با هم تهران را بهتر بشناسیم !!

پاسخ به سوالات شما (اختلاف سنی در ازدواج)

نویسنده :تهران شناسی
تاریخ:پنجشنبه 4 اردیبهشت 1393-12:13 ب.ظ

پاسخ به سوالات شما (اختلاف سنی در ازدواج)

پاسخ به سوالات شما (اختلاف سنی در ازدواج)

یکی از دوستان سوال کرده اند:

 اقای دکتر من یه دختر ۲۰ ساله هستم که یه خاستگاری دارم که از لحاظ موقعیتش خوبه ولی از من ۱۲ سال بزرگه
میخوام بدونم که به نظر شما این اختلاف سنی بده یا نه؟
تو رابطه جنسی مشکلی نداره؟

 در پاسخ به این دوست عزیز باید بگویم سن یکی از ملاکهای ازدواج می باشد و نه همه آنها. در مورد سن و اختلاف سنی به چند نکته باید توجه کرد. در ازدواج آنچه که اهمیت دارد خود سن نیست بلکه بلوغ فکری می باشد. برخی افراد از نظر سنی سن بالایی دارند ولی از نظر عقلی و فکری سن مناسبی برای ازدواج ندارند و برعکس برخی افراد از نظر سنی سن پایینی دارند ولی از نظر فکری امادگی ازدواج را دارند. بلوغ فکری به معنای آمادگی لازم برای پذیرش مسئولیت ازدواج می باشد. در گذشته افراد در سنین پایین ازدواج می کردند ولی با توجه به شرایطی که در آن زمان وجود داشت از نظر فکری به بلوغ لازم برای ازدواج رسیده بودند و می توانستند مسئولیت یک زندگی مشترک را بر عهده بگیرند ولی امروزه شاید افراد با سنین بالاتر به بلوغ فکری نرسیده اند و توان اداره یک زندگی مشترک را ندارند.

نکته دیگری که از نظر سنی وجود دارد تفاوتهای فکری و نسلی است. دو نفر باید از اختلاف سنی برخوردار باشند که تفاوتهای فکری و نسلی با هم نداشته باشند. در گذشته اختلاف نسلها با فاصله بیشتری وجود داشت و اختلاف سنی در ازدواجها زیاد تاثیر نمی گذاشت و افراد اختلاف فکری زیادی علیرغم اختلاف سنی زیاد نداشتند ولی در شرایط امروز این فاصله کم شده است و ما می بینیم که بین ۳ تا ۴ سال اختلاف سنی اختلافات فکری زیادی ایجاد می نماید و همخوانی فکری کمی بین افراد با اختلاف سنی بالا وجود دارد. لذا افراد باید ببینند با اختلاف سنی که دارند نگاه ایشان به مسایل مختلف چقدر با هم متفاوت است و چه اختلافات فکری با هم دارند. اگر دو نفر با اختلاف سنی از نظر فکری به یک گونه بیندیشند مشکلی نخواهند داشت ولی اگر اختلاف فکری داشته باشند وضعیت متفاوت خواهد بود و به مشکل برخواهند خورد.

نکته دیگری که وجود دارد احساسی است که دو نفر از اختلاف سنی دارند. گاهی اوقات دو نفر با اختلاف سنی بالا می توانند نگاه زن و شوهری به هم داشته باشند و گاهی دو نفر با این اختلاف سنی چنین نگاهی ندارند و نگاهشان پدر و دختری می شود. زن به خاطر این احساس نمی تواند رابطه عاطفی درستی با طرف مقابل داشته باشد و احساس می کند مرد به جای پدر او می باشد و بسیاری از مسایل را نمی تواند به او بگوید و یا انتظار رفتارهای پدرانه از مرد دارد و مثل یک همسر به او نمی نگرد.

با توجه به نکات پیش گفته نمی توان گفت اختلاف سنی مانعی است برای ازدواج و نه می توان گفت هیچ مشکلی در مسیر زندگی ایجاد نمی کند. دو نفر باید هممه ملاکها را کنار هم قرار دهند و ببینند این اختلاف سن چقدر تاثیر بر روابط فیمابین دارد و اگر مشکلی ایجاد نمی کرد می توانند ازدواج کنند.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات