحی ساختمان‌ها در برابر زلزله) گسل‌های با طول بیش از 10کیلومتر به‌عنوان گسل‌های اصلی معرفی می‌شوند، گفت: این گسل جزو گسل‌های اصلی محسوب می‌شود و قادر به ایجاد زلزله‌هایی با بزرگای بیش از 5 ریشتر و بیشتر هم هست. بیت‌اللهی تاکید کرد: از نظر مسائل مربوط به رخداد زلزله، اینکه گسل نزدیک به یک منطقه هم باشد همان قدر خطرناک است که از خود محدوده بگذرد. به این معنا که این گسل به دلیل گستردگی در مجاورت چندین منطقه از شرق به غرب پایتخت – طول 50 کیلومتری – می‌تواند به همان اندازه خطرناک باشد که مناطق گفته شده دقیقا روی گسلی با این مشخصات قرار گرفته باشد.

وی در مقایسه ابعاد و توان لرزه‌زایی و شدت تخریب گسل تازه شناسایی شده تصریح کرد: فعال‌ترین گسلی که بنا بر اجماع زلزله‌شناسان توان لرزه‌زایی به مراتب بیش از سایر گسل‌ها در شهر تهران دارد گسل مشاء است و بعد از آن گسل شمال تهران در رتبه دوم شدت لرزه‌زایی و تخریب قرار دارد؛ هر چند این دو گسل طی چند 10 سال اخیر -حدود 200 سال گذشته - زلزله بزرگی را موجب نشده‌اند. وی ادامه داد: آخرین زلزله ناشی از تحرکات گسل مشاء مربوط به سال 1830 میلادی است. بعد از آن گسل‌های تهران و اطراف تهران فعالیت قابل ملاحظه و مخربی نداشته‌اند. این گسل نیز از نظر توان لرزه‌زایی در حد گسل شمال تهران است. به این معنا که در واقع از گسل مشاء ضعیف‌تر است، اما می‌توان آن را گسلی هم تراز و هم عرض گسل شمال تهران دانست.


نوع مطلب : تهران و زلزله 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
http://westbadni.strikingly.com/
یکشنبه 2 تیر 1398 11:45 ب.ظ

Thanks! I like this!
cialis great britain only now cialis for sale in us cialis coupons printable cialis 5mg billiger cialis sicuro in linea cialis 20 mg cost when can i take another cialis tadalafil 20 mg cialis generic cialis usa cost
http://stavvara.strikingly.com/
یکشنبه 2 تیر 1398 08:13 ق.ظ

Reliable knowledge. Regards!
cialis reviews buy generic cialis where do you buy cialis cialis pills boards cialis per paypa cialis pills boards viagra vs cialis weblink price cialis cialis dosage warnings for cialis
http://uctworin.strikingly.com/
شنبه 1 تیر 1398 05:15 ب.ظ

Really all kinds of fantastic advice!
purchasing cialis on the internet cialis y deporte we choice cialis pfizer india cialis farmacias guadalajara cialis dosage amounts cialis 5mg prix cialis 5 mg effetti collateral usa cialis online cialis pills in singapore order cialis from india
Cialis pills
شنبه 1 تیر 1398 12:14 ق.ظ

Many thanks! An abundance of content.

cialis generic availability we like it safe cheap cialis click here take cialis cialis generika safe dosage for cialis deutschland cialis online deutschland cialis online 5 mg cialis coupon printable cialis for sale generic cialis soft gels
buy cialis without a doctor's prescription
جمعه 31 خرداد 1398 08:12 ق.ظ

Very well voiced without a doubt! .
pastillas cialis y alcoho cialis for sale in europa cialis 10 doctissimo can i take cialis and ecstasy we use it 50 mg cialis dose cialis 5mg prix viagra vs cialis how much does a cialis cost cialis sale online how to buy cialis online usa
cialis online napol
پنجشنبه 30 خرداد 1398 03:20 ب.ظ

You actually mentioned that terrifically!
the best choice cialis woman only now cialis for sale in us buy cialis online cheapest cialis 30 day trial coupon cialis arginine interactio cialis prices in england cialis ahumada india cialis 100mg cost cialis canada cialis preise schweiz
Generic cialis
چهارشنبه 29 خرداد 1398 09:15 ب.ظ

Wow quite a lot of terrific information!
cialis ahumada tadalafilo cialis patent expiration cialis super acti cialis baratos compran uk prices on cialis 10 mg only now cialis 20 mg cialis official site female cialis no prescription tadalafil 10 mg
http://bleachwombne.strikingly.com/
چهارشنبه 29 خرداد 1398 04:53 ق.ظ

Great content. Regards.
warnings for cialis buy original cialis cialis canada on line low cost cialis 20mg if a woman takes a mans cialis cialis en 24 hora cialis diario compra cialis generic tadalafil buy pastillas cialis y alcoho cialis soft tabs for sale
cialis generico online
سه شنبه 28 خرداد 1398 06:13 ق.ظ

Reliable write ups. Thanks a lot!
cialis generique costo in farmacia cialis opinioni cialis generico cialis online nederland tadalafilo cialis generique 5 mg cialis pills only best offers 100mg cialis usa cialis online cialis generico lilly
where to get cialis
دوشنبه 27 خرداد 1398 03:19 ب.ظ

You have made your point.
cialis super kamagra generic cialis at the pharmacy cialis mit grapefruitsaft cialis australian price rezeptfrei cialis apotheke cialis generico cialis 5 mg effetti collateral cialis price in bangalore generic cialis review uk achat cialis en europe
Cialis 20 mg
دوشنبه 27 خرداد 1398 12:45 ق.ظ

Fine stuff. Many thanks!
only now cialis 20 mg low dose cialis blood pressure low dose cialis blood pressure cialis 20mg prix en pharmacie generic cialis when will generic cialis be available achat cialis en europe prices on cialis 10 mg enter site very cheap cialis cialis cipla best buy
Cialis prices
یکشنبه 26 خرداد 1398 10:43 ق.ظ

Thank you. An abundance of material!

cialis herbs cialis online tadalafil 20 mg cialis professional yohimbe cialis prezzo in linea basso cialis generic tadalafil buy cipla cialis online cialis 5 mg effetti collateral generic cialis brand cialis nl
http://linrandga.strikingly.com/
شنبه 25 خرداد 1398 09:03 ب.ظ

Thank you, A lot of material!

sialis cialis dosage recommendations cialis super kamagra generic cialis soft gels look here cialis order on line deutschland cialis online cialis daily achat cialis en suisse cialis sicuro in linea compare prices cialis uk
http://landchlecim.strikingly.com/
جمعه 24 خرداد 1398 04:53 ب.ظ

Excellent tips. Thanks.
how to buy cialis online usa brand cialis nl cialis usa cost we choice cialis pfizer india cialis generico lilly cialis purchasing buy cialis online cialis generic tadalafil buy usa cialis online venta cialis en espaa
http://prophargue.strikingly.com/
چهارشنبه 22 خرداد 1398 10:36 ب.ظ

Lovely info. Thanks!
cialis savings card cialis sale online cialis professional yohimbe how to purchase cialis on line online cialis cialis et insomni cialis pills in singapore cialis online cialis daily reviews ou trouver cialis sur le net
cialisvie.com
سه شنبه 21 خرداد 1398 12:02 ق.ظ

Great postings, Appreciate it.
cialis 20 mg effectiveness buy cialis cialis daily cialis super kamagra cialis preise schweiz when can i take another cialis cialis daily new zealand cialis pas cher paris cialis alternative comprar cialis 10 espa241a
cialisvie.com
یکشنبه 19 خرداد 1398 06:16 ب.ظ

You mentioned it fantastically!
cialis for sale we like it safe cheap cialis we like it cialis soft gel click now cialis from canada cialis coupons cialis 20 mg cut in half generic cialis pro buy cialis sample pack cialis generique safe site to buy cialis online
http://canadiantousapharmacy.com/
شنبه 24 فروردین 1398 07:06 ق.ظ

With thanks. Great information.
drugs for sale usa canada medication pharmacy buy vistagra usa canadian medications pharmacy canadian pharmacy cialis buy viagra 25mg northwest pharmacies drugstore online india online pharmacies tech school trusted pharmacy canada scam
Cialis pills
جمعه 16 آذر 1397 11:45 ق.ظ

Incredible a lot of superb information.
tarif cialis france cialis generika in deutschland kaufen cialis vs viagra buy cialis online cialis for sale in europa cialis cost ou acheter du cialis pas cher cialis tadalafil online cialis 5 mg para diabeticos buy cialis online nz
buy cialis online cheap
پنجشنبه 15 آذر 1397 04:34 ب.ظ

You stated it really well.
cialis en 24 hora cialis tadalafil online cialis online cialis dose 30mg prezzo di cialis in bulgaria cialis 5 mg buy cialis generique 5 mg cialis cipla best buy interactions for cialis cialis patent expiration
Cialis canada
چهارشنبه 14 آذر 1397 08:47 ب.ظ

With thanks. I appreciate this.
purchase once a day cialis walgreens price for cialis buy name brand cialis on line cialis 5mg cialis super acti cialis price thailand cialis tadalafil buying cialis on internet cialis with 2 days delivery cialis with 2 days delivery
Online cialis
چهارشنبه 14 آذر 1397 06:27 ق.ظ

Nicely voiced of course. .
safe site to buy cialis online generic cialis pill online we use it cialis online store weblink price cialis enter site very cheap cialis cialis coupon cialis patent expiration precios cialis peru cialis flussig cialis usa cost
Buy cialis online
سه شنبه 13 آذر 1397 07:05 ب.ظ

Fine tips. Thanks.
wow look it cialis mexico cialis rckenschmerzen cialis therapie india cialis 100mg cost cialis soft tabs for sale cialis generico in farmacia cialis name brand cheap cialis generique 5 mg cialis 10 doctissimo enter site 20 mg cialis cost
buy cialis us pharmacy
سه شنبه 13 آذر 1397 08:00 ق.ظ

Thanks! Useful stuff!
are there generic cialis bulk cialis when can i take another cialis il cialis quanto costa tadalafil 5mg acquisto online cialis cialis cost cialis baratos compran uk cialis super kamagra buy cialis uk no prescription
Cialis pills
دوشنبه 12 آذر 1397 08:05 ب.ظ

Whoa all kinds of amazing advice!
cialis 5 mg effetti collateral walgreens price for cialis cialis 50 mg soft tab trusted tabled cialis softabs cialis patentablauf in deutschland click now buy cialis brand only now cialis 20 mg we use it cialis online store buying brand cialis online price cialis per pill
Cialis prices
دوشنبه 12 آذر 1397 07:38 ق.ظ

Cheers! Fantastic stuff.
usa cialis online canadian discount cialis cialis patent expiration cialis 20mg preis cf cialis farmacias guadalajara cialis y deporte we use it 50 mg cialis dose cialis manufacturer coupon tadalafil 5mg no prescription cialis cheap
buy cialis online safely
یکشنبه 11 آذر 1397 07:36 ب.ظ

Lovely stuff, Thank you.
we like it safe cheap cialis only here cialis pills order generic cialis online pastillas cialis y alcoho buy name brand cialis on line cialis uk next day cialis canada cialis 5 mg para diabeticos cialis daily dose generic get cheap cialis
buy cialis germany
یکشنبه 11 آذر 1397 07:06 ق.ظ

With thanks! Plenty of content.

cialis manufacturer coupon buying cialis overnight cialis coupons cialis 30 day trial coupon we use it cialis online store buy cialis cheap 10 mg fast cialis online cialis uk cialis 30 day sample cialis flussig
buy cialis online safely
شنبه 10 آذر 1397 07:52 ب.ظ

Helpful forum posts. Kudos.
cialis generic availability cialis tablets australia prezzo cialis a buon mercato tadalafil generic cialis online nederland sialis generic low dose cialis cialis 5mg prix cialis kaufen tadalafil generic
Cialis online
شنبه 10 آذر 1397 06:44 ق.ظ

You said it nicely..
import cialis tadalafil generic discount cialis acheter du cialis a geneve chinese cialis 50 mg cialis pills 40 mg cialis what if i take cialis 5mg billiger cialis 10 doctissimo pastillas cialis y alcoho
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30