تبلیغات
تهران شناسی - تهران ثانی یا تثبیت تهران
با هم تهران را بهتر بشناسیم !!

تهران ثانی یا تثبیت تهران

نویسنده :تهران شناسی
تاریخ:یکشنبه 15 اسفند 1395-02:25 ب.ظ

طرح انتقال پایتخت سال‌هاست که فکر دولتمردان و مسئولان کشور را درگیر کرده، اما هیچ‌گاه اجرا نشده است. برخی کارشناسان این طرح را هزینه‌بر می‌دانند و برخی دیگر معتقدند ظرفیت تهران تمام شده و به هر قیمتی این انتقال باید صورت گیرد.
روزنامه آرمان - رامین علیزاده: طرح انتقال پایتخت سال‌هاست که فکر دولتمردان و مسئولان کشور را درگیر کرده، اما هیچ‌گاه اجرا نشده است. برخی کارشناسان این طرح را هزینه‌بر می‌دانند و برخی دیگر معتقدند ظرفیت تهران تمام شده و به هر قیمتی این انتقال باید صورت گیرد.
 
نمونه دست و پا شکسته این انتقال در دولت قبل صورت گرفت که منجر به انتقال سازمان میراث فرهنگی به شیراز شد، اما به دلیل بدون فکر و برنامه بودن آن، به سرعت شکست خورد و نقدهای متعددی را به اساس انتقال پایتخت وارد آورد. سال گذشته شورای نگهبان طرح نمایندگان مجلس به نام انتقال پایتخت سیاسی اداری را تایید کرد و بر اساس آن دولت مکلف شد یک بار برای همیشه، طرح انتقال پایتخت را ظرف مدت دو سال امکان سنجی و بررسی کند؛ تیم ۱۵ نفره‌ای برای این کار تشکیل شد که با وجود نظر مثبت رئیس‌جمهوری نسبت به این انتقال، مخالفانی هم در آن وجود دارند.
 
کلانشهر تهران در ابتدای انتخاب به عنوان پایتخت و مرکز، شهری کوچک بود. بعدها در اثر تمرکز بیش از حد امور اقتصادی و اداری سیاسی، تبدیل به مادرشهر بزرگی شد و در نتیجه‌ این رشد سریع و لجام گسیخته، اشکالاتی از قبیل ازدحام جمعیت، نارسایی خدمات، انواع آلودگی‌ها، ترافیک سنگین، رشد ناهنجاری‌های اجتماعی، پیامدهای غیرقابل کنترل مخاطرات طبیعی (مانند زلزله) و... برای آن پیش آمد که حالا علاوه بر مزاحمت‌های زیاد برای ساکنانش، موجب ایجاد مشکلاتی در انجام هر گونه خدمات دولتی شده است. مشاهده این امر و احساس حالت بحرانی تهران، باعث ایجاد پیدایش فکر تمرکز‌زدایی از تهران شده است.
 
گرچه تفکر تمرکز زدایی از پایتخت و مراکز پرجمعیت شهری در ایران، در قبل و بعد از انقلاب نیز مطرح بوده، اما امروز با توجه به گسترش مسائل ناشی از این تمرکز، دغدغه‌ها دو چندان شده و دولت‌های اخیر را به اقدامات ویژه‌ای واداشته است. اولین تجربه عملی در زمینه تمرکززدایی در ایران به دهه ۱۳۴۰ و موضوع معافیت‌های مالیاتی برمی‌گردد. موضوعی که براساس آن صنایعی که در استان‌ها استقرار می‌یافتند یا صنایعی که خارج از محدوده ۱۲۰کیلومتری تهران ایجاد می‌شدند، می‌بایست تا پنج سال از پرداخت مالیات معاف می‌شدند.
 
علاوه بر این معافیت‌ها، تسهیلاتی مانند وام و اعتبار بانکی سهل الوصول و تخصیص منابع مالی برای سرمایه‌گذاری در این واحدها در نظر گرفته شده بود. اقدام دیگر در رویکرد تمرکززدایی، مربوط به تصمیمات هیات وزیران در سال ۱۳۴۶می‌شود. در این تصمیمات مقرر شده است تا شعاع ۱۲۰ کیلومتری تهران، ایجاد صنایع تولیدی ممنوع شود و ایجاد صنایع کوچک محلی در قطب‌های تعیین شده‌ در اولویت قرار گیرد.
 
در نتیجه این سیاست‌ها، توسعه صنایع در سایر شهرهای کشور مانند اراک، یزد، تبریز، اهواز، قزوین و مشهد صورت گرفته است. پس از انقلاب نیز این سیاست‌ها ادامه یافت و در سال‌های۱۳۶۰ و ۱۳۶۲ با تصویب قوانینی، شهرک‌های صنعتی در شهرهای کوچک و محروم ایجاد شد. با وجود اتخاذ سیاست‌هایی از این دست، اقدامات مربوطه هنوز نتوانسته جلوی رشد شتابان تهران را بگیرد و تهران همچنان کانون و محور اصلی تمامی برنامه‌های توسعه‌ای کشور است.
 
انتقال سازمان میراث فرهنگی به شیراز
 
یکی از اقداماتی که در راستای انتقال پایتخت سیاسی اداری کشور از تهران انجام شد، انتقال سازمان میراث فرهنگی به شیراز بود. موضوع انتقال سازمان میراث فرهنگی به شیراز در دولت قبل، عواقب و تبعاتی داشت که از نظر برخی کارشناسان خسارت‌های جبران ناپذیری بر جای گذاشته است. کارشناسان تضعیف و تخریب زیرساخت‌های سازمان میراث فرهنگی و فروپاشی بنیان برخی خانواده‌ها را از جمله این خسارت‌ها می‌دانند.
 
این کارشناسان انتقال سازمان میراث فرهنگی به شیراز را تصمیمی نادرست می‌دانند و می‌گویند بر اثر این اقدام، دست‌کم ۳۰۰ میلیارد ریال به پژوهشگاه میراث فرهنگی خسارت وارد شد و بخشی از اسناد و مدارک نیز از بین رفت. تابستان سال ۸۹ معاون رئیس‌جمهوری و رئیس وقت سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در اقدامی جنجالی که با مخالفت گسترده کارشناسان و کارکنان سازمان و استادان و پیشکسوتان این حوزه همراه بود، به بهانه انتقال پایتخت و مسائلی نظیر قریب الوقوع بودن زلزله در تهران و نیاز به کاستن از تراکم جمعیت، تصمیم به انتقال معاونت‌های سازمان میراث فرهنگی به استان‌های دیگر از جمله شهرهای مرودشت و شیراز گرفت؛ تصمیمی که دولتمردان وقت مدعی بودند با مطالعه قبلی و کار کارشناسی قصد انجام آن را دارند، ولی هیچ گاه مستندات ادعایی خود که دال بر مطالعات کارشناسی برای انجام این تصمیم باشد را به پیشگاه ملت و منتقدان ارائه ندادند و با افزایش حجم انتقادها نه تنها درصدد اقناع و پاسخ کارشناسی به نظرات منتقدان برنیامدند که با لجاجت و تهدید و البته دادن وعده‌هایی که هیچ‌گاه محقق نشد، تصمیم خود را پیش بردند. در طول ۲۰ سال اخیر، چند مصوبه دولتی كه با اعمال آنها قرار بود «شبه‌انتقال» از پایتخت اتفاق بیفتد نیز به اجرا درآمد. در قالب این مصوبات كه نمونه آخر آن در دولت دهم به تصویب رسید، مقرر شده بود كاركنان برخی دستگاه‌ها، نهادها و سازمان‌های دولتی مستقر در تهران به شهرهای دیگر منتقل شوند و برای این مهاجرت معكوس، مشوق واگذاری زمین و مسكن و افزایش حقوق نیز در نظر گرفته شد اما بعد از مدتی، اجرای آنها با شكست مواجه شد.
 
ضرورت تمرکززدایی از تهران
 
ابوالفضل ابوترابی، عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس دهم، یکی از موافقان اصلی طرح انتقال پایتخت است. او با بیان اینکه تمرکززدایی و ساماندهی تهران با هدف جلوگیری از افزایش خسارت ناشی از حوادث باید انجام شود، بر ضرورت تشکیل جلسات شورای ساماندهی تهران با محوریت رئیس‌جمهور تاکید کرد. ابوترابی در مورد ضرورت نوسازی تجهیزات موردنیاز آتش‌نشانی برای مقابله به موقع با بحران‌ها، گفت: درحال حاضر آتش‌نشانی درحوزه تجهیزات خود دارای کمبودهایی است که این کمبودها به‌ویژه درنردبان‌های مورد نیاز برای اطفای حریق درساختمان‌های بلند مرتبه دیده می‌شود، البته هزینه خرید این تجهیزات بسیار بالا است و دراکثر شهرستان‌های کوچک و متوسط نمی‌توان تجهیزات را خریداری کرد.
 
نماینده مردم نجف آباد درمجلس افزود: پس ازبرگزاری جلسات بسیار در مورد بررسی چرایی وقوع حادثه پلاسکو مقرر شد مجلس به افزایش بودجه شهرداری‌ها در خرید تجهیزات مورد نیاز آتش‌نشانی کمک کند؛ این حادثه باعث شد دوباره ذهن‌ها نسبت به اجرای قانون ساماندهی و تمرکززدایی ازتهران مصوب مجلس نهم معطوف شود. او تاکید کرد: اگر این قانون اجرا نشود و تراکم جمعیت درتهران روز‌به‌روز افزایش پیدا کند، به طورحتم درآینده نزدیک حوادث بسیاری همانند پلاسکو رخ خواهد داد، بنابراین طرح ساماندهی تهران که با محوریت رئیس‌جمهور و معاون اول او به تصویب رسید، باید هرچه سریع‌تر اجرا شود. همچنین باید خروج پادگان‌ها، دانشگاه‌ها و مراکز صنعتی نیز در دستور کار قرار گیرد.
 
امکان سنجی انتقال پایتخت
 
با تصویب طرح مجلس در شورای نگهبان، دولت مكلف به تشكیل شورای ۱۵ نفره برای امكان‌سنجی «انتقال پایتخت» شد؛ این طرح بهمن ۹۱ تحت عنوان «انتقال پایتخت اداری-سیاسی» توسط ۵۲ نماینده نوشته شد. براساس این طرح، دولت مكلف شد یك‌بار برای همیشه ایده چندین ساله انتقال پایتخت را به دور از هر نوع اظهار‌نظر سطحی و هیجانی، در یك شورای ۱۵ نفره برای مدت حداكثر دو سال «مطالعه و امكان‌سنجی» كند. شورای نگهبان نیز در سال ۹۴ برای بار دوم طرح را بررسی كرد و كل طرح را فاقد مغایرت با موازین شرع و قانون اساسی تشخیص داد و سرانجام آن را تایید كرد. با ابلاغ این قانون، شورایی مركب از رئیس‌جمهوری یا معاون اول او، ۴ وزیر، شهردار و رئیس‌شورای شهر تهران، رئیس ستاد كل نیروهای مسلح، ۴ نماینده مجلس و روسای سه سازمان دولتی، با هدف سبك‌سازی تهران تشكیل شد.
 
این تركیب ۱۵نفره موظف است برای مدت حداكثر دو سال، ماموریت دومرحله‌ای برای پایتخت‌ ماندن تهران یا تصمیم‌گیری درباره مقر جدید پایتخت انجام دهد. رئیس‌جمهوری، وزیر راه‌وشهرسازی و شهردار تهران سه عضو اصلی و موثر با وزن‌های مختلف به لحاظ میزان اثرگذاری در شورای ۱۵ نفره‌ هستند، اما این سه عضو با یكدیگر هم‌نظر نیستند. مسئولان حوزه شهرسازی و معماری كشور معتقدند با توجه به زمانبر بودن و هزینه‌های نجومی انتقال، راه عملیاتی برای سبك‌سازی شهر تهران از بار جمعیتی و مشكلات و تهدیدهای سكونتی، استفاده از فرمول «واقعی‌سازی هزینه‌های زندگی در پایتخت» است. در قالب این فرمول، همانند تجربه خیلی از كشورها، هزینه زندگی در پایتخت از طریق اخذ عوارض و مالیات‌های شهری معادل چند برابر سایر شهرها، واقعی می‌شود و با این روش، جذابیت سكونتی از پایخت به شهرهای اطراف منتقل می‌شود. واقعی کردن هزینه‌های زندگی در پایتخت راهکار مناسبی به نظر نمی‌رسد، چون پس از انتقال سازمان میراث فرهنگی، بسیاری از کارکنان این سازمان از خود مقاومت نشان دادند؛ حتی برخی از آنها حاضر بودند کار خود را رها کنند، اما به شیراز نروند.
 
محمدباقر قالیباف، شهردار تهران در اینكه وضع موجود پایتخت، برای زندگی غیرقابل تحمل شده، با دولت هم‌نظر است و حتی اعتقاد دارد مرگ عناصر و علائم زندگی در تهران، این کلانشهر را به نقطه سخت و غیرقابل بازگشت رسانده است، اما می‌گوید: انتقال پایتخت سیاسی و اداری امكان‌پذیر نیست. حسن روحانی كه گفته می‌شود در زمان تصدی پست دبیری شورای عالی امنیت ملی، از نزدیك با تحقیقات گروهی از كارشناسان درباره كم و كیف انتقال پایتخت درگیر بوده و چند گزارش تحقیقاتی را كه در آن زمان تحویل این شورا شده، مطالعه كرده، موافق این انتقال است. هرچه زمان پیش می‌رود، به پایان مهلت شورای ۱۵ نفره نزدیک می‌شویم و باید دید چه تصمیمی در قبال پایتخت ۲۲۹ ساله گرفته می‌شود!داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
What do you do for a sore Achilles tendon?
شنبه 7 مرداد 1396 12:31 ق.ظ
Normally I do not learn post on blogs, however I wish to say that
this write-up very compelled me to check out and do it!

Your writing taste has been surprised me. Thanks, very
nice post.
How long does Achilles tendonitis last for?
جمعه 6 مرداد 1396 11:08 ب.ظ
Hello there! Do you use Twitter? I'd like to follow
you if that would be okay. I'm definitely enjoying your blog and look forward to new updates.
http://laceysabata.hatenablog.com
چهارشنبه 28 تیر 1396 06:57 ب.ظ
It's an remarkable post in favor of all the internet viewers; they will get
benefit from it I am sure.
http://lolareem.exteen.com
چهارشنبه 28 تیر 1396 01:33 ب.ظ
Hi, after reading this amazing paragraph i am
as well delighted to share my experience here with colleagues.
ethylsabine.blog.fc2.com
چهارشنبه 28 تیر 1396 09:00 ق.ظ
Howdy! This is my 1st comment here so I just wanted to give a quick shout
out and say I truly enjoy reading your articles. Can you recommend any other blogs/websites/forums that cover the same topics?
Thanks for your time!
mauradetjen.hatenablog.com
یکشنبه 25 تیر 1396 02:26 ب.ظ
You can definitely see your expertise within the article you write.
The arena hopes for more passionate writers such as you who are not afraid to mention how they
believe. At all times follow your heart.
http://zoemyhr.wordpress.com/2015/03/28/heel-painfulness-all-it-is-best-to-understand-heel-serious-pain
سه شنبه 2 خرداد 1396 07:01 ب.ظ
Post writing is also a fun, if you know afterward you can write otherwise it is difficult to write.
maddeningjourna06.tumblr.com
جمعه 29 اردیبهشت 1396 04:50 ق.ظ
I drop a comment when I like a post on a website or I have something to contribute to the
discussion. Usually it's a result of the sincerness
displayed in the article I read. And on this post تهران شناسی - تهران ثانی یا تثبیت تهران.
I was excited enough to drop a thought :) I actually
do have a couple of questions for you if you do not mind. Could
it be just me or do a few of these responses come across as if they are left by brain dead visitors?
:-P And, if you are posting at other sites, I'd like to keep up with
everything new you have to post. Could you list all of
your social pages like your Facebook page, twitter feed, or linkedin profile?
BHW
پنجشنبه 31 فروردین 1396 06:47 ق.ظ
For hottest information you have to pay a quick visit world-wide-web and on web I found this web page as a most excellent site for newest updates.
BHW
چهارشنبه 23 فروردین 1396 10:20 ب.ظ
Does your site have a contact page? I'm having trouble locating it but, I'd like
to send you an email. I've got some ideas for your blog you
might be interested in hearing. Either way, great blog and I look forward to seeing it grow over time.
manicure
شنبه 12 فروردین 1396 07:08 ق.ظ
What's up, just wanted to tell you, I liked this blog post.
It was helpful. Keep on posting!
manicure
پنجشنبه 10 فروردین 1396 04:17 ب.ظ
Wow, that's what I was seeking for, what a information! present
here at this website, thanks admin of this site.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر